panelarrow

Välisministri Lähis-Ida visiidist

blogi 5

Hetk visiidi ühest paljudest kohtumistest. Vasakult: Marin Mõttus, suursaadik Iisraelis Malle Talvet-Mustonen, välisminister Marina Kaljurand, poliitikaosakonna peadirektor Paul Teesalu ja ministri nõunik Priit Kallakas.

Marin Mõttus, poliitikaosakond – Aasia, Aafrika, Austraalia ja Ladina-Ameerika büroo direktor

Maailm on muutunud üha väiksemaks ja teemad, mis kunagi tundusid kauged ja teoreetilised, on nüüd lausa meie lävepakul. See on ühtlasi nii rõõm kui ka raskus: Euroopa Liidu ja NATO liikmesriigina on Eestil kindel roll selles, milliseks kujunevad Euroopa suhted keeruka ja plahvatusohtliku Lähis-Ida piirkonnaga, samas välispoliitikas ei saa Tootsi kombel teha rehkenduse asemel üksnes poolt, kui terve liiga raske tundub.

Välisminister Marina Kaljuranna Lähis-Ida visiidi programm (24. – 26. jaanuar) oli ülitihe, aga lõpuks jõudis me energiline minister kõikjale: nii Jeruusalemmas ja Ramallah’s oma kolleegidega piirkonna keerulist poliitikat arutama, Tel Avivis küberkonverentsi avapaneeli kõnet pidama kui ka Iisraelis elavaid Eesti sõpru tervitama.

cyber

Marina Kaljurand Tel Avivis küberkonverentsi avapaneeli kõnet pidamas.

Kuitahes hästi rahvusvaheline press ka sündmusi ei kajastaks, just ministrite omavaheline vestlus on see, kus igal sõnal on kulla kaal, kus nimetatakse asju nende õigete nimedega ja sageli on oluline ka pilk või hääletoon. Eesti välisminister kohtus oma visiidi Iisraeli osas  Iisraeli valitsusjuhi Benyamin Netanyahuga, asevälisminister Tzipi Hotovelyga ja Knesseti spiikri Yuli Edelsteiniga.

palestiina 2

Kohtumine Ramallah’s Palestiina Omavalitsuse presidendi Mahmoud Abbasiga.

Ramallah’s kohtus Marina Kaljurand Palestiina Omavalitsuse presidendi Mahmoud Abbasi, peaminister Hamdallah’ ja pealäbirääkija Saeb Erekatiga. Ükski neist kohtumistest ei olnud kergete killast. Iisraeli riigi ja juudi rahvaga seovad Eestit lugematud nähtavad ja nähtamatud niidid alates juudi soost isiksuste säravast plejaadist eesti kultuuriloos ning lõpetades kõrgtehnoloogilise koostööga küberturvalisuse vallas.

Maailmas on kõik omavahel seotud: Eesti Vabariigi iseseisvusmanifest tagab juudi vähemusele rahvuskultuurilise autonoomia õigused, samas just selle manifesti vaim ja mõte aitab meil eriti selgelt mõista kõigi iseolemisele püüdlevate rahvaste – sealhulgas palestiinlaste – tundeid. Eesti on püüdnud ja püüab ka edaspidi olla siinses keerulises vastasseisus tasakaalustatud poliitika toetaja ning tundub, et meid kuulatakse huviga – on ju meil endilgi tulnud oma ajaloos samme targalt kaaluda ja vajadusel teha kompromisse. Marina Kaljurand oli ilmselt esimene Euroopa Liidu liikmesriigi välisminister, kes pikemalt kohtus Iisraeli valitsusjuhiga ja Palestiina omavalitsuse juhiga pärast nädal tagasi toimunud tulisevõitu Lähis-Ida debatti EL välisasjade nõukogus. See andis just Eestile harukordse võimaluse olla omal moel Euroopa kõneisik ning lisada ametlikele avaldustele meiepoolne värv ja varjund.

iisreal1

Kohtumine Iisraeli valitsusjuhi Benyamin Netanyahuga.

On väga väärtuslik, kui Eestit kohapeal esindavad diplomaadid – sellel visiidil siis Eesti suursaadik Iisraelis Malle Talvet-Mustonen ja Eesti mitteresideeruv esindaja Palestiina Omavalitsuse juures Kaili Terras – suudavad tihedasse visiidiprogrammi põimida ka otsest sissevaadet tavainimeste mõttemaailma. Ramallah’s sõi välisminister lõunat koos Palestiina IT-ettevõtjatega: asjalik, konkreetne ja südamlik mõttevahetus terve lauatäie noorte haritud inimestega, kes pärast õppimist Ameerika Ühendriikides või Kanadas on otsustanud sünnimaale tagasi tulla ja püüavad probleemidest tulvil Läänekaldal praktilist elu pisutki takka lükata.

Jeruusalemmas kohtus minister kuue vapra ja särava daamiga organisatsioonist WomenWagePeace. Nüüdseks juba 8000 liikmelise organisatsiooni sõnum oli selge: me vajame rahu, nüüd ja kohe, oma peredele, oma lastele. Seekord ei kohtunud laua taga pelgalt oma tööd tegevad ametiisikud, vaid naised ja emad, kes mõistsid üksteist poolelt sõnalt. Sugugi alati ei teki ametlike visiitide käigus sellist õhkkonda.

Marina ja MidEast naised

Jeruusalemmas kohtus minister kuue vapra ja särava daamiga organisatsioonist WomenWagePeace.

Eesti pragmaatilist ja praktilist poliitikat sümboliseeris hästi Palestiina Omavalitsuse IT-ministeeriumi külastamine Ramallah’s, kus ministri kõrval kohtumislaua taga istus ka e-Akadeemia asedirektor Hannes Astok. Juba viis aastat on eGA eksperdid Eesti arenguabiprojekti raames aidanud Palestiina Omavalitsusel juurutada e-teenuseid ning see töö jätkub. Uhke tunne oli näha ministeeriumi seinal eestikeelse kirjaga tahvlit, mis on märk jätkuvast edukast koostööst.

Palestiina

Uhke tunne oli näha Palestiina Omavalitsuse IT-ministeeriumi seinal eestikeelse kirjaga tahvlit, mis on märk jätkuvast edukast koostööst.

Riikidevahelised suhted on tähtsad ning kõrgetasemelised visiidid on otsene väljendus vastastikusest huvist ja koostöösoovist. Kuid just Lähis-Ida on see paik, mis kujukalt meenutab, et praegused ametlikud riigipiirid nii meie kodukandis kui ka siinses maailmaosas on ajaloo perspektiivis tegelikult üsna uus nähtus. On tore, et meie saatkond Iisraelis teadvustab argitegemiste kõrval ka laiemat pilti, millest andis tunnistust möödunud aasta lõpus Jeruusalemmas toimunud konverents “Kaks Püha Maad: Terra Mariana ja Terra Sancta”. See tõmbas Eesti ja Jeruusalemma vahele mõttelise sideme, mis muidugi on seal alati olnud, aga mille peale me alati ei mõtle. Just sellises mõtlikus meeleolus me Pühalt Maalt lahkusimegi ja saatsime minister Kaljuranna teele Berliini suunas, kus teda ootas töökohtumine välisminister Steinmeieriga.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail