panelarrow

70. ÜRO peaassamblee avanädal Eesti esinduse pilgu läbi

Pilt 1

Minna-Liina Lind töötab alalises esinduses ÜRO juures asejuhina.

Minna-Liina Lind, asejuht, alaline esindus ÜRO juures

Kõige silmapaistvam nädal ÜRO tavapärases aastaringis on praeguseks läbi saanud. Igal aastal septembri teises pooles saabuvad kõrgetasemelisele avanädalale paljude ÜRO liikmete riigipead, valitsusjuhid ja ministrid.

See aasta oli eriline, sest ÜRO 70. aastapäeva puhul ja kestliku arengu tippkohtumise raames saabus New Yorki rekordarv – enam kui 150 – riigipead, nende seas ka Eesti president Toomas Hendrik Ilves. Samuti oli New Yorgis väga tihe programm välisminister Marina Kaljurannal.

Pilt 2

President Toomas Hendrik Ilves ja välisminister Marina Kaljurand.

Eesti oli kõrgetasemelisel avanädalal nähtavam, kui kunagi varem, korraldades presidentide ja välisministrite osalusel kaks laiahaardelist üritust ÜROs. Teemad olid Eestiga hästi seostatavad ja meid ÜROs juba varasemalt tuntuks teinud. Üks üritus puudutas järgmise ÜRO peasekretäri valimise läbipaistvamaks muutmist ning teine interneti kasutamist arengu eesmärgil.

Pilt 3

Välisminister Kaljurand esindas Eestit arutelul „ÜRO järgmise peasekretäri valimine: protsessi avatumaks muutmine“.

Eesti on aasta algusest tegelenud aktiivselt järgmise ÜRO peasekretäri valimise avatumaks muutmisega. Selle üks väljendus oli 26. septembril ÜRO peakorteris 450-kohalises rahvast puupüsti täis saalis Eesti korraldatud selleteemaline arutelu.

Aegade ehk siis ÜRO ajaarvamise algusest on kinniste uste taga julgeolekunõukogu viie (või ka vähema) alalise liikme poolt kindlaks määratud, kes saab järgmiseks peasekretäriks. Ülejäänud ÜRO liikmesriigid saavad tavaliselt otsusest teada tagantjärele, kui nad kummitemplina peaassambleel valitud isiku lihtsalt heaks kiidavad.

Eesti on ligi 30 riigist koosneva ÜRO julgeolekunõukogu töömeetodite survegrupi ACTi (Accountability, Coherence, Transparency) liige, mille eesmärk on suurendada nõukogu vastutust, sidusust ja läbipaistvust. Viimastel kuudel ongi toimunud olulised arengud, mis esimest korda 70. aasta jooksul toovad valimise mõningal määral julgeolekunõukogu paksude seinte vahelt välja ning annavad kõigile liimesriikidele võimaluse järgmise peasekretäri otsinguprotsessis osaleda.

Eesti eestvedamisel ning paljude teiste riikide survel on 11. septembril peaassambleel vastu võetud resolutsioonis kirjas, et valikuprotsessil peab olema konkreetne algus (mis peaks aset leidma juba enne selle aasta lõppu) ning kõiki ÜRO liikmeid tuleb esitatud kandidaatidega kursis hoida. Päris uskumatu, et ei ühte ega teist ole kõigi nende aastate jooksul kunagi juhtunud. Lisaboonusena tekib kõigil liikmesriikidel esmakordne võimalus kohtuda esitatud kandidaatidega ning kuulda nende visiooni.

Kuigi ÜRO julgeolekunõukogu laiem reform ei ole ka kõige suuremate optimistide hinnangul lähiaastatel – kui üldse täies mahus kunagi – võimalik, siis on oluline leida viise, mis aitaksid julgeolekunõukogu tegevust mingilgi määral parandada. Avatumalt ja kogu liikmeskonda kaasates valitud maailmaorganisatsiooni juht tugevdab kindlasti nii peasekretäri institutsiooni kui tegelikult kogu ÜRO sekretariaati.
Praegusest seisust võimalike kandidaate osas annab parima ülevaate kodanikuühiskonna poolt koondatud nimekiri.

Pilt 4

President Ilves kõrgetasemelisel arutelul ÜRO-s.

Peasekretäri teemalisest üritusest järgmisel päeval, 27. septembril korraldas Eesti ÜROs koos Maailmapanga, USA ja Maailma Majandusfoorumiga kõrgetasemelise digiteemalise arutelu, kus lisaks Eesti presidendile Toomas Hendrik Ilvesele kõnelesid Tansaania president Jakaya Mrisho Kikwete, Maailmapanga president Jim Yong Kim ja Maailmapanga peaökonomist Kaushik Basu. President tutvustas Eesti e-lahendusi ja rääkis laiemalt tehnoloogia positiivset mõju arengule. Kuna pool maailma elanikkonnast omab ligipääsu internetile ning 2/3 inimestest kasutavad mobiiltelefone, tuleb IKT võimalusi ära kasutada. Eesti on seda edukalt teinud ja jagab oma kogemusi ka teiste riikidega.

Loe ka Vabariigi Presidendi Kantselei selleteemalist pressiteadet.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail