panelarrow

Teateid Eesti Vabariigi 95. sünnipäevast

Lauri Bambus
juriidiliste ja konsulaarküsimuste asekantsler

Eesti Vabariigi sünnipäeva on alati väga väärikalt tähistatud nii kodumaal kui ka laias maailmas. Meie riigi iseseisvuspäeva on traditsiooniliselt tähistatud nii Euroopas kui Ameerikas. Alati on meie riigi tähtpäeva meeles peetud ka mitmes paigas Austraalias ja Aasias. Iga aastaga on aga neid kohti, kus eestlased ning Eestimaa sõbrad veebruaris kokku saavad üha enam. Meil on väga hea meel selle üle, et Eesti aukonsulite pere on tänaseks kasvanud 162 liikmeliseks. Kokku esindavad aukonsulid Eestit 71 riigis ning nii on tekkinud omamoodi keskused, kus Eestiga seotud traditsioonilisi üritusi korraldatakse.

Tänavusel juubeliaastal on taas aukonsulid saatnud oma parimad tervitused Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul kõigile eestlastele ning Eesti sõpradele. Nii on meile kõigile oma parimad soovid teele saatnud aukonsulid Ameerika Ühendriikidest, Boliiviast, Brasiiliast, Dominikaani Vabariigist, Jordaaniast, Marokost, Tuneesiast, Türgist, Süüriast, Uruguayst, Uus-Meremaalt jne jne. Oma südamlikke tervitusi ning mõtteid on jaganud aukonsulid Euroopa erinevaist paigust – Austriast, Itaaliast, Luksemburgist, Prantsusmaalt, Rootsist, Rumeeniast, Soomest, Suurbritanniast jne.

Juba traditsiooniliseks on saanud vastuvõtud ning Eestit tutvustavad ettevõtmised Tais, kus Eesti aupeakonsul dr Virachai Techavijit Bangkokis ning aukonsul Phuketis on tänavu veelgi enam sidunud oma üritusi Eesti Vabariigi aastapäevaga. Nii ilmusid kohalikes Tai päevalehtedes Eestit tutvustavad artiklid ning päevakohased tervitused nii president Toomas Hendrik Ilveselt kui aupeakonsulilt. Sel aastal saatis president T.H. Ilves oma  videotervituse kõikidele aukonsulitele ning nagu meie esindajatelt laiast maailmast oleme tagasisidena teada saanud, siis esitati seda tervitust väga paljudel nii väiksematel kui suurematel pidupäeva puhul korraldatud üritustel. Nii näiteks kogunesid meie aukonsuli hr Arne Roostna juurde Venezuelas elavad eestlased, et võtta vastu presidendi tervitus ning üheskoos tähistada riigi 95. sünnipäeva ja süüa isevalmistatud torti (pildil).

Eesti Vabariigi sünnipäev

Kaasaegsete tehniliste võimalustega on peaaegu igaühel võimalik end viia sadade ning tuhandete kilomeetrite kaugusele. Nii on paljudel kaasmaalastel olnud võimalus jälgida aastapäeva üritusi ka Eesti Rahvusringhäälingu interneti ülekannete vahendusel. Näiteks aukonsul pr Sirje Winding-Frauenlaob Salzburgist kirjutas, et kohalikud eestlased ning meie sõbrad vaatasid huviga ülekandeid Eestist. „Elasime teleekraanil kõigele kogu hingest kaasa, alates värvide mängust lipuheiskamisel kuni filmi Tuulepealse maa esilinastuseni,“ lisas aukonsul oma sõnumis kodumaale.

Kuna paljud 2013. aasta üritused on pühendatud Eesti Vabariigi 95. aastapäevale, siis on hea meel märkida, et lisaks aastapäevaüritustele veebruaris on paljudel aukonsulitel kavas veel rida põnevaid ettevõtmisi, mis kõik on kantud headest mõtetest ning soovidest tugevdada sidemeid eestlaste ning Eestimaaga.

Palju õnne, Eesti!

FacebooktwittermailFacebooktwittermail