panelarrow

Belgia ettevõtlikud eestlased lõpetasid esimese hooaja

Kui saatkond esimese advendihõngulise kohtumise ettevõtlikele eestlastele Belgias ja Luksemburgis 2010. aasta detsembris välja kuulutas, ei osanud me ette arvata ei seda, kui palju võiks olla tulijaid, ega ka seda, kas ja mil määral ettevõtjate ja saatkonna koostööd vajalikuks peetakse. Belgia ja Luksemburg ei ole Eesti ettevõtjale nö loomulik sihtturg, kus tegutsejaid palju ja teadmisi rohkelt. Täpselt vastupidi – tegemist on mitmes mõttes hästi varjatud saladusega.
Ettevõtlike hooaja lõpetas kohaliku Val de Sambre õllekloostri ühiskülastus mai keskel. Koguneti saatkonna ees.
Kohaletulnuid oli esimesel korral tosinaringis ja ettevõtlikele klubi idee meeldis. Tutvustasime omapoolseid võimalusi ja nägemust vastastikku kasulikust koostööst: ettevõtjad saaksid saatkonna vahendusel leida uusi kontakte, vahetada kokkusaamistel kogemusi ja leida ühiste jõududega lahendusi igapäevaprobleemidele. Saatkond saab samal ajal päringutele vastamiseks infot Belgias-Luksemburgis juba tegutsevatelt ärimeestelt ning ergutada huvilisi Euroopa südames asuvale turule tulema olemasoleva kogemuse ja pioneeride saavutatud edu najal. Otsustasime, et kokku üritame tulla korra kuu või paari jooksul, mis on siiani ka edukalt õnnestunud.
Jätkukohtumistel olid teemadeks ettevõtluse alustamise algtõed – jaanuaris firma registreerimise keerdkäigud Belgias ning märtsis belglastest ärimeeste tavad ja kombed.
Saatkonna poolelt rääkisime, kuidas ametlikult ettevõtte loomise protsessi tutvustatakse. Eestlastest kohalikel ärikonsultantidel ja protsessi reaalselt läbinutel oli seejärel võimalik kommenteerida, kuidas ametlik teave ja reaalne elu kokku lähevad. Kogemusi jagasid ka need ettevõtlikud, kes on tegutsenud Belgia ja selle naaberriikide turul Eestis registreeritud firmade kaudu. Tõdeti, et ilma mõjuva põhjuseta, nt kui sellest ei sõltu klientide usaldus, ei ole tänapäeval otsest vajadust tegutseda just Belgias asutatud ettevõtte kaudu.
Kloostri varemed
Märtsi üritusel oli külaliseks Eesti aukonsul Flandrias Antoine Vuylsteke, kes rääkis teemal: „Kuidas müüa belglastele?“. Pikaajalist kogemust ettevõtluses ja sealhulgas ärisidemeid Eestiga omav aukonsul pajatas muhedal moel sellest, kuidas belglased äri teevad ja millised tunduvad neile eestlased. Erinevusi on mitmeid ning üksteiselt õppida nii mõndagi.
Kogemus senisest – loodud on mõnus mitteametlik klubi, kus osalejate ring laieneb ja teiseneb pidevalt. Kooskäijad on leidnud vastastikku kasulikke kontakte ning mõnel puhul on hea omavaheline koostöö just sellest ringist alguse saanud. Sügisel jätkab klubi uue hooga, sest just nii viimasel üritusel kokku lepiti.
EV saatkond Brüsselis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail