panelarrow

Balti Muusika Festival Hiinas

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb Shanghai Linnateatris

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb Shanghai Linnateatris

Toomas Lukk, Eesti suursaadik Hiinas

Nädalavahetusel sai Balti Muusika Festival Hiinas läbi. Vähemalt Eesti esindajate näol, kellest esimene – Eesti Filharmoonia Kammerkoor – saabus Pekingisse juba oktoobri viimase nädala alguses ning on nüüdseks Hiinast ka lahkunud. Täna tuuritab Hiinas ringi C-Jam, kes vaid mõned päevad tagasi andis menuka kontserdi Pekingis. Lisaks nimetatutele esindasid Eestit veel Rein Rannap ja käsikellade ansambel Arsis. Ei juhtu just tihti, et Eesti kultuur ühes riigis nõnda võimsalt esindatud on, ja seda eriti veel Aasias. Eesti artistide palett – sooloesinejast koorini ja käsikelladest tšelloni – oli ühtaegu pehme ja jõuline. Samas uudne ja intrigeeriv, mida kinnitasid valdavalt täis saalid (mahult küll mitte alati ülisuured).

Balti riigid tervikuna olid Hiinas esindatud üheteistkümne kollektiiviga.

Balti Muusika Festivali kulgu on üsna põhjalikult kajastanud ajaleht Postimees. Eesti Rahvusringhääling teeb festivalipäevadest pikema ülevaate kultuurisaates MI. Saatkond ja Pekingi eestlaskond püüdis omasid toetada nii palju kui võimalik – igal Pekingi kontserdil osales väike eestlastest ja nende sõpradest koosnev toetusgrupp. Kontserdile järgnes kohtumine ja väiksem või suurem vastuvõtt, nii et tähelepanu jagus kõigile. Loodetavasti saab sellest väike meeldiv killuke esinejate Hiina tuuri mälestustepagasis.

Festivali ametlik avamine toimus Šanghai Linnateatris Eesti Filharmoonia Kammerkoori esimese kontserdi ja sellele eelnenud piduliku vastuvõtuga. Eestit esindas kultuuriministeeriumi delegatsioon, mida juhtis kantsler Paavo Nõgene. Avaüritusel osalesid ka Eesti Kontserdi esindajad, Pekingi saatkond, Šanghai peakonsulaat ja muusikafestivali Hiina poolsed korraldajad.

Festivalikorraldajate omavahelist efektiivset koostööd tuleb kõrgelt hinnata, kuna sõnast tegudeni jõuti imetlusväärse kiirusega. 2013. aasta suvel külastas Eestit, Lätit ja Leedut Hiina kultuuriministeeriumi ja produtsentide delegatsioon, kellele korraldati laiapõhjaline Eesti muusika ja muusikute tutvustus, mis oli aluseks festivali esinejate valikule. Nii saigi juba aasta hiljem Balti Muusika Festival Hiinas teoks.

Üldhinnanguna võib öelda, et kontserdid kujunesid positiivselt menukaks. Seda tunnistasid kõik Eesti artistid. Kuigi esines ka tõdemusi, et kohati oli kontserdi publik rohkem hõivatud oma asjatoimetuste kui laval toimuvaga. Sellele vaatamata tuleb Hiina publikut tunnustada sooja vastuvõtu ja huvi eest Eesti esinejate vastu, mida üldjuhul kinnitas kontserdijärgne südamlik aplaus ja soov esinejaga ühispilt teha. Pianist Rein Rannapi Pekingi kontserdile järgnenud uute fännide autogrammi- ja pildistamisjärjekord tuli üllatusena ka Hiina korraldajaile endile. Festivali programmivälise üritusena korraldasid saatkond ja China World Summit Wing hotell välisministeeriumi kultuuri- ja äridiplomaatia büroo toetusel oma koostööpartneritele Rein Rannapi privaatsema kontserdi.

Hiina ja Eesti kultuuriministeeriumide ametlik kohtumine Pekingis toimus samuti väga sõbralikus ja siirast vastastikust huvist pakatavas õhkkonnas, kus räägiti juba järgmise aasta plaanidest. Soodsa pinnase uute põnevate ideede elluviimiseks ja kultuurikontaktide edendamiseks loob 2013. aasta kevadel ministrite poolt allkirjastatud Eesti-Hiina kultuurivahetuse programm aastateks 2013-2017.

Hetk festivali pidulikust avamisest. Paremalt kolmas Toomas Lukk.

Hetk festivali pidulikust avamisest. Paremalt kolmas Toomas Lukk.

Tänapäeval omab diplomaatia varasemast palju laiemat tähendust ning kultuuril on selles oluline roll. Pea kuu aega kestnud kontsertide raames tutvustasid Eesti esinejad Hiina publikule Eesti riiki artistide ja heliloojate loomingu kaudu. Loodi uusi kontakte ja tutvusi, seati uus sihte. Ja küllap nii mõnigi kontserdikülaline võttis vaevaks Eesti kohta lähemalt uurida. Tegemist oli kultuuridiplomaatiaga sõna parimas tähenduses, mis avas olulisele osale Hiina publikust nende jaoks eksootilise ja tundmatu Eesti kohta uued tahud. Eesti jättis endast Hiinasse maha tugeva märgi. Lahku mindi siiski tõdemusega, et avastamist on veel oi kui palju…

Balti-Hiina Muusika Festival kandub aga edasi järgmisse aastasse, kui mitmed Hiina esinejad tulevad Balti riikidesse vastukülaskäigule.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail