panelarrow

MAK ehk igal oinal oma mihklipäev

argo-kangro

Argo Kangro töötab nõunikuna Eesti saatkonnas Tokyos, kus katab erinevaid töövaldkondi.

Argo Kangro, nõunik Eesti saatkonnas Tokyos

Eesti rahvakalender on septembris üsna tihe: kes meist poleks kuulnud mihklipäevast, mil „naine tuas ja nairis koopas” pidi olema ehk siis suvised tööd tehtud ning talvine toit ja seeme järgmiseks külviks kogutud.

Pärast rotatsioonide toimumist on septembris oma koha leidnud ka traditsioonilised majandus- ja konsulaarametnike päevad (MAK), mis toimusid sel korral 26.-30. septembril. Loodetavasti leiab see tava peatselt kajastamist ka vastavatud Eesti Rahva Muuseumis.

Minu jaoks jäid seekordse kohtumise peamiste märksõnadena kõlama e-residentsus ja tööjõu ning talentide puudus.

Hea meel oli siiski tõdeda, et vaatamata keerulistele aegadele häid diplomaate tööpuudus ei ähvarda, kuna ideaalne tulevikutöötaja on T-kujulise kompetentsiga. See on isik, kel on süvateadmised vähemalt ühel erialal ning oskus mõista ja omavahel siduda erinevaid distsipliine. Heaks sidususe näiteks ongi e-residentidele digi ID-kaardi väljastamine, mis on nii konsulaar- kui ka äridiplomaatia toiming.

Töö väiksemas saatkonnas on aeg-ajalt tõeline rööprähklemine (multi-tasking): hommikul konsul, pärastlõunal majandus- või poliitikadiplomaat ning kuu lõpus vajadusel ka finantsassistent.

DSC08599

Ettevõtjatega kohtumiseks oli kasutusele võetud ka ministeeriumi kilukarbisaal.

Praktilise poole pealt jäi kõige enam meelde kahepoolsed kohtumised ettevõtjatega (B2B), mis olid efektiivselt ja ladusalt korraldatud. 32 majandusdiplomaadi ja 32 ettevõtte ning ettevõtlusorganisatsiooni vahel toimus kokku 108 kohtumist.

Kohtumised ettevõtjatega

Kahepoolsed kohtumised ettevõtjatega. Teksti autor vasakult teine.

Konsulaarosa oli seekord tavapärasest interaktiivsem: terve päeva vältas kriisi ohjamine, mille käigus tuli kasutada oma kogemuste koguarsenali. Mõned nimetasid seda isegi heatahtlikult inimkatseteks. Stsenaarium oli kujundatud väga tõepäraselt ja intensiivselt, mistõttu simulatsiooni lõppu märkiv kellukese helin mõjus tõeliselt vabastavana.

DSC08622

Konsulaartöös harjutati kriisiohjamist.

Lisandväärtuseks olid informaalsed kohtumised oma vanade kolleegidega, kellega üheskoos kohvipauside ajal sai minevikku meenutatud ning uuemaid kogemusi vahetatud. Kui midagi üldse ette heita, siis vaid seda, et vaba aega oleks võinud veidi rohkem jääda kohtumisteks majas ja ka väljaspool.

14536942_10157455441700648_897296238_o

Võib tekkida olukordi, kus konsulaarametnikul on tarvis anda intervjuu. Seda sai harjutada koos “päris reporteri” Neeme Rauaga.

Kohtumise meeleolukam osa toimus kolmapäeval pubis „Seiklusjutte maalt ja merelt“. Juhuslikult tekkinud võistkondade teadmised mälumängus pani proovile konsulaarabibüroo direktor Carl Eric Laantee Reintamm. Pärast seda olidki mõned osalejad sunnitud juba naasma, et välja vahetada oma konsulitest kolleegid asukohariigis. Konverentsil osales üle 40 majandus- või konsulaardiplomaadi, kellest mitmeid täidavad ka mõlemat ülesannet.

Kokkuvõtteks, sain kohtumiselt kaasa piisavalt mentaalset energiat ja „mõtteteri“, et diplomaatilise jüripäevani vastu pidada!

Suur tänu kõigile korraldajatele! Järgmiste kohtumisteni!

 

FacebooktwittermailFacebooktwittermail