panelarrow

Eestil pole kunagi liiga palju sõpru

GRUPIFOTO 2015

Avapäeval välisministeeriumis. Foto: Marianna Gunja

Kadri Linnas, avaliku diplomaatia osakond

Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud noorte ajakirjanike õppeprogramm «100 sõpra» 2015

2.-9. augustil toimus juba teist aastat välisministeeriumi avaliku diplomaatia osakonna ja EV 100 korraldustoimkonna koostööna Eestit tutvustav nädalane õppereis noortele ajakirjanikele maailma erinevatest paikadest. Selline programm on kaugemas plaanis mõeldud Eesti sõpraderingi laiendamiseks. Samasuguseid õppereise on läbi viinud ka teised riigid.

Meie minevik on näidanud, et ajalooareenile võib teinekord ka ilma liitlasteta jääda ja ühe riigi ning rahva tuntus ja kaasatus rahvusvahelisse ellu on iseolemisele ning julgeolekule väga tähtis aspekt. See aga ei teki nii väikese riigi puhul nagu Eesti iseenesest. Lisaks kuulumisele rahvusvahelistesse organisatsioonidesse on oluline Eestit tutvustada maailmas erinevatel tasanditel – olgu selleks siis kultuuri- või rahvadiplomaatia või nt noortele ajakirjanikele Eestit tutvustava õppereisi korraldamine. Selle viimasega meie just augusti esimesel nädalal tegelesime.

Kui president Ilves ja EAS organiseerisid juulis Eesti sõprade rahvusvahelise kokkutuleku, kus tänasid ettevõtjaid, poliitikuid ja kultuuritegelasi, kes on oma tegevusega Eesti arengule juba kaasa aidanud, siis meie sõprade projekt keskendub noortele (tuleviku)ajakirjanikele, kes ei pruugigi siia saabudes Eestist veel palju teada, aga kes oleksid siit lahkudes Eesti asjadest teadlikud ja kes edaspidi meie tegemistest huvituksid.

Marina

Kohtumine värskelt ametisse nimetatud välisminister Marina Kaljurannaga

Pärast konkursi väljakuulutamist sõelusid meie saatkonnad välja parimad kandidaadid, kes saabusid 2. augustil lõpuks Eestisse. Kohal olid osalejad Austriast, Belgiast, Hiinast, Hispaaniast, Indiast, Itaaliast, Jaapanist, Kanadast, Lätist, Leedust, Poolast, Portugalist, Prantsusmaalt, Rootsist, Saksamaalt, Soomest, Suurbritanniast, Taanist, Tšehhist, USA-st ja Venemaalt.

Oli tõesti põnev kõikide osalejatega lõpuks silmast silma kohtuda. Tegu oli noorte ärksate inimestega vanuses 20-30, osad juba tegevajakirjanikud, teised alles ülikoolid lõpetanud. Esindatud oli Itaalia rahvustelevisoon RAI, Vene uudiste agentuur TASS, Taani päevaleht Berlingske, Rootsi ajaleht Västerbottens-Kuriren, Briti päevaleht The Times, Shanghai Xinmin Evening News (mis on meie Õhtulehe sarnane väljaanne), tehnikast kirjutav Jaapani ajakirjanik (s.h värske e-resident), Poola raadio Wnet ajakirjanik, kes kirjutab ka Leedu Delfile. Kanadast aga oli esindatud noormees, kelle vanavanemad on eestlased, aga kes polnud kunagi varem Eestit külastanud ja kelle Eesti-vaimustus oli suur ja siiras. „Back to the roots“- nagu naljatasid teised osalejad. India noormees oli filmitegija taustaga, fotografeeris palju ja läks pärast ametliku programmi lõppu Setumaale oma dokumentaalfilmi jaoks ainest koguma. Meie saatkond New-Delhis loodab tema loomingut Indias Eesti tutvustamisel kasutada. Loetelu võiks jätkata.

20150805_143329

Kohtumisel peaministriga, millele eelnes ringkäik Stenbocki majas ja e-valitsemise tutvustamine. Foto: Kadri Linnas

Väljakutseks oli programmi koostamine – kuidas pressida kokku ühte nädalasse kõik see, mis annaks edasi huvitavalt ja adekvaatselt meie ajalugu, välis- ja julgeolekupoliitikat, kultuuri, ühiskonda, e-riiki, haridust ja teadust ning oleks samal ajal loogiliselt ja sujuvalt omavahel põimunud, jättes ka natukene hingamisruumi.

Lõplik programm kujunes regulaarsete ajurünnakute ja reaalsete võimaluste tulemusena. Esimene päev kulus Toomas Kiho ja Annika Uudelepa sissejuhatavatele loengutele Eesti ajaloost ja ühiskonnast, millele järgne kohtumine välisminister Marina Kaljurannaga, mida omakorda toetas asekantsler Kyllike Sillaste-Elling oma välispoliitilise ülevaatega. Päev lõppes linnaekskursiooni ja õhtusöögiga F-hoones.

Teisel päeval süveneti Eesti Pangas Peeter Luikmeli ja Indrek Pällo abiga majanduse teemadesse ning e-Estonia showroomis saadi ülevaade nutikast IT kasutusest Eesti ühiskonnas, samuti räägiti Eesti idufirmadest. Päev kulmineerus Viimsi vabaõhumuuseumis, kus tutvuti Eesti rannarahva kultuuriga, sai ise teha võid, võtta välja ahjust värskelt suitsetatud kala ja seda kõike ka ilusa päikeseloojangu taustal maitsta.

Kolmas päev algas EV 100 ja EL eesistumise plaanide tutvustamise ning ajurünnakuga Eesti brändi teemadel, millele järgnes Stenbocki majas kohtumine peaminister Taavi Rõivasega. Pärastlõuna oli pühendatud BFMs meedia-teemalistele aruteludele, kus jagasid oma kogemusi Indrek Treufeldt ja Johannes Tralla.

Viimsi

Viimsi Vabaõhumuuseumis said külalised aimu rannarahva elust ja olust. Foto: Kadri Linnas

Programmi teine kahepäevane pool oli pühendatud põhjaranniku, Narva (kui piirilinna), Kuremäe kloostri, Peipsi vanausuliste külade, Mooste mõisa ja Tartu (ülikooli) külastusele, millele pani punkti Põhjaka mõisa õhtusöök. See osa programmist sisaldas ka arutelusid vene keelt emakeelena kõnelevate inimeste, Eesti-Vene suhete, ajaloo, kodanikuühiskonna (Let`s do it!), hariduse ja teaduse teemadel. Kel jaksu veel oli, sai viimasel päeval lisaks nautida päikesetõusu Lahemaa rahvuspargis ja pärast väljamagamist panna kogu Eestis viibimisele piduliku punkti restoranis Foody Allen, kus kostitati Eesti stiilis tänavatoiduga. Selle aasta detailsemat programmi saab vaadata SIIT.

Eraldi täname Estonian Air`i, restoran Foody Allenit ja Tartu linnavalitsust, kes panid sel aastal õla alla. Suur aitäh ka kõikidele esinejatele, kes suvisel ajal olid nõus panustama.

„100 sõbra“ programm kulmineerub aastal 2018 Eesti riigi 100. juubeliga, mil saame Eestile suureks sünnipäevaks „kinkida“ 100 uut sõpra, kes on nelja aasta jooksul Eestis käinud. Nii väikesel riigil nagu Eesti pole kunagi liiga palju sõpru.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail