panelarrow

„Häda koolitab mehe targaks“ (Eesti vanasõna)

FEP_4317a

Kas sel aastal nõustas ministeeriumi konsulaarosakond inimesi reisimessil Tourest. Teksti autor paremalt kolmandana poseerimas “Reisi targalt” infovoldikuga. Foto: Erik Peinar

Tarmo Punnik, konsulaarabi büroo direktor

Miks konsulid käivad reisihuvilistega lausa messihallis kohtumas?
On teada, et eestlased armastavad reisida. Unistatakse ja viiakse oma unistused teoks. Kuid vaevalt leidub adrenaliinihimulisi, kelle reisiplaani kuuluks välismaal kuriteo ohvriks langemine või oma tahte vastaselt mõnede ööde veetmine kinnipidamisasutuses. Paraku teevad elu ja karmavõlad omi korrektiive.

2014. aastal said 217 reisiselli just kirjeldatud kuriteo-kinnipidamise kogemuse. Kokku algas igal 2014. aasta kalendripäeval konsulaarabi 4 uut juhtumit kõikvõimalike sekeldustega. Kõige enam oli inimestel probleeme reisidokumentide kadumisega, aga kasvas ka kinnipidamiste ja surmaga lõppenud reiside arv välisriikides.

Ühist võluretsepti kõikidest hädadest pääsemiseks on reisijatele raske anda, aga oleme selgitanud, et korralik kodutöö võimaldab eemal hoida nii mõnegi ohu. Selleks tuleks jälgida „Nelja R-i reeglit“, nagu konsulid räägivad.

Reisidokumendid korda
Enne reisileminekut tuleb kindlasti uurida, kuidas sihtkohariigis üle piiri saab. Infot selle kohta, millised on nõuded konkreetsesse riiki sisenemisel, saab külastatava riigi saatkonnast. Viisa taotlemisel tuleb arvestada aja– ja muude kuludega. Aga viisanõue pole ainus, mis reisimiseks valmistumisel tähelepanu nõuab. Kindlasti tuleb kontrollida, kui kaua pass kehtib. Tuleks arvestada, et enamus riike nii Aasias kui Lähis-Idas nõuavad, et reisija pass kehtiks vähemalt kuus kuud pärast plaanitava reisi lõppu. Lühema kehtivusajaga passiga inimese reis lõpeb sageli piirikontrollipunktis tagasi koju saatmisega. Või ei jõua reisija sinnagi. Mis seal salata – Välisministeeriumisse tuleb liiga tihti kõnesid: „Mul sai eile pass läbi, aga homme on lend, tehke midagi!!!“

Reisiinfo: ära tee samu vigu, mis on enne sind juba tehtud
Enne reisi planeerimist tasub end kurssi viia, kas külastatav riik on ikka turvaline reisikoht. Reisijale olulist infot saab välisministeeriumi kodulehelt, mobiilirakendusest „Reisi targalt“, veebikonsulist Facebookis. Riikides, kus Eestil puudub saatkond, tasub lugeda kohapeal esindatud teiste Euroopa riikide reisiinfot. Kindlasti on abiks ka mitmesugused foorumid, kus reisil käinud inimesed oma kogemusi jagavad. Kui mõne maa ametivõimud teevad suure trahvi taskus oleva nätsupaki või e-sigareti eest, ei aita paraku argument „Aga ma ju ei teadnud!!“

Reisikindlustus: asendamatu abi vältimaks ootamatuid väljaminekuid
Mõne euro säästmine kindlustuse tegematajätmisel enne reisi, võib õnnetusjuhtumi või terviserikke puhul kaasa tuua meeletuid väljaminekuid reisijale, tema perele või lähedastele. Selles osas on mõistlik reisimisega seotud riske maandada ja teha korralik reisikindlustus. Lisaks meditsiinikindlustusele tasub kaaluda ka pagasikindlustust ja reisitõrkekindlustust, et korvata reisi ärajäämise, katkemisega või oluliste esemete kadumisega seotud kulud.

Registreeri oma reisile minek
Kui reisilemineku plaan on kindel, on soovitav oma reis registreerida Välisministeeriumi kodulehel või nutirakenduses „Reisi targalt“. See info on oluline abi korraldamiseks kriisiolukorras, näiteks looduskatastroofi või terrorirünnaku korral.

Kui jääd reisil hätta
Riik tagab välisriikides oma kodanikele konsulaarkaitse – nõustab kuidas saada abi asukohamaal ning vajadusel aitab saada ühendust sugulaste, tööandja, reisikorraldaja või kindlustusseltsiga. Tüüpilisteks õnnetusjuhtumiteks reisil on kaotatud või varastatud pass, raske õnnetus või haigus, vägivallakuritegu, vahistamine või kinnipidamine, evakueerimine (loodusõnnetuse, rahutuste, relvastatud konflikti või muu eriolukorra puhul) ja surmajuhtum välisriigis.

Kui juhtum on tõsine ja oma jõududega toime ei tule, saab ööpäevaringselt helistada välisministeeriumi valvetelefonidele +372 6377 000 ja  +372 5301 9999 või pöörduda välisriigis Eesti saatkonda. Eesti saatkonna puudumisel saab abi küsida Eesti aukonsulilt või mõnelt Euroopa Liidu liikmesriigi saatkonnalt.

Reisigem targalt!

FacebooktwittermailFacebooktwittermail