panelarrow

Eesti ajalugu on sageli tehtud naabrite ja sõprade koduõuel

IMG_5713

Oslos avatud mälestustahvel Eesti Vabariigi valitsusele eksiilis. Foto: Peep Pillak

Simmu Tiik, suursaadik Norras

Oslos avatati täna mälestustahvel Eesti Vabariigi valitsusele eksiilis

Kuna olen Tartu ülikoolis ajalugu õppinud ja üht-teist ka lugenud, siis teadsin juba enne Oslosse tööle asumist, et Eesti ja Norra ajalood on omavahel sinasõbrad. Et nii Norra kui Eesti on olnud osaks nii Taani kui hiljem ka Rootsi kuningriigist ja et Bergen ja Tallinn olid mõlemad tähtsad hansalinnad. Et juba Olav I Tryggvason, Norra kuningas aastatel 995 kuni 1000, olevat oma lapsepõlves mitu aastat Eestis veetnud, kuigi mitte vabal tahtel. Et üks esimesi Eesti sõdureid II maailmasõja vaenuväljadel langes 1940. aasta maikuus Põhja-Norras, Narviki lähistel.

Ometi sain alles Oslos, enda eelkäijate kirjatöid lugedes teada, et Norral oli tähtis roll ka Eesti vabariigi järjepidevuse tagamisel Nõukogude okupatsiooni aastatel. Sõjajärgsel ajal oli Rootsis küll arvukas eestlaste kogukond, kuid poliitiline tegevus oli seal Eestist pärit pagulastele keelatud. Kui peaminister presidendi ülesannetes, August Rei otsustas ametisse nimetada teovõimelise Eesti Vabariigi valitsuse eksiilis, tuli selle ametisse seadmiseks leida turvaline paik väljaspool Rootsit. Valik langes igati arusaadavalt Oslole kui lähimale pealinnale, kuhu sai turvaliselt rongiga sõita. Liiati tegutses Oslos jätkuvalt Eesti Vabariigi aupeakonsul Richard Bjercke (1885 – 1966), kes oli lahkesti nõus asjakohased ettevalmistused enda kanda võtma.
Nii seatigi esimene Eesti Vabariigi valitsus eksiilis ametisse Oslos 12. jaanuaril 1953.

era4962.1.46.80

Vabariigi Valitsus eksiilis liikmed 13. või 14.1.1953 Oslos hotellis Ansgar. Ees vaskult: Johannes Sikkar, August Rei, Aleksander Warma. Taga: Mihkel Truusööt, Tõnis Kint, Heinrich Mark Foto: Eesti Riigiarhiiv (ERA)

Täna, 2. oktoobril 2015 avasime pidulikult mälestustahvli hotellihoonel Møllergata 26, kus see ajalooline sündmus aset leidis. Kui 1953 aastal paiknes sel aadressil Ansgar Misjonhotell, siis täna asub samas Oslo südalinna majas, kohe valitsuskvartali naabruses, Comfort Hotel Xpress Youngstorget, mis on üks kõrgeima täituvusega ja noorte hulgas populaarsemaid Oslo hotelle. Nii jääb mälestustahvel oma lugu jutustama mitte ainult Oslo elanikele, vaid ka paljudele linna külalistele kogu maailmast.

IMG_5708

Mälestustahvlilt tõmbasid katte Heiki Loot ja Norra euroopaminister Vidar Helgesen. Paremal kõrval seisavad eksiilvalitsuse liikmed hr Ivar Paljak ja Aino Lepik von Wirén. Foto: Peep Pillak

Eesti valitsust esindas mälestustahvli avamisel riigisekretär Heiki Loot. Kohal oli ka Oslos konsultatsioonidel viibinud välisministeeriumi Euroopa ja Atlandi-ülese koostöö osakonna peadirektor Aino Lepik von Wirén, kes kuulus justiitsministrina Eesti Vabariigi valitsuse eksiilis viimasesse koosseisu, milline 1992. aastal oma tegevuse lõpetas ja asjaajamise uuele Tallinnas töötavale põhiseaduslikule valitsusele üle andis. Kohal oli samuti Rootsis elav eksiilvalitsuse viimase koosseisu sotsiaalminister Ivar Paljak. Eesti Muinsuskaitse Seltsi esindas Peep Pillak.

Norra valitsust esindas euroopaminister hr. Vidar Helgesen. Lisaks olid kohal mitmed Norra saatkonnas Tallinnas töötanud inimesed, Norra-Eesti Ühingu ja Eesti Seltsi Norras juhatus ja liikmed.

Pärast mälestustahvli avamist läksime koos lähedalasuvale Oslo auväärseimale Vår Frelsers kalmistule, et asetada tänu märgiks küünlad aupeakonsul Richard Bjercke hauale, mis asub vahetult Henrik Ibseni ja teiste lugupeetumate norralaste haudade naabruses.

surnuaial

Aupeakonsul Richard Bjercke hauale asetati tänumärgiks lilled ja küünlad. Foto: Peep Pillak

Algtõukeks tänasele pidulikule sündmusele võib pidada Eesti Muinsuskaitse Seltsi koostatud näitust Eesti riigipeadest. Tänavu veebruaris Tallinnas tutvustas Peep Pillak seda näitust ja rääkis ka Oslos moodustatud Eesti Vabariigi valitsuse eksiilis ehk nn Oslo valitsusest Norra-Eesti ühingu aktiivsele liikmele Hege Boman Grundekjøn’ile, kes talle omase optimistliku energiaga otsustas, et mälestustahvli mõttest lihtsalt peab asja saama, sest sündmus on seda väärt.

Hege Boman Grundekjøn mitte ainult ei võitnud Comfort Hotel Xpress juhtkonna ja Oslo linnavalitsuse toetust Eesti Vabariigi valitsuse eksiilis mälestustahvli ideele, vaid leidis ka arvukaid võimalusi selle sündmuse ja Eesti ning Norra ajaloo puutepunktide tutvustamiseks Norra avalikkusele nii enda artiklites kui raadiointervjuudes. Saatkond on palju tänu võlgu ka Riigikantseleile ja oma kolleegidele välisministeeriumis ning Norra saatkonna töötajatele Tallinnas, kes tänast üritust nii nõu kui jõuga korraldada aitasid.

Ja millestki möödunust sünnib pea alati ka midagi uut. Kui tänase piduliku päeva Oslos lõpetab vastuvõtt ja koosviibimine Hege Boman Grundekjøn’i ja Arvid Grundekjøn’i kodus, siis selle koosviibimise lõpetab Eesti noorte muusikute, Sten-Olle Moldau ja Jonne Putkonen esinemine, mis on sissejuhatuseks nende pühapäeval 4. oktoobril toimuvale suuremale kontserdile Oslo populaarses mereäärses Åker Brygge linnajaos.

 

FacebooktwittermailFacebooktwittermail