panelarrow

Rahvusvaheline Holokausti mälestuspäev

2

Mälestuspäeva tseremoonia Klooga koonduslaagri memoriaalis, esiplaanil Eesti pearabi Shmuel Kot

Silver Küngas, avaliku diplomaatia osakonna diplomaat, International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) Eesti delegatsiooni asejuht

Tänavu 27. jaanuaril möödus 70 aastat päevast, mil vabastati Auschwitz-Birkenau surmalaager. ÜRO on selle päeva kuulutanud rahvusvaheliseks Holokausti mälestuspäevaks, millal üle kogu maailma meenutatakse toonaseid koletuid sündmusi.

Peale leina tuletab tähtpäev meelde ka seda, kuivõrd oluline on Holokausti ajaloo uurimine, mõistmaks antisemitismi, sallimatuse ja rassismi leviku vastu võitlemise tähtsust. Seetõttu on 27. jaanuar mõeldud ka vastava haridus- ja uurimistöö ergutamiseks, et koletud inimsusevastased kuriteod enam kunagi ei korduks. See on ka üks põhjuseid, miks Eesti osaleb alates 2007. aastast liikmesriigina Holokausti mälestuse rahvusvahelise ühenduse (IHRA) töös.

Eestis toimus traditsiooniline Holokausti mälestuspäeva tseremoonia Tallinnast 35 kilomeetri kaugusel asuva Klooga koonduslaagri memoriaalis, kus kõnesid haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski, juudi kogukonna esindaja Juzef Luvistšuk, diplomaatilise korpuse vanem Venemaa suursaadik Juri Merzljakov ning Iisraeli saatkonna asejuht Arezoo Herse. Lisaks süüdati küünlad hukkunute mälestuseks ning palve pidasid Viini sünagoogi kantor Shmuel Barzilai ja Eesti pearabi Shmuel Kot. Mälestustseremooniast võtsid osa diplomaatilise korpuse esindajad, juudi kogukonna liikmed ning Eesti riigiametnikud.

27. jaanuaril mälestati Holokausti ohvreid ka Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäel, kus näidati teemakohaseid dokumentaalfilme, ning Tallinnas Mustpeade majas, kus andis kontserdi Viini sünagoogi kantor Shmuel Barzilai.

Eesti on korduvalt hukka mõistnud kõik inimsusevastased kuriteod, holokausti nende seas. Igasugune viha, diskrimineerimise või sallimatuse õhutamine on lubamatu ning Eesti seisab kindlalt selle vastu.

Vt ka välisministeeriumi pressiteadet

http://vm.ee/et/uudised/valisminister-auschwitzi-vabastamise-malestuspaeval-igasugune-viha-diskrimineerimise-voi

FacebooktwittermailFacebooktwittermail