panelarrow

Hansapäevad Pärnus toovad kokku inimesi üle maailma

Kristine Baumann, avaliku diplomaatia osakonna praktikant

hansapäevad1

Foto: Danel Rinaldo

Pärnakate jaoks on juba muutunud omamoodi traditsiooniks see, et igal aastal juuni lõpus saavad rannarajoonis asuvatest Vallikäärust ja Munamäest justkui ajamasinad, mis viivad iga mööduja otse keskaega. Nimelt saavad kõik suured ja väikesed nautida kolmel päeval aastas Pärnu Hansapäevi, mis toovad kokku inimesi üle maailma, eriti just keskaegsetest hansalinnadest. Sel aastal toimusid need 27. kuni 29. juunini.

Algusaegadest peale on Pärnu Hansapäevad jäänud väga rahvusvaheliseks ürituseks, et rikastada eelkõige kultuuriturgu. Eelnevad aastad on kaasa toonud külalisesinejaid Saksamaalt (ansambel Wolgemut), Tsehhist (ansambel Remdih, kelle siiajõudmist toetas suursaatkond Eestis), Valgevenest (ansambel Stary Olsa ja keskaja teater), Rootsist ja Norrast (ansambel Patrask), Lätist (Obscurus Orbis), Leedust (ansambel Hansanova) ja palju teisi.

Pärnu Hansapäevade traditsioon ulatub tagasi 2002 aastasse, kui korraldati esimene Keskaja Päev. Menukast päevast said Keskaja Päevad ning edasi tegutseti juba Pärnu Hansapäevade nime all. Ürituse suunis oli korraldajad ja linn ette valmistada 2010. aastal toimunud Rahvusvahelisteks Hansa Liidu päevadeks, mille organiseerimise au langes Pärnule, sest Pärnu linn on hansalinn ning rahvusvahelistel hansapäevadel on delegatsiooniga käidud juba aastakümneid. Sellel aastal näiteks Lübeckis.

2010. aasta Rahvusvahelised Hansa Liidu päevad olid tõeliselt edukad. Kogu linn oli täis kaupmehi ja külalisi, korraldajaid ja nende vabatahtlikke abilisi. Terve Pärnu lõi kaasa.

hansapäevad2

Foto: Danel Rinaldo

Pärast suurejoonelist rahvusvahelist üritust loodi MTÜ Pärnu Hansa Kultuurikoda, kelle peaeesmärgiks on Pärnu Hansapäevade korraldamine. MTÜ motoks ning läbivaks teemaks on „Juurte juurde“ – tuua inimesed tagasi oma esivanemate tarkuse, oskuste ja pärimuskultuuri juurde. Igal aastal on olnud ka oma alateema: Puude juurde, Kivide juurde ning 2014 aastal Väega villane.

Hansapäevade raames toimuvad keskaja- ja pärimusturg ning kultuuriturg, erinevad töötoad ja peateema arendused (näiteks sai sellel aastal palju näha loomulikult kauneid villaseid lambaid).

Sel aastal toimus üle seitsmekümne tasuta kontserdi kolmel päeval kolmel laval, milleks olid keskaja lava, karjapoisi veelava Vallikraavil ning pärandikultuurilava. Kultuurituru lava täitsid muusikud ja tantsijad ning näitlejad lähemalt ning kaugemalt. Külla saabusid ja oma kultuuri ning kirgesid muusikas ja tantsurütmides demonstreerisid ansambel Folk Lark Band Moskvast(10 inimest), ansambel Skrundika ja keskaja teater DiGreases Buffoon Theatre Valgevenest(20 inimest), ansambel Obcsurus Orbis Lätist(6 inimest), suupilli festivali esinejad Saksamaalt(6 inimest) ja kõige kaugemalt tulija ning peaesineja sel aastal ansambel Els Berros de la Cort Katalooniast(10 inimest). Lisaks välismaale andsid üritusele panuse ka esinejad üle Eesti keskaja- ja pärimuskultuuri truppidena.

hansapäevad4

Foto: Pärnu Hansapäevad, Facebook

Kümnendat korda toimus rüütliturniir, kus sel aastal kohtusid Eesti ja Läti ajaloolise võitluse klubi sõdalased. Lätist saabus 10 osalejat.

Kõigil kolmel päeval said pealtvaatajad nautida keskaja ja pärimuskultuuri käsitööturgu. Müügikohti oli kokku suisa 430. Piiri tagant tulijad olid Lätist, Leedust, Ungarist, Gruusiast, Venemaalt, Ukrainast ja Valgevenest. Müügikohti oli neile välja antud umbes 140, kaupmehed saabusid tavaliselt 2-3 inimesega müügiplatsile.

Lisaks toimusid veel töötoad ning Tallinna väravate ees oli villaküla koos lammastega. Tõu poolest ka rahvusvaheline mõõde – lisaks Eesti maatõugu lammastele olid esindatud Ahvenamaa ja Gotlandi lambad.

Publiku arvuks pakkusid korraldajad ligikaudu 20 000 inimest, palju kostus soome keelt aga kohata võis ka sakslasi, hispaanlasi ja jaapanlasi.

Üritus, mis on nüüdseks juba igale pärnakale väga südamelähedane kogub iga aastaga aina tuure. Igal aastal on turg suurem, kaupmehi rohkem, osalevate rahvuste arv kõrgem. Tegevust jätkub nii väikesele kui suurele, olgu selleks siis loomade paitamine, käsitöö nautimine või esinejate vaatamine. Ootame teid kõiki järgmisel aastal Pärnusse Hansapäevades osa võtma!

hansapäevad3

Foto: Danel Rinaldo

 

FacebooktwittermailFacebooktwittermail