panelarrow

Missioon Taškenti

volikirjad UZis 2

Mitteresideeruva suursaadiku volikirjad võttis tradistiooniliselt vastu Usbekistani välisminister Abdulaziz Kamilov

Tõnis Nirk, suursaadik Lätis, kaasakrediteering Usbekistani Vabariiki

Üle-eelmisel nädalal külastasin Taškenti, kus 20. veebruaril andsin üle oma volikirjad ning võtsin ühtlasi Simmu Tiigilt üle suursaadikuportfelli Usbekistanis. Nagu kõik mitteresideeruvad suursaadikud, andsin volikirjad üle Usbekistani välisministrile Abdulaziz Kamilovile. Tseremoonia oli minimalistlik, kuid väga väärikas.

Sellele järgnenud vestluses puudutasime Eesti ja Usbekistani kahepoolseid suhteid, sealhulgas majandussuhteid ja tõdesime, et arengupotentsiaali on veel tublisti, muuhulgas ka sellistel aladel nagu kõrgkoolide koostöö, haridus, kultuur. Tõdesime, et kahepoolset suhtlust on tarvis kindlasti ja aktiivsemalt jätkata. Nagu sellistel puhkudel tavaks, vahetasime ka kingitusi. Mulle anti üle väga soliidne ja väärikas mälestusmüntide komplekt, mis pühendatud Usbeki rahvuskangelastele.

Kohtumisel välismajanduse, -investeeringute ja -kaubanduse ministeeriumi esimese aseministri Ibrahim Ergasheviga käsitlesime kahepoolseid kaubandus- ja majandussuhteid. Potentsiaali paistab olevat, muuhulgas ka transpordi ja logistika alal. Leppisime kokku vahetada täiendavalt informatsiooni vastastikuste võimaluste kohta. Ka siin vahetasime kingitusi, mulle anti üle traditsiooniline Usbeki pilafiliud – mis on tänaseks juba järele proovitud, töötab väga hästi!

Usbekistan on erakordselt rikkaliku ajalooga riik, millest annavad kõige ehedamalt tunnistust neli UNESCO maailmapärandi hulka kuuluvat linna – Samarkand, Buhhaara, Hiiva ja Shakhrisyabz. Kahjuks ei õnnestunud neid sel reisil külastada, kuid järgmistel kordadel võtan kindlasti plaani. Tegemist on nii suure riigiga (10 Eestit!), et teistesse linnadesse reisimiseks tuleb kasutada lendamist, Taškendi ja Samarkandi vahel on aga käigus väga moodne ja mugav kiirrong. Pealinna Taškendi ajalugu on kurvem – vanalinn hävis praktiliselt täielikult 1966. aasta maavärinas (7,5 palli Richteri skaalal). Seega on tegemist kaasaegsema linnaga, kus on palju rohelust, korralik infrastruktuur, puuduvad ahistavad ja anonüümsed kõrghooned, vastupidi, ka kaasaegsetel ehitistel on karakterit.

Usbekid on väga külalislahked ja abivalmid inimesed, hätta nende juures juba ei jää. Ja usbeki köök! Meil õnnestus oma lühikese reisi jooksul proovida nii kohalikku pilaffi kui ka šašlõkki – need maitsed jäävad elu lõpuni meelde. Ja mis kõige tähtsam – kõigil köögiviljadel, eriti tomatil ja isegi kurgil, oli maitse!

Kohtusime ka Taškendi väikese, kuid tubli eestlaskonnaga, kes viisid meid kohalikku kõrtsi, kus pakuti nii maitse- kui ka silmailu. Oli erakordselt hea näha, kui sõbralik ja ühtehoidev eestlaste kogukond kaugel Usbekistanis on. Jõudu-jaksu teile Taškenti, loodetavasti kohtume veel järgmiste külaskäikude ajal.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail