panelarrow

BIO EST New Yorgis

10. oktoobril lõppes New Yorgis esimene Eesti kaasaegse kultuuri festival. Festivali kuraator Karin Laansoo valis festivali nimeks BIO EST, sest meeldejääva nimega on Ameerikas lihtsam pildile saada. Nii et tegemist ei olnud tuntud Eesti pesupulbritootja sponsoreeritud festivaliga. BIO EST koosnes neljast üritusest ning algas 23. septembril Ulvi Tiidu fotonäitusega Brooklynis, mis tutvustas mõnekümne aasta tagust Eesti elu läbi slaidide. See kolm päeva üleval olnud näitus integreeriti õnnestunult ka Dumbo Kunstifestivali programmi, läbi mille jõuti veel laiema publikuni. Lisaks slaididele näidati seal Eesti filme eelmistest kümnenditest. Need olid Andres Söödi „511 fotot Marsist“, „Jaanipäev“, Valeeria Andersoni film „… ja supp on valmis õigel ajal“ ning Tõnu Virve „Ringhoov“.

Teise üritusena pakuti New Yorgi kunstipublikule Eesti kaasaegse tantsu esinime Mart Kangro kunagist läbimurdetööd „Start. Based on a true story“. Alvin Ailey tantsuteatri saal oli täidetud peaasjalikult ameeriklastega. Pärast etendust järgnenud hetkelisele vaikusele kostitati koreograafi marulise aplausiga. Kontseptuaalne tants oli end sellega vähemalt üheks õhtuks moderntantsu mekas kehtestanud.

Festival lõppes Ensemble U kontserdiga ja Marit Ilisoni performance’iga New Yorgi Skandinaavia majas. Kohavalik jättis üritustele jõudnud njuujorklastele mulje Eestist, kui progressiivsest Skandinaavia riigist. 120 kohaga hea akustikaga saalis istus ligi 100 inimest. Pärast üritust konstateerisid kohalikud muusikasõbrad, et neid üllatas Eesti muusika uudsus ja julgus. Kontserti ja sellele järgnenud vastuvõttu ilmestasid Marit Ilisoni kitlid.
Kuraatori kontaktide ja FB abiga leiti kollektsiooni kandmiseks 25-30 vabatahtlikku.

Festivali toetasid lisaks välisministeeriumile veel Kulka, kultuuriministeerium, hasartmängumaksu nõukogu, kaasaegse kunsti keskus ja ettevõte Kinotehnik. Tagant järele võib öelda, et BIO ESTi toetamine õigustas end, sest välja kukkus suurepärane kultuuriürituste seeria. Festivali kandepind osutus laiemaks, kui alguses loota julgeti. BIO EST jõudis just nendeni, kes Eesti kultuuri ei tunne ning konkureeris edukalt tuhandete teiste kultuuriüritustega linnas. Peakonsulaat New Yorgis loodab, et kaasaegse kultuuri festivalist BIO EST kujuneb tulevikus igasügisene traditsioon.

Sten Schwede, Eesti peakonsul New Yorgis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail