panelarrow

Märtsist ja frankofooniast

Ann Hänni Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika büroo direktor
Märts on frankofooniakuu ja selle tähistamiseks korraldadakse ka Eestis käesoleva kuu jooksul mitmeid teemakohaseid üritusi. Prantsuse Instituut Eestis ja frankofoonsete riikide saatkonnad on kokku pannud mitmekesise ja põneva programmi, mis kestab 7.-22. märtsini ja mille raames toimus 9. märtsil juba traditsiooniliseks saanud, eelkõige koolinoortele suunatud Journée de la Francophonie. Sel aastal koguneti Gustav Adolfi Gümnaasiumisse, millel täitub 45 aastat prantsuse keele õpetamisest. Päeva pidulikul avatseremoonial esines välisministeeriumi poolt tervitusega kantsler Alar Streimann, kes muuhulgas märkis, et Eesti ametnike poolt õpitavate võõrkeelte arvestuses on prantsuse keel esimesel kohal ning Eesti diplomaatide seas on prantsuse keel tõusnud inglise keele kõrval teiseks kasutatavaks võõrkeeleks. Publiku üllatuseks lõpetas kantsler Streimann oma sõnavõtu Joe Dassin’i tuntud prantsuskeelese lauluga Le petit pain au chocolat, sütitades kuulajaid kaasa laulma ja tormiliselt aplodeerima.
Frankofooniakuu programmi raames korraldame sel aastal esmakordselt ka välisministeeriumi poolt ürituse, mis toimub täpselt rahvusvahelisel frankofoonia päeval – 20. märtsil. Ümarlaua aruteluna kavandatud koosviibimine keskendub eesti ja frankofoonia kultuuridele.
Taustaks:
Eestist sai Rahvusvahelise Frankofoonia Organisatsiooni (OIF) vaatlejaliige 2010. a. oktoobris Montreux’s toimunud OIFi tippkohtumisel ning 2012. a. kevadel allkirjastas Eesti välisminister Urmas Paet OIFga koostöölepingu, mille alusel jätkatakse OIFi toetusel ning koostöös Prantsusmaa, Luksemburgi ja Vallooni-Brüsseli föderatsiooniga Eesti riigiametnike prantsuse keele oskuse täiendamist. Alates aastast 1999, mil OIFi abiga käivitati Eestis prantsuse keele õppeprogramm riigiametnikele, on ligi 4000 Eesti ametnikku osalenud prantsuse keele õppes.
Vive la francophonie!

FacebooktwittermailFacebooktwittermail