panelarrow

Meie saatkond Bukarestis

Frosch

SUURSAADIK ANTS FROSCH OMA KABINETIS.

Ants Frosch, suursaadik Rumeenias

Saatkonna avamistseremoonia Bukarestis 7. novembril välisministrite Jürgen Ligi ja Lazar Comanescu osavõtul oli vaieldamatult ajalooline sündmus.

Eesti ja Rumeenia riikidevaheliste suhete ajalugu ulatub tagasi 1921. aastasse, mil sõlmiti diplomaatilised suhted, kuid mitte kunagi varem pole olnud esindatust riikide pealinnades kohapeal.

Eesti ja Rumeenia on 20. sajandil olnud saatusekaaslased, mõlema riigi ajaloos on eriline koht aastal 1918. Ajalooline ühisosa ulatub ajas kaugemalegi – Eesti ja Rumeenia riikluse kujunemise ajalugu on meie rahvuste ajalugu. See on maarahva, talurahva ajalugu teel riikluseni.

Meie Tallinna (Reval) vanalinn, Rumeenia Brasov (Kronstadt) ja Sibiu (Hermanstadt) ning teisedki ajaloolised Transilvaania linnad on ühe ja sama kultuuriruumi ilmekad tähised.

Bukaresti stk valjast

LIPUD JA VAPIKILP ON PAIGAS. Saatkonnale kuulub üks osa majast.

Teame mõlemad oma kogemusest, mis oli Molotov-Ribbentropi pakt. Teame ka, mis oli “raudne eesriie”. Seetõttu pole üllatav, et Rumeenial on olnud tähtis roll Eesti Kaitseväe ülesehitamisel – taastatud Eesti Vabariigi esimeseks relvaostuks sai Rumeenia AK-tüüpi automaatide hange 1992. aasta suvel. Seda ajal kui mitte ükski teine riik polnud nõus Eestile relvastust tarnima.

NATO Idatiiva elik B 9 välisministrite kohtumisel 8. novembril Bukarestis osales ka välisministri juhitud Eesti delegatsioon. Formaadi initsieerisid eelmisel aastal Rumeenia ja Poola riigipead loomaks arutlusplatvormi enne NATO Varssavi tippkohtumist.

Bukaresti esindus

ÜKS ILUS ESINDUSRUUM külaliste vastuvõtuks ja koosolekute pidamiseks.

Sündmused Ukrainas ning Krimmi annekteerimine tõid lahenduste otsingul sübmoolse paralleeli Marssal Pilsudski mõttega Balti merest Musta mereni ulatuvast riikide liidust, nn. Intermarum ruumist. Tänagi on karm tõde, et uppuja päästmine on eeskätt uppuja enese asi. Me peame pingutama ja üheskoos usutava heidutuse looma. Eesti hoidis 2% kaitsekulutuste taset ka läbi majandussurutise aja  – Rumeenia saavutab selle taseme järgmisel, 2017 aastal. B 9 on üks vastustest tänase päeva väljakutsetele reageerimisel.

Eesti saatkonna loomine Bukarestis ja peatselt avatav Rumeenia Saatkond Tallinnas loovad võimaluse tihedamaks koostööks eeskätt julgeoleku vallas, aga ka toetuseks ärikontaktide otsingul ning kultuuride tutvustamisel.

aknavaade

ASUKOHT LOEB! Saatkond asub Rumeenia välisministeeriumi ja valitsushoone vahetus läheduses.

Eesti saatkond asub Rumeenia välisministeeriumist vaid paariminutise jalgsiteekonna kaugusel ning Victoria Palace – valitsushoone, on samuti kiviga visata. Samas kõrval on ka lähim metroojaam. Ida- Euroopa Pariis, nagu Bukaresti 20. sajandil kahe maailmasõja vahel teati, on täna Euroopas üks liiklusummikute pealinnadest.

Bukarestis, kus elanikkonda umbes 2 miljonit ja territoorium on laias laastus Muhumaa suurune, loeb asukoht!

 

 

FacebooktwittermailFacebooktwittermail