panelarrow

44 Queen’s Gate Terrace

Helen Rits, lauaülem, suursaatkond Londonis

Eesti saatkond aadressil 44 Queen’s Gate Terrace

Eesti saatkond aadressil 44 Queen’s Gate Terrace

 

167 Queen’s Gate, 18 Chepstow Villas, 16 Hyde Park Gate – need on aadressid Londonis, kus on asunud pikka või natuke lühemat aega Eesti saatkond. Igal ühel neist hoonetest oleks palju kõnelda Eesti ja Ühendkuningriigi kahepoolsete suhete loost. Peatumata seekord pikemalt minevikul, võib öelda, et 14. oktoobril 2015. aastal, kui ametlikult avati Eesti saatkonna uus hoone Londonis, alustati teatud mõttes uue peatükiga kahe riigi suhetes. Peatükiga, milles Queen’s Gate Terrace’il asuval majal saab olema kahtlemata väga oluline roll.

Nii Eesti välisminister Marina Kaljurand, suursaadik Londonis Lauri Bambus kui ka Briti välisministeeriumi kantsler Sir Simon McDonald tõdesid uue saatkonnahoone avamisel, et Eesti ja Ühendkuningriigi suhted on pikkade aastate vältel olnud väga head, lähedased ning töised. Selleks, et ka edaspidi oleks Ühendkuningriik meie lähedane liitlane ja sõber, teevad Eesti diplomaadid tööd igapäevaselt. Kaunis ja avar ning eestilik esindushoone aitab selle töö tegemisele kaasa. Jutustame ju kõigile, kes saatkonda tulevad, ühel või teisel viisil Eesti lugu ja meie sõnum võimendub veelgi, kui maja räägib meiega sama keelt. Saatkonna avarate ja valgusküllaste ruumide sisekujundus, mis on saanud inspiratsiooni Eesti loodusest, rõhutab eestlaste sidet oma maaga.

Lisaks kaunitele esindusruumidele on ka saatkonna uued tööruumid funktsionaalsemad ja ruumikamad. Eriti suurt heameelt tunneme konsulaarosakonna üle. Aasta-aastalt on Ühendkuningriigis töötamas ja õppimas üha rohkem Eesti kodanikke. Seega üks peamisi põhjusi, miks otsustasime uude hoonesse kolida, oligi vajadus pakkuda Ühendkuningriigis elavatele ja töötavatele kodanikele paremaid konsulaarteenuseid. Suuremad ruumid muudavad inimeste vastuvõtu palju mugavamaks ja kiiremaks ning saatkonna üks eesmärk ongi ju pakkuda kodanikele ja ka Eestist huvitatud teiste riikide esindajatele kvaliteetset konsulaarteenust.

Uute saatkonnahoonete avamine ei ole Eesti riigi ja välisministeeriumi jaoks tavapärane. Meie välisesinduste võrgustik on väike ning seetõttu võib vaadelda uute hoonete ostmist, ehitamist ja avamist teatud mõttes tähtsündmusena. Iga sellise suurpäevani jõudmiseks tuleb aga käia pikk või natuke pikem tee. Londoni saatkonna uue hoone valmimiseks kulus mitu aastat, kuid väga paljude tublide inimeste pühendunud töö tulemusel on saanud 2007. aastal ostetud äärmiselt nukras seisukorras majast tänaseks hoone, mille üle on põhjust uhkust tunda.

Seega on kohane lõpetuseks ära märkida need, kellel on lisaks välisministeeriumi töötajatele olnud oluline roll Londoni saatkonna uue hoone tekkeloos. Hoone renoveerimistöid teostas MY Construction & Carpentry Ltd. Maja arhitektuuriline lahendus on tehtud Pelle-Sten Viiburgi poolt arhitektuuribüroost Doomino Arhitektid OÜ ning sisekujundus Margit Arguse, Margit Aule ja Kaur Käärma poolt arhitektuuribüroost KAOS Arhitektid OÜ. Valgusdisainer oli Priit Tiimus Tipriit Valgusdisain OÜst ja maja kaunistavate lühtrite loojad on Margus Triibmann ja Kard Männil OÜst Keha3. Hoone sisekujunduselementidel kasutatud fotod on teinud Arne Ader OÜst Loodusmees. 2016. aasta juuni lõpuni on saatkonna saalis eksponeeritud kunstnik Sirje Runge abstraktsete maalide sari „Arhitektoonid“ aastast 1998.

 

Fotod saatkonna avamisest: https://www.flickr.com/photos/estonianembassyinlondon/albums/72157659987237176

 

Lisainfot saatkonnahoone kohta: http://www.vm.ee/et/uudised/valisminister-kaljurand-avas-londoni-saatkonna-uue-hoone

FacebooktwittermailFacebooktwittermail