panelarrow

„Mongolid – helesinise stepi valitsejad“ (2. OSA )

IMG_2577

Kolmandik rahavastikust elab pealinnas. Aastatega saadud kasum majanduskasvust peegeldub Ulaanbaatari siluetis, kus üha rohkem kerkivad esile kõrghooned.

Toomas Lukk, EV suursaadik Hiinas, kaasakrediteering Mongoolias

Mongoolia asend kahe suure naabri, Venemaa ja Hiina, vahel ning väljapääsu puudumine merele määrab suuresti Mongoolia geo- ja majanduspoliitilise orientatsiooni. Mongoolia leiab, et lähedus kahe riigi suurele turule on välisinvestorite jaoks pigem strateegiline eelis. Samas püüab Mongoolia geograafiast tingitud geopoliitilist piiratust kompenseerida välispoliitilise haarde laiendamise ja ettevõtlusele atraktiivse majanduskeskkonna kujundamisega. Väliskaubandust puudutav statistika näitab siiski halastamatu karmusega, et sõbraliku ettevõtluskeskkonna loomine pole kõigile püüdlustele vaatamata õnnestunud. Mongoolia majanduskeskkond on küll atraktiivne, kuid ebakindel, mida on suuresti mõjutanud vastukäivad sisepoliitilised otsused. Parimal juhul hoiavad potentsiaalsed välisinvestorid oma positsioone, kuid investeerima ei kiirusta.

suur hoone linn

Ulaanbaatari keskne Tshingis Khaani väljak, kus asub hiigelsuur 1950ndatel ehitatud parlamendihoone

Mongoolia välispoliitiline paradigma püüab aga rakendada nn kolmanda naabri poliitikat, mille eesmärk on laiendada Mongoolia majanduspoliitiliste partnerite ringi nii tema vahetus naabruses, kui kaugemalgi. Selleks kvalifitseerub hästi mh Euroopa Liit, kuid Euroopa Liidu ja Mongoolia kahepoolne tegevuskava peegeldab paraku kasutamata arenguruumi.

Eesti ja Mongoolia suhted on head, kuid väheaktiivsed, potentsiaali suhete tihendamiseks on kõigis valdkondades. Mongoolia tunnustas Eesti Vabariiki juba augustil 1991, diplomaatilised suhted sõlmiti sama aasta 20. oktoobril. Eesti esimene mitte-resideeriv suursaadik esitas aprillis 2013 Mongoolia presidendile Tsakhiagiin Elbegdorjle oma volikirjad.

Mongoolia valitsuse kehtestatud ühepoolse viisavabaduse alusel saavad Eesti kodanikud kuni 2015. aasta lõpuni reisida Mongooliasse viisavabalt ning viibida seal viisata kuni kolmkümmend päeva järjest. Kuigi selle otsuse kehtivus käesoleva aastaga lõpeb, on Mongoolia ametnikud kinnitanud, et eesmärk on viisavabaduse kasutamist pigem laiendada ja viisatingimusi lihtsustada, kui neid piirata.

Viimaste aastate kahepoolsetest visiitidest tuleb mainida eelmises Riigikogus asutatud Eesti-Mongoolia sõprusrühma ja toonaste sõprusrühma liikmete visiiti Ulaanbaatarisse 2014. aasta kevadel. Omapoolse sõprusgrupi asutamisega vastas ka Mongoolia parlament ehk Suur Rahvahuraal.

Mongoolia VM

2014. aasta kevadel külastas Eestit seoses Freedom Online Coalition’i (FOC) konverentsi korraldamisega Tallinnas toonane Mongoolia välisminister Luvsanvandan Bold

2014. aasta kevadel külastas Eestit seoses Freedom Online Coalition’i (FOC) konverentsi korraldamisega Tallinnas toonane Mongoolia välisminister Luvsanvandan Bold. Endise välisministri Urmas Paeti Mongoolia visiit sai teoks aga juba 2012. aastal.

Demokraatia rindel ühendab Eestit ja Mongooliat veel kuuluvus Community of Democracies kogukonda, mille aastakonverents viidi paari aasta eest läbi samuti Ulaanbaataris.
Arvestades Mongoolia ambitsiooni katta kogu riik, sarnaselt Eestiga, püsiva internetileviga, võikski internetiseerimine ja e-riigi teemad tervikuna kujuneda Eesti-Mongoolia kahepoolse koostöö alustalaks. Tugev, seadustele põhinev e-riik on tänapäeva kodanikuühiskonna suuremaid tugisambaid, kus Mongoolia noorel ja areneval ühiskonnal on oma sõna veel öelda.
Lisaks internetiteenuste arendamisele ja koostööle võrgupõhise meediavabaduse küsimustes on perspektiivsed valdkonnad põlevkivikeemia, säästlik keskkonnaareng, haridus- ja põllumajandus-küsimused, logistika.

IMG_2656

Mongoolia kliima on kontinentaalne, kus suurte temperatuurikõikumiste taustal vaheldub pikk ja külm talv palava, kuid lühikese suvega. Rahvastikutiheduse poolest on Mongoolia aga kõige väiksema asustustihedusega riik maailmas.

Mongoolia filmihuviline on tänaseks päevaks näinud filmi „Seenelkäik“ ja maikuu keskpaigas osalevad Eesti lavakunsti tuntud korüfeed Ulaanbaatari Kunstifestivalil. Ilmselt jagub eestlastel ja mongolitel omavahel tundideks juttu veel sumo teemadel, kus alles hiljaaegu tegi mehetegusid Baruto ja kus täna valitseb mongol Hakuo, kuid ka nn Mongoolia laigu päritolu ja põhjuste üle.

Nõnda, samm-sammult, võib esmapilgul kaugena tunduv maa saada lähedaseks ja mõistetavaks. Mongoolia ei soovi saada mitte niivõrd õpetust, kui kogemust. Ja kogemused on need, mida Eestil jagada on. Miks mitte ka Mongooliale – „igavese sinitaeva maale“.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail