panelarrow

Eesti moelooming Londoni moenädalal

Helen Rits, Londoni saatkonna pressidiplomaat

Veebruarikuine Londoni moenädal on saanud Eesti disaineritele edukaks ettevõtmiseks. Eelmisel aastal võitis Eesti moedisaini väljapanek “FreshEst presents: Ministry of Creative Affairs” peaauhinna ning ka tänavu sai Eesti disainerite loomingut tutvustav näitus „Fashion Now: Estonia“ auhinna parima väljapaneku kategoorias.

Photo: Hannah Laycock

Foto: Hannah Laycock

Eesti disain väärib maailmas laiemat tutvustamist ja paljudel meie disaineritel ning disainiettevõtetel on suur ekspordipotentsiaal. Seetõttu tuleb leida võimalusi, Eesti disaini ja disainerite tutvustamiseks rahvusvahelisel tasandil. Viimased aastad on kinnitanud, et Londoni moenädal on üritus, kus tasub osaleda ja mis annab meie moeloojatele suurepärase võimaluse oma töid esitleda.

Moest huvitatutele ei pea London Fashion Week’i pikalt tutvustama. Neile, kes natuke moekaugemad, selgituseks, et tegemist on moeaasta ühe tähtsündmusega, kus disainerid ja tuntud brändid esitlevad kriitikute valvsa pilgu all uusi kollektsioone ning moemajad ja sisseostjad loovad kontakte ning otsivad tõusvaid talente. Loomulikult on kogu üritus suure avalikkuse tähelepanu all ja ajakirjanikud ning moeblogijad teevad moenädalast lugematu hulga reportaaže ja glamuurseid fotosid. Moenädalal tuleb olla kohal, kui sooviks on moemaailmas ühel või teisel viisil silma paista ja midagi saavutada.

Moenädala raames toimub Londonis igal aastal mitmeid kõrvalüritusi. Üks neist on juba kolmandat aastat toimuv International Fashion Showcase (IFS). See on alustavatele disaineritele suunatud üritus, mida korraldab Briti Moenõukogu koos Briti Nõukoguga. IFS korraldatakse moenädalaga samal ajal just seetõttu, et tuua noorte andekate disainerite väljapanekud moeaasta tippsündmust külastavate talendiotsijate, ajakirjanike ja blogijate huviorbiiti. Eesti osaleb IFSil kolmandat korda ja meie jaoks on osavõtt kujunenud väga edukaks.

Photo: Hannah Laycock

Foto: Hannah Laycock

Eesti moedisaini väljapanek “FreshEst presents: Ministry of Creative Affairs” võitis peaauhinna 2013. aastal ja ka tänavu sai Eesti disainerite loomingut tutvustav näitus „Fashion Now: Estonia“ auhinna parima väljapaneku kategoorias.

Eesti väljapanek valiti parimaks 27 riigi hulgast ning žürii hindas Eesti väljapaneku puhul nii noorte disainerite loomingut kui ka kogu näituse üldist kontseptsiooni ja kunstilist lahendust, mis sulandus suurepäraselt üheks tervikuks. Žürii esinaise, USA Vogue toimetaja ja ühe maailma hinnatuima moeajakirjaniku, Sarah Moweri hinnang Eesti väljapanekule oli: „mindblowing!“

Võit on suur tunnustus Eesti moedisainile ning annab kinnitust sellest, et meie moeloojad on konkurentsivõimelised ja suudavad rahvusvahelises moemaailmas silma paista. Seetõttu on oluline, et jätkaksime sarnastes projektides osalemist ning Eestis disainitud toodete ja teenuste sihipärast tutvustamist maailmas.

Eesti võidukas väljapanek koosnes sellel aastal Marit Ilisoni mantlikollektsioonist „Magada tahaks“ ja naistekollektsioonist „Teine“, Jo Nurme meeste ja naiste parkadest, Sille Sikmanni meeste käsitöökingadest ning Kärt Põldmanni naiste ja meeste käsitöökingadest. Lisaks nelja noore Eesti disaineri loomingule olid väljapanekul eksponeeritud osa Tanel Veenre kureeritud Eesti moedisaini näitusest KAAMOS, kuhu oli valitud parimad näited 20 Eesti moedisaineri loomingust. Eesti väljapaneku kuraator oli Tanel Veerne ja väljapaneku disaini tegi Hannes Praks Studio.

Oluline on ära märkida ka see, et Eesti suurepärane saavutus sai teoks paljude osapoolte hea meeskonnatöö tulemusel. Eesti väljapaneku organiseerisid Eesti Disainikeskus ja Eesti Londoni saatkond ning seda toetasid kultuuriministeerium, välisministeerium, Regionaalarengu Fond, Kultuurkapital, Briti Moenõukogu ning Briti Nõukogu.

Fotod Eesti väljapanekust „Fashion Now: Estonia“: http://www.flickr.com/photos/estonianembassyinlondon/sets/72157641001740145/

FacebooktwittermailFacebooktwittermail