panelarrow

Türgi presidendi visiidist Eestisse

Miko Haljas, Eesti suursaadik Türgis

Foto autor Raigo Pajula

Foto autor Raigo Pajula

23.-24. oktoobril toimus Türgi Vabariigi Presidendi Recep Tayyip Erdoğani ametlik visiit Eestisse ja Lätisse. Tayyip Erdoğani Eesti visiidiks oldi valmistutud juba aastaid, nii Eesti kui Türgi poolel, kuid nagu sellistel puhkudel tihti juhtub, läks viimane lõpp kaunis kiireks ja visiidi korraldamisega tegelenud ametkonnad pidid tegutsema väga efektiivselt, sest kuupäeva kokkuleppimise ja visiidi toimumise vahele jäi napp 3 nädalat. Tegemist oli värskelt ametisse kinnitatud Türgi presidendi ühe esimese välisvisiidiga peale külaskäiku Aserbaidžaani ja Põhja-Küprosele. Türgi presidendi saabumine ja Eesti poole soe vastuvõtt külmal, pimedal ja tuulisel Tallinna lennuväljal andis mõnele kogenud välispoliitikavaatlejale niipalju innustust, et lugu Türgi ja Eesti presidentide õhtusöögist ilmus juba päev enne õhtusöögi tegelikku toimumist…

Türgi presidenti saatsid Eesti visiidil välisminister Mevlüt Çavuşoğlu, eurominister Volkan Bozkir, turismi- ja kultuuriminister Ömer Çelik, põllumajandusminister Mehdi Eker, lisaks muidugi arvukad muud ametiisikud ja tehnilised töötajad. Nii umbes 160 värvikat ja aktiivset inimest. Delegatsiooni koosseis peegeldas väga hästi visiidi põhilist fookust Türgi poole jaoks – suhete taaskäivitamine Euroopa Liiduga. Ja kus võiks seda veel parem teha kui kahes väikeses Euroopa Liidu liikmesriigis, kes on vankumatult seisnud Türgi ELiga liitumist toetavatel seisukohtadel, sõltumata sellest, mida ajad ja moed on vahepeal toonud ja viinud. Euroopaga suhete taaskäivitamine on Türgis viimasel ajal päevakorda tõusnud nii rahvusvahelise olukorra pingestumise tõttu Türgi ümber (Süüria, Iraak, Ukraina mõjutavad kõik nii türklaste turvatunnet kui ka majanduslikku heaolu) kui ka arusaamise tõttu, et sellises olukorras on siiski kaunis oluline, mida sinu lähemad partnerid sinust, sinu tegevusest ja selle motiividest arvavad. Viimasel ajal on Euroopa avaliku arvamuse jaoks muutunud normiks pigem skeptiliselt arvata ning Türgi soovib nüüd selle maineprobleemiga aktiivselt tegeleda. Suur osa värskest Türgi valitsuse järgmiste aastate ELiga liitumise tegevuskavast hõlmab ka seda, kuidas parandada Türgi kuvandit Euroopas. Selleks on loodud eraldi kommunikatsioonikava.

Visiidi jaoks lõi positiivse fooni EL Komisjoni värske eduraport, mis küll türgipoolse kodutöö vajakajäämisi õiglaselt kritiseerides, suutis siiski raporti põhifookuses hoida neid asju, mida on võimalik ja vajalik rohkem koos teha, et Türgit liitumisele lähemale tuua. Samuti ei olnud selle positiivse fooni loomisel sugugi vähetähtis Türgi uue ELi suunalise ja välispoliitika meeskonna, aga eelkõige uue euroministri Volkan Bozkiri otsus vaadelda seekord eduraportit kui edu raportit – kui klaasi, mis on pooltäis, mitte pooltühi. Loomulikult eeldab Türgi pool nüüd positiivse fooni hoidmiseks ka Euroopa poolseid vastusamme, eelkõige Türgi peaministri ja presidendi kutsumist nö ELi perepildile ja mõne läbirääkimispeatüki peatset avamist.

Türgi president kasutas kohtumisel EV presidendi, välisministri ja Riigikogu esimehega võimalust valgustada Türgi administratsiooni vaateid sellele, mida peaks rahvusvaheline üldsus tegema Süüria kodusõja lahendamiseks ja terroriorganisatsiooni ISIL tõrjumiseks. Türgi pakutud lahendus sisaldab jätkuvalt nii turvatsoonide loomist Süüria poolel kui neid kaitsvate lennukeelutsoonide loomist ja jõustamist. Türgi on veendunud, et probleemi lahendamine ei ole võimalik sümboolsete õhulöökidega ühe linna toetuseks, vaja on kõikehõlmavat strateegiat, mis kõrvaldaks probleemi juure – Bashar Al-Assadi režiimi. Õigemini peaks probleemi lahendamist sellest alustamagi.

Kohtumistel jäi siiski piisavalt aega vahetada mõtteid ka ülejäänud tänase päeva väljakutsete osas, nagu heitlus Ukraina pärast ja NATO tippkohtumise järeldused ja ka soov aktiviseerida omavahelist majanduskoostööd.

 

29. oktoobril tähistab Türgi Vabariik 91. aastapäeva.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail