panelarrow

Kultuur kui riigi sõnumitooja

Kaire Jürgenson, Kultuuri- ja äridiplomaatia büroo

Tänases maailmas on traditsioonilise diplomaatia kõrval üha olulisemaks muutumas diplomaatia teised küljed – äridiplomaatia, avalik diplomaatia, kultuuridiplomaatia. Neist viimase, kultuuridiplomaatia roll on välispoliitikas kasvava tähtsusega.

Kultuuridiplomaatia kaudu on võimalik mitte ainult tutvustada oma maad ja rahvast, vaid tõsta ka oma riigi mainet teiste riikide silmis. Kultuuridiplomaatia abil loodav positiivne kuvand loob omakorda soodsama pinnase koostööks teistes eluvaldkondades.

Inimesed, kellel on olnud varasemaid kokkupuuteid mingi riigi kultuuriga, näiteks keelekursusel või kultuurisündmusel osalemise kaudu, on märksa altimad sellesse riiki investeerima või sealt koostööpartnereid otsima. Nimetatud fenomeni põhjus on lihtne – kultuuri kaudu saab esialgu võõrana näiv riik ja rahvas tuttavamaks ning tihtipeale leitakse üllatuseks, et ollakse sarnasemad kui esialgu näis. Üksteise parem mõistmine muudab koostöö tegemise loomulikumaks ning omavahelised suhted usalduslikumaks.

ERSO

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester esineb New Yorgis Lincoln Center’is

Eesti riigi nähtavaks rääkimine ja tegemine on diplomaatide üks olulisemaid rolle. Eesti välisesindused tegelevad riigi maine kujundamisega muuhulgas ka läbi kultuuriürituste kaaskorraldamise. 2013. aastal toimus välisesinduste kaaskorraldamisel ja/või toetusel erinevates riikides ligi 120 kultuurisündmust. Kui peaks neist mõned välja tooma, siis vääriksid kindlasti märkimist – ERSO kontsertreis Ameerika Ühendriikides, Eesti fookus Schleswig-Holsteini ja Usedomi muusikafestivalidel, projekti „Teeme Ära“ tutvustamine ÜRO peahoones Genfis ning James ja Maureen Tusty dokumentaalfilm „Üheshingamine“.

Fashion Now: Estonia

Eesti moedisaini väljapanek Londoni moenädalal, foto Hannah Laycock

Üle ega ümber ei saa vaadata Eesti disaini võidukäigust Londonis – juba teist aastat võitis Eesti moedisaini väljapanek Londoni moenädala raames toimunud International Fashion Showcase peaauhinna. Teistest käesoleval aastal toimunud kultuuriüritustest väärivad esiletoomist mängufilmi „Mandariinid“ esitlused Eesti ja Gruusia saatkondade koostöös Riias, Helsingis ja Brüsselis. Jaanuaris viibis Tartu Akadeemiline Meeskoor kontsertreisil Jaapanis. Veebruaris toimus Tel Avivis muusikafestival Tallinn – Tel Aviv MustonenFest 2014. Märtsis esitleti Moskvas Eesti kaasaegset kunsti ja Budapestis toimus Eesti kultuurinädal. Ees ootavad Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri ühine kontsertreis Ameerika Ühendriikidesse, kus John F. Kennedy Keskuses ja Carnegie Hallis kõlab Arvo Pärdi looming; Jaan Toomiku personaalnäitus Berliinis; Eesti muusika ja kunsti esitlemine Carcasonne’s ja palju muud.

Kultuuripreemiad

Välisministeeriumi kultuuripreemiate üleandmise tseremoonia

Eesti on kultuuriliselt rikas riik. Meie loovisikud ja nende looming on maailmas üha enam tuntud ning loovisikutel on oluline roll riigi tutvustamisel. Välisministeeriumil on iga-aastane traditsioon tänada ja tunnustada Eesti loomeinimesi, kes on kultuuri kaudu kaasa aidanud Eesti rahvusvahelise maine tõstmisele ja tuntuse kasvatamisele, ning neid, kes on maailmakultuuri eestlastele koju toonud. Tänaseks juba viieaastasel traditsioonil oleme tunnustanud Imbi Paju, Tiit Ojasood, Arvo Pärti, Tõnu Kaljustet, Tiina Lokki, Aivar Mäed, Aet Maateed, Veronika Portsmuthi, Märt Agu, Raul Talmarit, ansamblit Ewert and The Two Dragons, mängufilmi „Eestlanna Pariisis“ loojaid, Kalle Kasemaad, Anne Ermi, mängufilmi „Mandariinid“ loojaid, Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit, Kristiina Ehinat ja Ilmar Lehtperet.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail