panelarrow

Buraševo külas Venemaal peetakse meeles Eesti esimest presidenti Konstantin Pätsi

Pätsi kivi4

Mälestusplaadil on vene- ja eestikeelne kiri «Siia oli maetud Eesti Vabariigi president Konstantin Päts 23.02.1874-18.01.1956. Ümber maetud 1990. a. Tallinna Metsakalmistule».

Suursaadik Arti Hilpus ning pressidiplomaat Regina Palandi-Paju

Märtsi lõpus külastas Eesti suursaadik Venemaal Arti Hilpus saatkonna delegatsiooniga Buraševo küla (Tveri oblastis), et koos kohalikega mälestada Eesti esimest presidenti Konstantin Pätsi. Jaanuaris täitus president Pätsi surmast 60 aastat. Päts suri Buraševo psühhoneuroloogiahaiglas 1956. aastal. Buraševos veetis ta oma elu viimase aasta. Vaatamata sellele, et presidendi säilmed on ümber maetud Metsakalmistule, hoitakse Buraševos senimaani elus mälestust Pätsist. Võib öelda, et külaelanike jaoks on tegu justkui kohaliku suurmehe ning kuulsusega ja temast räägitakse aupaklikult. Pätsi auks on püstitatud mälestuskivi ja -rist vaiksesse metsatukka ning kohalikus koolis on võimalik tutvuda püsiekspositsiooniga Konstantin Pätsist.

Meid võeti Buraševos lahkelt ning südamlikult vastu – saadiku visiiti oodati väga. Kohalikud rõhutasid, et see on ajalooline päev, sest saadik külastab esmakordselt nende küla. Suursaadik asetas pärja Pätsi mälestuspaigale ning pidas kõne, kus tänas kohalikke nende tegevuse eest Eesti esimese presidendi mälestuse alalhoidmisel. Samuti kõneles saadik Konstantin Pätsi tegevusest ja rollist Eesti ajaloos. Ning mööda ei saanud minna ka sellest, et meie president oli totalitaarse režiimi ohver, kes ei oleks pidanud oma elupäevi üldse Buraševos lõpetama.  Saadiku kõne salvestust on võimalik kuulata siit.

Pätsi kivi

Suursaadik Arti Hilpus president Pätsi mälestuspaigal.

Kohalik ajalooõpetaja Olga Gontarjeva rääkis kohalesaabunutele –  kelle seas oli ka hulga koolilapsi – sellest, kuidas Eesti esimest presidenti Buraševos meenutatakse – viisaka, südamliku ja väljapeetud inimesena. Õpetaja peatus ka sellel, et Konstantin Pätsi tabas raske saatus. Ilmselt on kohalikele lastele juba pähe kulunud ajalooõpetaja lause sellest, et äravaevatud president Päts kaalus Buraševosse saabudes vaid 50 kilogrammi. Kuid see ei ole pelgalt üks number vaid ajastu märk ning seetõttu ajalooõpetaja seda ilmselt ka lastele ikka ja jälle kordab.

Kohaliku kooli muuseuminurgas on Pätsile pühendatud väljapanek, kus Olga Gontarjeva räägib hingestatult tema eluloost. Materjale on kogunenud aastatega juba selline hulk, et ei mahu kõik enam vitriinidele äragi. Kuid sellele vaatamata on kool huvitatud lisamaterjalidest ning infost, tihedamast suhtlusest Eesti ühingute ja koolide ning Konstantin Pätsi huvilistega.

muuseum

Kohaliku kooli ajalooõpetaja Olga Gontarjeva näitab kooli muuseumituba ja räägib hingestatult president Pätsi eluloost.

muuseum4

Muuseumitoas on väljas fotod ja kirjutised Konstantin Pätsist.

Samal ajal, kui kooliõpetajad näitasid meile muuseumituba, said lapsed oma meelt lahutada Eesti filmiga „Supilinna salaselts“. Filmi lõppedes said nad küsida küsimusi režissöörilt Margus Pajult. Vaatamata sellele, et viibisime Buraševos koolivaheajal, oli saalis üle 25 õpilase. Direktori sõnul tulid kohale kõik need, kes lähemal elavad. Kuna ei juhtu ju iga päev, et mõni filmirežissöör külakooli satub.

Ideid ja tegevustahet jagub ka küla administratsioonil. Saadik tänas neid tehtud töö eest tänukirjadega. Administratsioonis mõlgutatakse muuhulgas ka mõtteid sellest, et külas võiks kunagi olla Konstantin Pätsi nimeline plats ning kujugi ja platsil saaks korraldada toredaid ühisüritusi. Buraševo ja Eesti vahel on arenenud ka rahvadiplomaatia alased sidemed. Eestis on rida koole, kellega on tehtud ühisüritusi. Eestis on aktiivseid inimesi ja MTÜsid, kes külaga lävivad. Samas on külal entusiasmi ja soovi koostöösidemete laiendamiseks ja tugevdamiseks ka teiste huvilistega Eestis, kelle jaoks Konstantin Pätsi nimi on oluline.

koolis ümarlaud

Ümarlaud kohaliku administratsiooniga.

Kuigi vallas elab vaid 6000 inimest ning Buraševo külas alla 2000 elaniku, on tegu areneva külaga, mille rahvastik kasvab. Külas on moodne sisehall ning väike suusaspordibaas ja puhkekeskus. Küla soovib end tugevamalt Venemaa turismikaardile märkida ning rohkem inimesi kohale meelitada. Seejuures oleks  vaatamisväärsuseks ka Konstantin Pätsiga seotud paigad. Ollakse huvitatud sidemete edasiarendamisest Eestiga kultuuri (sh spordi), hariduse ja turismi vallas.

Kui sõna „küla“ võib Venemaa kontekstis tuua teinekord mõtteisse kujutluspildi mõnest kaugest paigast, siis Buraševo paikneb juurdepääsu mõttes Moskvale üsna lähedal. Moskvast saab Tveri linna kiirrongiga kahe tunniga ja sealt on Buraševosse vaid 15 km. Eesti saatkond jätkab igatahes ka tulevikus Buraševo küla vahvate inimeste külastamist.

 

 

FacebooktwittermailFacebooktwittermail