panelarrow

Kaido Höövelson ehk Baruto teade tegevsportlase tee lõpetamisest

Toivo Tasa, Suursaadik Tokios
Täna oli siin Tokios isemoodi päev: oma suurejoonelise tegevsportlase tee lõpetamisest andis ametlikult teada meie suurmees Kaido Höövelson ehk Baruto.
Eesti saatkonna ja minu sidemed Kaidoga, tema abikaasa jt. lähikondsetega on olnud väga head ja südamlikud ning jäävad sellisteks kindlasti ka edaspidi. Oleme elanud kaasa Kaido võitudele ja kaotustele, rõõmudele ja muredele. Mul oli au ja heameel anda talle suure võidu puhul 2012 jaanuaris üle saatkonna erikarikas, suruda õnnitluseks kätt Kaido emal ja teistel Eestist külla saabunud kodakondsetel. 2011 sai Baruto saatkonna ettepanekul välisministrilt Eesti kodanikupäeva tänukirja. Kui võistlusgraafik vähegi võimaldas, on Kaido olnud meie vastuvõttude aukülaline, teisalt oleme viinud tema juurde külla, Jaapani ja Eesti asju arutama, treeniniguid vaatama jne. kõrgeid ja vähem-kõrgeid toredaid külalisi Eestist. Kuid muidugi ka Jaapanist – nende seas näiteks Tallinna lähetusse suunduvaid Jaapani diplomaate. Kaido/Baruto on olnud üks eestluse keskpunkte, Eesti kuulutajaid Jaapanis, aga ka Jaapani tutvustajaid Eestis. 2012. a. tunnustas Vabariigi President Kaido Höövelsoni tegevust Maarjamaa Risti teenetemärgiga.
Kaido on olnud siin Jaapanis, kodust kaugel, niisama sõbralik ja abivalmis nagu Eestiski. Oleme Jaapanis ühiselt tutvustanud Eestit ja eesti rahvast, Eestis valmistatud kaupu, toite, kunsti, kombeid. Oleme pidanud plaani, et kui Jaapanisse saabuks külla mõni meeskoor, siis miks ei võiks Kaidogi kunagise tubli lauljana nende esireas paar laulu kaasa laulda – Jaapani publiku suureks rõõmsaks äratundmiseks seoses eestlaste kui maailmakuulsa maadlus- ja laulurahva traditsioonidega. Detsembris 2012 oli tore võimalus korraldada stk.-s Kaidoga koos tema ja ta sõprade tunnustamiseks meeleolukas Eesti jõulupidu. Selle eestilikest roogadest suure osa tegi Kaido soovil ja kontrollimisel tema tragi ämm. Mõnigi pisipõnn sai esimest korda eestiliku jõulukingi.
Juhuks, kui Kaido kunagi tegevsumost lahkub, pühendas ta meid tõtt-öelda juba mõne aja eest pisut ka oma Eestit ja Jaapanit siduvatesse tulevikuplaanidesse – neist vahvatest asjadest on õige sobival hetkel rääkida tal endal.
Täna on Barutol/Kaidol telefon mõistagi punane ja postkast umbes, kuid lähipäevil saame kindlasti jälle saatkonnas kokku, et olevikust ja tulevikust rääkida. Eks niihästi Eestis kui ka Jaapanis üht-teist temalt veel oodatakse! Kaido Höövelson, sportlasenimega Baruto – baltlane – on juba teinudki oma ju ikka alles noorele eale vaatamata Eesti jaoks väga palju. Oma suure sportliku tubliduse ja samas muheda sõbralikkusega on ta võitnud mitte ainult eestlaste ja jaapanlaste südamed ja lugupidamise, vaid on toonud endale ja Eestile miljoneid häid sõpru kogu maailmas. Kasvades suureks rahvusvaheliseks meheks on Kaido/Baruto jäänud alati uhkelt eestlaseks. Kes suudaks – oleks tore, kui teeks järele!
Kogu kahjutunde juures, et millalgi varsti pühib Jaapani tolmu pikemaks ajaks jalgelt  meie kuulsaim ja tugevaim kaasmaalane, teeb siiski südame soojaks teadmine, et – nii, nagu Kaido seda juba mõne aja eest lubas – ta tuleb tagasi Eestisse, kodukamarale. Toob kaasa sõprussidemed ja kogemused, tunnustuse ja tuntuse ning mis tähtsamgi: tahtejõu! See on loodetavasti hea vundament, millele Eestis oma ettevõtlust ja ettevõtmisi ehitada. Kui peaks olema vajalik või võimalik, siis järsku saab talle selle juures abikski olla.

Foto Kaido Höövelsoni alias Baruto auastamistseremoonia pidulikust algusest tema Onoe Beya maadlusklubis 23.01.2012 õhtul

Foto Kaido Höövelsoniga Eesti Vabariigi aastapäeva, Iseseisvuspäeva vastuvõtul Tokios Meiji Kinenkanis veebruaris 2011, mil täitus 90. aastat Eesti ja Jaapani vastastikusest de iure tunnustamisest

FacebooktwittermailFacebooktwittermail