panelarrow

Välisministeerium tähistab oma 97. sünnipäeva

Väino Reinart, välismajanduspoliitika ja arengukoostööküsimuste asekantsler kantsleri ülesannetes

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marina Kaljurand ja avaliku diplomaatia osakonna nõunik Jüri Trei välisminister Jaan Poska haual 13. novembril.

Traditsiooni kohaselt süüdati täna hommikul mälestusküünlad endiste diplomaatide ja ministrite: Jaan Poska, Otto Strandmani, Julius Seljamaa ning Lennart Meri haual. Välisminister Marina Kaljurand tänas sünnipäeval endiseid ja praeguseid kolleege ja koostööpartnereid ning staažikamaid neist tunnustati välisministeeriumi teenetemärgiga.

Välisministeerium on ainus riiklik institutsioon, mis ei lakanud tänu välisesinduste tegevusele eksisteerimast nõukogude okupatsiooni ajal, hoides okupatsiooniaastatel Eesti riigi ja välisteenistuse järjepidevust kuni ajani, mil välisministeerium jätkas Tallinnas välisminister Lennart Meri juhtimisel taas oma tegevust. Olles Eesti juriidilise järjepidevuse kandja, on välisministeerium töötanud vaheaegadeta 97 aastat.

Välisministeerium tähistab oma sünnipäeva novembrikuus, sest ministeeriumi tegevuse algusaeg ei lange päriselt kokku Eesti riigi sünniga 24. veebruaril 1918. aastal, mil kuulutati välja Eesti iseseisvuse manifest, moodustati Ajutine valitsus ja välisministriks määrati Jaan Poska. Välisministeerium, nii nagu ka ülejäänud riigiasutused, alustasid oma tegevust alles sügisel, pärast Saksa okupatsioon lõppu. Ka Ajutine valitsus alustas tööd 11. novembril 1918, mil välisminister Jaan Poska juhtimisel toimus esimene valitsuse istung. Seetõttu peetakse välisministeeriumi tegevuse üheks algusajaks 11. novembrit 1918.

Välisministeeriumi tegevuse algusajaks võib pidada ka 14. novembrit 1918, mil Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa konsulitele Helsingis saadeti esimene Eesti välisministeeriumi kiri, milles paluti relvaabi vastsündinud riigi toetuseks. Seda kirja loetakse esimeseks välisministeeriumi dokumendiks.

Palju õnne sünnipäevaks, Välisministeerium!

FacebooktwittermailFacebooktwittermail