panelarrow

15 aastat Eestit tutvustavat viktoriini

quiz2

Fortuuna rollis välisministeeriumi kantsler Alar Streimann – selgumas on võitjad.

Tiiu Stumbur, avaliku diplomaatia osakond

2001. aastal sai alguse veebiviktoriin, mis on tänaseks kujunenud väga heaks ja edukaks Eestit tutvustavaks projektiks. Seda näitab eelkõige suur osalejate arv. Nüüdseks on viktoriin toimunud juba 20 korda. Kirjutan siinkohal lühidalt oma kogemusest viktoriini korraldamisel, kuna olin selle tegemise juures esmakordselt.

Viktoriini koostamine hõlmab endas palju erinevaid tööetappe, alustades küsimuste koostamisest ja lõpetades võitjate lahkumisega Eestist. Iga viktoriin saab alguse kontseptsioonist, millest omakorda tuleneb läbiv ja aktuaalne temaatika. Seekordseks lähtepunktiks sai Setomaal asuv Obinitsa küla, mis on käesoleval aastal 25 miljonit inimest ühendava soome-ugri maailma keskpunkt.

Esimene küsimus on traditsiooniliselt interaktiivne, sestap peaks see vastajalt nõudma pisut rohkem osavust ning olema veidi põnev, aga samas mitte liiga keeruline. Seekord juhindusime teema-aastast „Kaheksa sajandit Maarjamaad”, mis omakorda andis mõtte kasutada interaktiivses küsimuses Maarjamaa Risti teenetemärki. Lisatud lingi kaudu said osavõtjad välja uurida, kes nende riigist on kõrge autasu saanud.

Küsimuste eesmärgiks on kaasalööjatele Eestit tutvustada, innustada Eesti kohta rohkem infot otsima ja ühtlasi pakkuda ka varem osalenutele üha uusi ning huvitavaid teadmisi võimalikult laiapinnaliselt ja erinevates valdkondades. Seekord said vastanud muu hulgas tuttavaks sel aastal Euroopa aasta puuks tunnistatud tammega, mis kasvab keset jalgpallistaadionit Orissaare alevikus Saaremaal. Samuti aitas Eestit suuremaks vormida küsimus, mille vastusest selgus, et esimesena maailmas on just Eesti loonud e-residendi digitaalse identiteedi kontseptsiooni, mis juba eelmisel aastal andis välismaalastele võimaluse Eesti e-residentsuse taotlemiseks.

Töö käigus ei saa muidugi üle ega ümber tihedast suhtlusest kauaaegsete ja uute koostööpartneritega, vt: http://quiz.mfa.ee/quiz_2015/contributors

IT-teostuse eest on juba aastaid hoolt kandnud firma Wiseman ja kujunduslikku külge aitab vormida Agnes Trump. Mõlematega sujub koostöö jätkuvalt kenasti.

Auhinnapakettide koostamine on omaette huvitav tegevus. See lähtub eelkõige ööbimiste arvust. Enamik aega paketis sisaldab Tallinnas viibimist, seejärel reisitakse väljaspool pealinna ja tutvutakse erinevate linnade või maakondade poolt välja pakutud turismivõimalustega.
Nagu tavaks, toimus viktoriin ka sel aastal inglise ja vene keeles ning koosnes kaheteistkümnest valikvastustega küsimusest.

quiz1

Hetk pidulikult loosimiselt välisministeeriumis 04.06.15.

Kokkuvõtvalt oli viktoriinist osavõtjaid ca 500 võrra rohkem kui eelmisel aastal. Kõigile küsimustele õigesti vastajaid oli kokku 6991. Kümne enim vastanud riigi seas olid osalejad USA-st, Venemaalt, Suurbritanniast, Ukrainast, Saksamaalt, Moldovast, Kanadast, Ungarist, Valgevenest ja Poolast. Vastanuid oli pea igast maailmanurgast, sealhulgas eksootilisematest riikidest nagu näiteks Indoneesiast, Uus-Meremaalt, Filipiinidelt, Marokost ja Lõuna-Aafrikast.
Viktoriin oli vastamiseks avatud märtsi algusest mai lõpuni. Auhinnareisid loosisime kõigi õigesti vastanute vahel välja 4. juunil, mille järel võtsime võitjatega ühendust ja õnnitlesime auhindade puhul. Reise saab kasutada kuni septembri lõpuni.

Ingliskeelses viktoriinis osalenute vahel loosisime välja kolm reisi suvisesse Eestisse. Peaauhinna – reisi kahele Eestisse, mis sisaldab lennupileteid, ööbimist parimates hotellides, õhtusööke ja ekskursioone – noppis Saksamaalt pärit vastaja. Teise koha sai USA kodanik ja kolmas koht läks Ukrainasse. Venekeelse viktoriini auhinnad läksid Moskvasse ja Peterburi.

Töö viktoriiniga ei ole veel lõppenud, ees seisab ja igapäevaselt käib suhtlus võitjate ja sponsoritega – ikka selleks, et korraldada auhinnasaajatele lubatud majutused ja ekskursioonid. Esimesed võitjad peaksid saabuma oma reisile juba juuli lõpus. Olen saanud viktoriini kohta palju positiivset tagasisidet, mis annab järgmisel aastal taas head tahet järjekordse viktoriini koostamisega rinda pista.

Aitäh teile kõigile, kes te erinevatel viisidel viktoriini õnnestumisele kaasa aitasite – nii sõna, mõtte kui teoga –  ning seda oma välismaiste sõprade ja koostööpartnerite seas jagasite!

FacebooktwittermailFacebooktwittermail