panelarrow

Washingtoni saatkond osales ülelinnalises “adopteerimisprogrammis”

adoption

Esimene kohtumine lastega. Maria Belovas tagareas vasakult teine.

Maria Belovas, pressidiplomaat Eesti saatkonnas Washingtonis

Eesti saatkond Washingtonis adopteeris möödunud sügisel ühe klassitäie lapsi, täpsemalt 12 Powelli algkooli viiendikku. Klasside adopteerimine üheks kooliaastaks saatkondade poolt on USA pealinnas tavapärane nähtus – tänavu toimus see 40ndat korda ning osa võttis 50 saatkonda.

Ettevõtmise nimi on Embassy Adoption Program ehk Saatkonna Adopteerimisprogramm, mida korraldab Washingtoni linna koolivõrk koostöös kultuuriühinguga Washington Performing Arts. Huvitunud välisesindused annavad endast koolivõrgule teada ning viiakse kooliaasta alguseks kokku ühe programmis osaleva 5. või 6. klassiga.

Programmi eesmärk on tutvustada lastele võõraid maid ja rahvaid, nende ajalugu ja kombeid, et seeläbi avardada õpilaste maailmapilti ja tulevikuväljavaateid. Riigi tutvustamine seotakse sellega, mida lapsed parasjagu õpivad, lisaks külastavad õpilased saatkonda ning esindavad riiki ÜRO simulatsioonil.

Eesti saatkonna kasvandikega esmakordselt kohtudes rääkisin neile eestlaste pagemisest läände II maailmasõja ajal. Neil oli parasjagu käsil USA läänesuunalise rände teema 19. sajandil ning arutasime erinevaid põhjuseid, miks inimesed tahtsid või olid sunnitud oma kodudest lahkuma. Vaatasime tuntud Eesti fotograafi Eric Soovere pilte põgenemisteekonnalt ja elust Eestis enne sõda.

Järgmine kohtumine toimus jõulu eel saatkonnas. Kutsusin lastele rääkima väliseestlase Ago Ambre, kes oli väikese poisina põgenemisteekonna kaasa teinud ning lõpuks Ameerikasse jõudnud. Päriselt kuulda ja näha inimest, keda olin neile varasemalt ühe Soovere foto peal väikese poisina pampude keskel näidanud, oli lastele suur elamus. Seejärel istus saatkonna asejuht Tanel Sepp lastega kuuse ette ning rääkis saatkonna elust ning Eesti jõulutraditsioonidest. Igaüks sai paki Eesti komme koju kaasa.

Ambre

Kohtumine Ago Ambrega saatkonnas

Veebruari lõpus käis saatkonnal külas suursaadik Eerik Marmei. Tunnis käsitleti Ameerika Ühendriikide kodusõda ning kuna meie vabariigi aastapäev oli äsja möödas, oli paslik rääkida Eesti iseseisvumisest. Ajaloolase kraadiga suursaadik andis lastele põhjaliku ülevaate Vabadussõjast ja Eesti Vabariigi tekkest. Lisaks huvitas lapsi eesti keel, koolielu ja popimad spordialad.

lõpuesitlus

Klass koos suursaadik Eerik Marmeiga residentsi ees

Aprilli lõpus oli taas minu kord sammud Powelli algkooli seada. Seekord rääkisime Eesti loodusest, keskkonnast ja kliimast. Nimelt oli õpilastel ettevalmistamisel Eesti esindamine ÜRO kliimateemalisel simulatsioonil. Iga programmis osalev klass pidi oma riigi kliima- ja keskkonnateemalisi seisukohti tundma õppima ja mängu-ÜROs sõna võtma. Rääkisime võimalikest ohtudest, mida kliima soojenemine Eestist kaasa võib tuua, samuti sellest, kuidas Eesti keskkonda hoiab. Lastele meeldis mõte üleriigilisest elektriautode laadimisvõrgust, samuti taaskasutus ja prügi sorteerimine, ning saastekvootide ülejäägi müük teistele riikidele. Materjali, mida simulatsiooniks ette valmistada, sai piisavalt.

facts

Lapsed panid kokku faktid Eesti kohta

Mai lõpus toimunud simulatsioonil olid meie viiendikud väga tublid. Plakativõistlusel saavutati koguni 4. koht! Lapsed esindasid Eestit teadlikult ja väärikalt ning õppisid ettevalmistuste käigus palju uut.

plakat

Õpilased aastakokkuvõtet esitamas

Juuni algul saime viimast korda kokku suursaadiku residentsis. Lapsed olid valmis saanud vahva kokkuvõtte aasta jooksul õpitust ning esitasid seda asjalikult ja julgelt. Sõime lõunat ja rääkisime juttu.

Vaata kokkuvõtet

Kuna 5. klass on USAs algkooli viimane, lähevad nad kõik uutesse koolidesse edasi. Loodetavasti võtavad nad oma Eesti-teadmised sinna kaasa. Ja loodetavasti õnnestub saatkonnal järgmisel kooliaastal uued lapsed adopteerida – sõpru ei saa ühel väikesel riigil kunagi liiga palju olla.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail