panelarrow

Pärnu vs Tbilisi

Ühe Eesti arengukoostöö projekti raames ehitati Gruusia sõjapõgenike küladesse laste mängu- ja spordiväljakuid. Väiksemad lapsed saavad kiikuda ja liivakastis mängida, suuremad palli taguda. Igati kiiduväärt algatus, ent ühe väikese agaga: põgenike lastel pole spordivahendeid. Kõige lihtsama palli ostminegi võib pere eelarvesse suure augu lüüa, nii võibki lapsi näha mängimas eelajalooliste pallidega, mida on juba korduvalt liimitud-kleebitud-nõelutud.
Nii ei olnudki kaua vaja mõelda, kui Pärnu spordiklubi Paulus tundis huvi Gruusiasse jalgpalli mängima tulla, et kuidas seda heategevusega siduda: ajada kokku Tbilisi diplomaatilise korpuse ja rahvusvaheliste organisatsioonide ärksamad esindajad, moodustada neist võistkond ning paluda mängus osalejatel põgenike külade lastele spordivahendeid annetada.
Diplomaatide võistkond alustas tippvormi ajastamist juba kaks kuud enne mängu, üldfüüsilise vormi ning kokkumängu parandamiseks renditi väljak, kuhu iganädalasele treeningule kogunes maksimaalselt neli mängijat. Paari nädalaga sai selgeks, et need neli mängijat enam paremaks minna ei saa ning otsustati edasi tegutseda individuaalse treeningplaani alusel.
Ettevalmistusperioodi jooksul saadud kogemuste najal palusin mängiva treenerina võistkonnal enne mängu poolteist tundi varem kohal olla, tänu millele saime mänguga alustada kõigest 10 minutit peale väljareklaamitud algusaega. Individuaalne treeningplaan läks igati täkkesse, sest kui ma oleks varem näinud, millisteks publikuthullutavateks trikkideks on võimelised minu Saksa, Briti, Austria, Jaapani, USA, Hollandi, Rootsi ja Gruusia kolleegid, poleks ma kohalikku televisiooni sellest üritusest teavitanud. Spordiuudiste rubriigis neid kaadreid kindlasti ei näidatud.
Õnneks polnud Pärnu atleedid öisest väsitavast lennureisist ja hommikusest veinikeldri külastusest päris ära taastunud, nii et 100-pealise publiku rõõmuks kujunes mängust tõeliselt tasavägine ja haarav jalgpallipõnevik kõikide kohustuslike komponentidega (peale kvaliteedi): kollased kaardid, vigastused, kohtuniku eksimused, penalt, värav karistuslöögist, võitluslikkus, rõõm ja meeleheide viimasel minutil löödud viigiväravast. Lõppseisuks jäi pärnakaid rahuldanud ja diplomaate kurvastanud 2-2.
Erinevaid spordivahendeid (palle, reketeid, jalatseid jne) annetati kokku 2 kuupmeetrit. Ja Pärnu meeskonnas pettunud koduste pöidlahoidjate rahustuseks võin kinnitada, et meeskond andis endast väljakul tõepoolest maksimumi – mängujärgsele järelpeole neil enam jaksu ilmuda ei olnud.
Risto Roos
EV saatkond Tbilisis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail