panelarrow

25 aastat taastatud suhteid Eesti ja Saksamaa vahel

IMG_3950_väiksem

KAJA TAEL oli aastatel 2012 – 2016 suursaadikuks Berliinis. Alates augustist töötab ta Eesti alalise esindajana Euroopa Liidu juures Brüsselis.

Kaja Tael, alaline esindaja Euroopa Liidu juures (endine suursaadik Saksamaal)

25 aastat taastatud suhteid ja ilmselgelt siiski täiesti uusi suhteid Eesti ja Saksamaa vahel. Kahe nii eri kaalu riigi vahel, et üks on peaaegu et liiga väike iseseisva riigi jaoks ja teine peaaegu et liiga suur. Omad hädad sellega mõlemal. Aga me oleme leidnud lahenduse. Ühisel tahtel ankurdasime end EL ja NATO raami. Olles sealjuures juriidililiselt nii võrdsustatud kui vähegi annab.

Arusaadavalt on see Eesti huvides, aga Euroopa suurriikidest just Saksamaale ka vägagi sobilik. Saksamaa vajab perekonda, kuhu kuuluda, mitmehäälsust, millesse sobituda. Eesti tahab end kuuldavaks teha, Saksamaal on kõrvad, millega kuulata. Ideaalne suhe? Tööd ja vaeva nõuab ikkagi.

Me oleme ka geograafiliselt natuke liiga kaugel, et suhted lihtsalt omasoodu hoogu juurde võtaksid. Minu ametiaja lõppedes Berliinis on siiski juba ütlemata ilus näha, kuidas meie valitsusjuhid suhtlevad võrdsete partneritena, mõnusa omavahelise keemiaga. Kuidas Merkel pärast 8-aastast visiidipausi ütleb, et sõpru peaks ikka sagedamini külastama, ka ilma otsese põhjuseta. Sakslased ei häbene praegu avalikult öelda, et Eestilt on vaja digiühiskonna edendamist õppida.

Meil oleks ka küll ja küll Saksamaalt õppida, mh nt kutsehariduses. Eesti ja Saksa suhetes on rahulik ja tegus argipäev. Mis on ju hingele puhas pidu. Jõudu ja jaksu edasiseks kõigile Eesti-Saksa suhete edendajatele, laulukoori liikmetest riigipeadeni! Oma senist meeskonda tänan südamest, oma eelkäijale ja järeltulijale Mart Laanemäele soovin avastamisrõõmu ja innukust. Berliin on super! Kohtumisteni!

meri ja genscher stk avamisel berliinis

Genscher ja Meri taastasid välisministritena kahe riigi diplomaatilised suhted 28.8.1991. Berliini saatkonna taasavamisel 27. septembril 2001 kohtusid Meri ja Genscher jälle.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail