panelarrow

Läänemere aasta sai läbi

Läänemere aasta logo

Läänemere aasta logo

Janne Jõesaar-Ruusalu, Põhja- ja Kesk-Euroopa ning regionaalse koostöö büroo direktor

2014. aasta jõudis lõpule ja nii on lõpule jõudnud ka Läänemere aasta, mil juhtisime korraga kolme regionaalse koostöö formaati – Balti koostööd, Põhja-Balti koostööd (NB8) ja Läänemeremaade Nõukogu.

Eesti seotus Läänemere piirkonnaga on väga suur ja kahepoolsete suhete kõrval on just regionaalne koostöö selleks platvormiks, kus suhteid arendada ja süvendada. Aasta jooksul võõrustasime kokku seitset kõrgetasemelist kohtumist: Eestis kohtusid Balti riikide ja Poola presidendid, Balti riikide peaministrid, Balti riikide ja Poola peaministrid, Põhja-Balti riikide välisministrid, Balti riikide ja Saksamaa välisministrid.

Aasta üheks tippsündmuseks võib nimetada NB8 ja Visegrad4 riikide välisministrite kohtumist märtsis Narvas, kus põhiteemaks kujunes Venemaa agressioon Ukrainas ja ministrite avameelne arutelu päädis ühisavalduse vastuvõtmisega.

NB8 ja Visegrad 4 riikide välisministrite kohtumine Narvas, 6-7. märts

NB8 ja Visegrad 4 riikide välisministrite kohtumine Narvas, 6-7. märts

Põhja-Balti riigid on meie jaoks loomulikud ja lähedased sõbrad ning naabrid. Välja on kujunenud tava, et igal aastal toimub arvukalt välisministeeriumide ametnike vahelisi kohtumisi. Nii korraldasime ka sel aastal NB8 koostöö koordineerijatena kokku pea 20 ametnike kohtumist paljudes eri valdkondades, alates suhetest Euroopa Liidu idapartneritega ja julgeolekuküsimustest, lõpetades energiakoostöö ja konsulaarteemadega.

Koostöös heade partnerite Idapartnerluse keskuse ja Välispoliitika Instituudiga toimusid idapartnerlusele pühendatud konverents ja julgeolekuküsimuste teemaline seminar. Esmakordsena Põhja-Balti koostöös korraldasime NB8-USA küberjulgeolekule pühendatud ümarlaua, mis sai väga positiivse vastuvõtu ja jätkub 2015. aastal juba Soomes.

Aasta jooksul pöörasime tähelepanu Põhja-Balti riikide koostööle regioonist väljaspoole jäävate riikidega – juba tavapäraseks saanud koostöö USA-ga, uue algatusena koostöö Itaalia ja ka Jaapaniga. Kolme Balti riigi omavahelises koostöös, kus pearõhk on konkreetsetel projektidel, liikusime aastaga edasi tubli sammu digiallkirjade vastastikuse kasutamise suunas. Edenesime jõudsalt ka Rail Balticu osas – kokku on lepitud ühisettevõtte asutamine.

Estonian Presidency logo

Eesti eesistumise logo Läänemeremaade Nõukogus

Läänemere aasta sai küll läbi, aga sellega ei vähene regionaalse koostöö tähtsus meie jaoks ka alanud aastal. Ega lõpe veel ka meie juhtroll: jätkame eesistumist Läänemeremaade Nõukogus , mis kestab kuni 2015.a. suveni.

Head uut aastat kõigile!

FacebooktwittermailFacebooktwittermail