panelarrow

Uue ministri esimene välisvisiit

Kolleegid

Keit Pentus-Rosimannus ja Edgars Rinkēvičs

Tõnis Nirk, suursaadik Lätis

Oma ametiaja kolmandal päeval, 19. novembril külastas minister Keit Pentus-Rosimannus lõunanaabrit Lätit, kus kohtus Läti presidendi, Saeima spiikri ja loomulikult oma kolleegi, Läti välisministriga. Visiit langes Läti Vabariigi sünnipäeva – 18. novembri – järgsele päevale, mis andis ministrile hea võimaluse Lätit tähtpäeva puhul õnnitleda.

Kohtumisel välisminister Edgars Rinkēvičs`iga käidi läbi kõik olulisemad välispoliitilised teemad. Mulle kui kõrvaltvaatajale tundus, et ministritel tekkis hea klapp. Õhkkond oli hea ja visati naljagi – mis ei ole kaugeltki alati nii. Meie ministri põhisõnum oli, et koostöö Lätiga on suurepärane, huvid on väga lähedased ja koostööprojektid – ka regionaalsed – on Eesti arengule üliolulised ning et Eesti jätkab ka tulevikus tõsist panustamist koostöösse oma lõunanaabriga.

Läti algav eesistumine Euroopa Liidus langeb väga keerulisele ajale. Saime ülevaate Läti plaanidest ning tuleb tõdeda, et ettevalmistused eesistumiseks on muljetavaldavad. Meie soovime Lätile kui naabrile loomulikult edu ja oleme valmis neid toetama, kus Läti seda vajalikuks peab. Üks suuremaid sündmusi saab olema maikuus Riias toimuv Idapartnerluse tippkohtumine, mille osas tuleb kõigi partneritega – nii EL liikmesriikidega kui ka Idapartneritega – väga hoolikalt ja detailselt läbi rääkida. Ootused on erinevatel riikidel väga erinevad.

Puudutatud said ka kõik olulisemad regionaalsed ja kahepoolsed projektid/töösuunad: välisministeeriumite tõlkeauhind, mille statuuti nüüd laiendatakse, koostamisel olev eesti-läti sõnaraamat, transpordi- ja energiaprojektid. Nüüd, kus regionaalse LNG terminali osas on selgus majas, saab järgmiseks oluliseks regionaalse tähtsusega energeetikateemaks olema Läti gaasituru avamine 2017. aastal.

Kohtumisel uue parlamendikoosseisu spiikri Ināra Mūrniece`ga kõneldi samuti julgeolekust ja regionaalsetest koostööprojektidest. Väga olulise punktina rõhutas spiiker, et Läti on seaduse tasemel otsustanud tõsta kaitsekulutused 2% tasemele SKP-st aastaks 2020, kusjuures sellele seadusele ei olnud parlamendis mitte ühtegi vastuhäält.

Ministri kohtumine president Andris Bērziņš`iga toimus nelja silma all, mis demonstreerib eriti usalduslikke suhteid Eesti ja Läti vahel.

Meile tutvustati ka Läti Rahvusraamatukogu uut hoonet – Valguse paleed – kus toimub suurem osa eesistumisüritustest. Lätlased on hoone üle õigusega uhked – tegemist on moodsa ja esteetiliselt nauditava arhitektuuripärliga. Ja missugune vaade Riia linnale!

FacebooktwittermailFacebooktwittermail