panelarrow

Naiste õigused Gruusias

Keit Spiegel
Tartu Ülikooli rahvusvaheliste suhete eriala magistrant
Praktikant Eesti suursaatkonnas Tbilisis

Naistepäev on Gruusias riiklik püha. Mehed tõstavad naiste auks veiniklaase ja ütlevad pikki ning kauneid tooste, mida kuulates jääb mulje, Gruusias naisena sündida on kui lotovõit. Järgmise päeva hommikul on Gruusia taas maa, kus patriarhaalsed traditsioonid on au sees ning naiste õigused ning isikuvabadused endiselt lapsekingades, rääkimata suurest palgalõhest tööturul. Koduvägivald ning naiste seksuaalsed õigused on endiselt tabuteemad, millest rääkijaid vaadatakse viltu või koguni kiusatakse taga.
Just seetõttu on soolise võrdõiguslikkuse edendamine Eesti-Gruusia suunalise arengukoostöö üheks läbivaks põhimõtteks ja eesmärgiks. Selle saavutamiseks on Eesti toetanud erinevaid soolist võrdõiguslikkust edendavaid projekte. Üheks taoliseks projektiks oli Women´s Fund in Georgia (WFG) poolt taotletud projekt “Women’s Rights – Art in Action”, mis sai Tbilisi Eesti suursaatkonna rahastuse mikrofinantseeringu näol. “Women’s Rights – Art in Action” projekti peamiseks eesmärgiks on Gruusia avalikkust naiste õiguste ja isikuvabaduste osas teadlikumaks muuta. WFG on ka ise pidanud kokku puutuma diskrimineerimise ning koguni tagakiusamisega. Organisatsiooni olukord muutus eriti teravaks peale nende esinemist kohalikus televisioonis, peale mida olid nad oma turvalisuse kaalutlustel sunnitud oma organisatsiooniga kolima uude asukohta.
Naistepäeval, 8.märtsil esilinastus projekti raames ka dokumentaalfilm “Untold Herstories”. Film tutvustab kolme 19. sajandi Gruusia feministi  (Barbara Jorjadze, Ekaterine Gabashvili ja Kato Mikeladze) elulugu ning nende märkimisväärsemaid saavutusi antud valdkonnas. Dokumentaalfilmi eesmärgiks on seni vähetuntud feministliku liikumise pioneere ning nende tegemisi tutvustada. Filmi idee: Independent Group of Feminists, režissöör Salome Sagaradze ning käsikirja autor Tamta Melashvili.
Loodame, et üha enam organisatsioone võtab soolise võrdõiguslikkuse ja naiste õigused Gruusias oma südameasjaks ning takistustele vaatamata aitavad suhtumist naistesse Gruusias muuta 21.sajandile omaseks!


FacebooktwittermailFacebooktwittermail