panelarrow

Saudi Araabia elust-olust

P1160553

Vahetusdiplomaadina saab reisida ka teistesse piirkonna riikidesse. Teksti autor naaberriigis Omaanis Wadi Ghul`i kuristiku äärel.

Siim Krispin, vahetusdiplomaat Riyadhis

Olen praeguseks 5 kuud töötanud vahetusdiplomaadina Soome saatkonnas Riyadhis. Kuna Eestil selles piirkonnas vähemalt praegu veel saatkonda pole, on Soome valmidus mind võõrustada äärmiselt teretulnud ja andnud nii mulle kui seeläbi ka Eesti riigile võimaluse luua ohtralt uusi kontakte ja saada uut infot, et kujundada välja parem arusaam siin toimuvast ning luua uusi koostöövõimalusi.

Saudi Araabiat ei peeta põhjuseta kõige konservatiivsemaks islamiriigiks. Tunnetatakse oma erilist kohta islamimaailmas – Saudi Araabia territooriumil asuvad kaks islami kõige pühamat linna Meka ja Mediina. Kuningasuguvõsal on juba sajandite taha ulatuvad tihedad sidemed islami ranget tõlgendust järgivate usuringkondadega. Riietusele kehtivad ranged reeglid – naistelt nõutakse pika maaniulatuva musta rüü ehk abaya ja kohalikelt naistelt veel ka pearäti ehk hijab’i ja sageli lisaks veel loori ehk niqab’i kandmist. Mehed pääsevad lihtsamalt – vaja on kanda pikki pükse (kohalikud mehed kannavad pahkluudeni ulatuvat rüüd ehk thawb’i) ja keelatud on varrukateta särgid.

Ainukese riigina maailmas keelab Saudi Araabia endiselt naistel autot juhtida. Viis korda päevas palveajaks suletakse umbes pooleks tunniks korraga kõik kauplused ja söögikohad, nii et oma plaane tehes tuleb sellega arvestada. Kui oled juba kaupluses sees, võid sa see pool tundi riiulite vahel ringi käia, aga kassasse maksma ei pääse. Restoranis lubatakse sul söök lõpuni süüa, kui juba sees oled, uusi kliente aga enne palveaja lõppu sisse ei lasta.

Riyadhis kaubanduskeskustes muusikat ei kuule – selle asemel tuleb kõlaritest koraani ettelugemine. Söögikohtades on reeglina ette nähtud eraldi osad „üksikutele“ (mis tegelikkuses tähendab mehi või meeste gruppe) ja peredele (sinna saab istuda kas naiste seltskond, naised lastega või mehed oma peredega). Usulise taustaga reeglitest kinnipidamist jälgib usujärelevalve ehk mutawwa. Muuhulgas võib viimane, eriti juhul, kui liigub koos politseiga, hakata uurima, kas avalikus kohas koos viibivad mees ja naine on omavahel lähisugulased või abielus – vastasel juhul võivad mõlemat tabada suured ebameeldivused, kuna sellist koosviibimist loetakse amoraalseks ja halvimal juhul võivad järgneda rängad karistused.

P1150779

Kaamlid – teel Riyadhist nn Maailma äärele, körbes Riyadhist loode suunas

Kinosid ega teatreid Saudi Araabias ei ole – juhtub sedagi, et Riyadhist võetakse kinoskäimiseks ette 4-5-tunnine autosõit Bahreini. Kohalikud naljatavad, et ainukesteks meelelahutusteks on poeskäimine ja söömine. Lisaks on viimasel ajal ka tekkinud siin palju spordiklubisid, kus on võimalik trenni teha. Turismiviisasid Saudi Araabia praegu ei väljastagi, mistõttu on ka välismaalaste sissepääs sellesse riiki oluliselt piiratud.

Jaanuari lõpus surnud kuningas Abdullah viis ettevaatlikult läbi reforme, lõdvendamaks mõnevõrra islami rangel tõlgendusel põhinevaid reegleid, luues muuhulgas naistele teatavaid täiendavaid võimalusi riigi juhtimises osalemiseks. Tema võimuloleku ajal oli tõepoolset märgata ka meediavabaduse teatavat suurenemist ning laiemat ligipääsu kasvõi rahvusvahelistele telekanalitele, rääkimata internetiga seonduvatest võimalustest. Liberaalsem osa saudidest ootab siiski kahtlemata enamat, seda enam, et ülalloetletud kõige nähtavamad piirangud kehtivad jätkuvalt. Uuelt kuningalt Salmanilt eeldatakse pigem liberaliseerimise ja riigi välismaailmale avamise jätkumist ja seda suunda, mida on küll seni järgitud väga vaoshoitult, peavad siin elavad diplomaadid ja ka paljud vaatlejad pöördumatuks.

Enamus saatkondadest asub Riyadhi diplomaatilises kvartalis, mis asub linna lääneserval piiratud ligipääsuga ja valvatud alal. Siin suhtutakse leebemalt mitmesugustesse riigis kehtivatesse piirangutesse – näiteks võivad naised liikuda ilma ülalmainitud abaya’ta, võimalik on ka tänaval käia lühikestes pükstes, mis mujal riigis oleks üldjuhul pea mõeldamatu.

WP_001816

Araabia kohv datlitega. Araabia kohv on rohekat värvi ja seda tehakse röstimata ubadest, lisatakse kardemoni ja teisi maitseaineid.

Euroopast või Ameerikast pärit inimesed elavadki valdavas enamuses sarnastes eraldatud linnakutes ja eriti ülaltoodud asjaolusid arvesse võttes võib kõlada üllatavalt, aga paljud neist tõepoolest naudivad siinset elu. Nagu USA kolleegid mulle rääkisid, algab tüüpiline siinelava ameeriklase lugu lausega: „Tulin siia 6-kuuse lepinguga (näiteks) 25 aastat tagasi“. Läänest pärit spetsialistid, kes toovad riigile oskusi, mida kohalikel napib, on hästi tasustatud ja ettevõtete linnakutes on reeglina loodud küllaltki meeldivad tingimused – olemas on oma spordiklubid, basseinid, söögikohad, poed ja muu. Nii ei kujune igapäevaelu liialt keeruliseks, kuna tööandja hoolitseb enamuse vajaliku eest, samas on soovi korral lihtne leida ka eksootikat juba väljaspool kodust linnakut.

Kuritegevus on riigis osaliselt tänu ränkadele karistusmääradele madalal tasemel, näiteks vargused ja röövid on väga harvad. Eriti pimedal ajal aga soovitatakse välismaalastel, eriti naistel, siiski mitte üksi ringi liikuda. Riigi ligi 30 miljonist elanikust on umbes kolmandik välismaalased ja seetõttu pole harv juhus, kui kohalik siseneb poodi ja hakkab teenindajaga rääkima inglise, mitte araabia keeles – sest teenindaja on pärit näiteks Filipiinidelt, Indiast või Pakistanist ja sageli ei oskagi araabia keelt. Inglise keelega saab enamjaolt kenasti hakkama, kuigi alati selle peale siiski loota ei saa ja araabia keele kasvõi vähene oskus tuleb kasuks. Oma kogemuse põhjal võin öelda, et eriti turul või taksojuhtidega suheldes on hea mingilgi määral araabia keelt suuta rääkida, lisaks mõistagi võimaliku hädaolukorra jaoks.

Linnavaade

Vaade Riyadhis Al-Faisaliah torni vaateplatvormilt, vasakpoolne tänav on Kuningas Fahdi tee (King Fahd Road), parempoolne Olaya tänav. Pisut eemal paistab Kuningriigi torn (Kingdom Tower, Burj Al-Mamlaka).

Saudi Araabia üritab järjest enam moderniseeruda ja seetõttu on neil huvi kohale meelitada palju investeeringuid eriti koolitus- ja haridusvaldkonnas, samuti saadab riik järjest rohkem oma tudengeid õppima tunnustatud välisülikoolidesse, ennekõike USAsse. Ehitustegevus riigis on vilgas ja ka Riyadhi, mis valdavalt on võrdlemisi madalatest majadest koosnev linn, kerkivad uued pilvelõhkujad. Riigi suuruselt teise linna Jeddah’sse ehitatakse uut maailma kõrgeimat hoonet – Kuningriigitorni, mille kõrguseks on plaanitud täpselt kilomeeter. Saudi Araabia naftatulud võimaldavad riigil ette võtta mastaapseid suurprojekte, millesarnaseid paljud teised riigid võivad vaid kadestada.

See on riik, mida hoolimata mitmetest keerulistest aspektidest on siiski huvitav tundma õppida. Riigi edasisi arenguid tasub jälgida tähelepanelikult, kuna nii maailma suurima naftaeksportijana kui ka islamimaailma olulise keskusena mõjutab Saudi Araabia palju ka endast kaugel toimuvat. Viimastel aastatel on alguse saanud mitmed olulised uued arengud, sealhulgas energiasäästlikkuse ja taastuvenergia kasutuselevõtt, tuumaenergia kasutamise alased projektid, samuti uue infrastruktuuri, uute majanduslinnade ja ülikoolide rajamine, mis koos loodetavate poliitiliste arengutega Saudi Araabia nägu tundmatuseni muuta võivad.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail