panelarrow

Välisministeeriumi kultuuripreemiad 2014

Laureaadid 2014 koos välisministriga

Laureaadid 2014 koos välisministriga

Kaire Jürgenson, kultuuri- ja äridiplomaatia büroo vanemnõunik

7. jaanuaril 2015 andis välisminister Keit Pentus-Rosimannus üle välisministeeriumi 2014. aasta kultuuripreemiad, et tänada ja tunnustada Eesti loomeinimesi, kes on kultuuri kaudu aidanud kaasa Eesti rahvusvahelise maine tõstmisele ja tuntuse kasvatamisele. Kultuuridiplomaatia abil loodav positiivne kuvand loob soodsama pinnase koostööks teistes eluvaldkondades, sest kultuuri kaudu saab esialgu võõrana näiv riik ja rahvas tuttavamaks ning üksteise parem mõistmine muudab koostöö tegemise loomulikumaks.

Traditsioon tunnustada Eesti loomeinimesi sai alguse 2009. aastal ning esimesed laureaadid olid Imbi Paju ja Tiit Ojasoo. Ajaloo ülestähendamiseks on kindlasti oluline nimetada kõik laureaadid läbi aastate:

2010 – Arvo Pärt, Tõnu Kaljuste, Tiina Lokk
2011 – Aivar Mäe, Aet Maatee, Veronika Portsmuth, Raul Talmar ja Märt Agu
2012 – Ilmar Raag, Riina Sildos, Laine Mägi, Kalle Kasemaa ja Ewert and The Two Dragons
2013 – Anne Erm, Kristiina Ehin, Ilmar Lehtpere, mängufilmi „Mandariinid“ tegijad ja ERSO

Tänavu tunnustasime loomeinimesi juba kuuendat korda. 2014. aasta kultuuripreemia laureaadid:

Tunnustasime Madis Kolki Balti Muusika Festivali Hiinas algatamise ja eestvedamise eest. Tegemist oli esmakordselt toimunud festivaliga, kus osalesid Eesti Filharmoonia Kammerkoor, käsikellade ansambel Arsis, tšellokvartett C-JAM ja soolopianist Rein Rannap ning kokku anti 20 kontserti kuues erinevas linnas.

Laureaat Madis Kolk, Eesti Kontserdi peaprodutsent

Laureaat Madis Kolk, Eesti Kontserdi peaprodutsent

Tunnustasime Sirje Helmet 2014. aasta Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsi ja Euroopa Muuseumi auhinnagala korraldamise ning pikaajalise maailmakultuuri tutvustamise eest. Aastakonverentsi korraldamise õigus oli väärikas tunnustus Eesti muuseumi- ja kunstivaldkonnale ja oli suurepärane võimalus tutvustada Eesti mitmekülgset kultuuripärandit. Eesti Kunstimuuseum on oma mitmekülgsete näituste ja haridusprogrammidega andnud olulise panuse ühiskondlikku ellu.

16196154316_f16f85c09a_z

Laureaat Sirje Helme, Eesti Kunstimuuseumi peadirektor

Tunnustasime Helen Sildnat Eesti muusikaettevõtluse arendamise ja muusika ekspordi edendamise eest. 2009. aastal Helen Sildna poolt algatatud Tallinn Music Week on tänaseks päevaks kasvanud Põhja- ja Baltimaade suurimaks ja maailmas tunnustatud talendifestivaliks.

16196152086_44d9cc588b_z

Laureaat Helen Sildna, Tallinn Music Week`i peakorraldaja

Eesti on kultuuriliselt rikas riik. 2015 aastal ootavad meid ees mitmed rahvusvahelise mõõtmega sündmused ja üritused: rahvusvahelise projekti „Aadama passioon“ (Arvo Pärt/Robert Wilson) esiettekanne Tallinnas, Rahvusmeeskoori kontsertturnee Kanadas, MustonenFest Tel Avivis ja kuigi käesolev aasta on muusika-aasta, siis ei saa mööda vaadata mängufilmi „Mandariinid“ rahvusvahelisest eduloost. Need on vaid mõned eesootavad sündmused, mille kaudu Eesti maailmas tuntumaks saab.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail