panelarrow

Frankofoonia XIII tippkohtumine Montreux’s

Ray Charles Montreux’s
Parlez-vous français? Seda küsimust möödunud nädalavahetusel maalilises Montreux’s ei kuulnud. Küll aga kostis prantsuse keelt kõikvõimalikes aktsentides ja nüanssides – nii konverentsiruumi seinte vahel kui tänavatel ja järve kaldale püstitatud „Frankofoonia külas“. Muidu džässifestivalide järgi tuntud linnas tabas kõrv seekord vanu häid šansoonegi (Parlez-moi d’amour…!)  –  Frankofoonia XIII tippkohtumine oli oma pitseri vajutanud kogu linnale. 
 
Rahvusvaheline Frankofoonia Organisatsioon (OIF) ühendab riike, mille kas ametlikuks või traditsiooniliselt keeleks on prantsuse keel, ning ta tähistab tänavu 40. tegevusaastat. Eestile jääb 23. oktoober 2010 aga märkima kauaoodatud päeva, mil ta võeti selle organisatsiooni vaatlejaliikmeks. Eesti arvukatele frankofoonidele ja frankofiilidele mõjub see kindlasti nii tunnustuse kui ka tiivustusena. Nii mõnigi eestlane kergitab ehk aga kulmu, et mis ajast siis Eesti prantsuse keelele üle on läinud või mida see järjekordse rahvusvahelise organisatsiooniga ühinemine annab.  

Tõnis Lukas frankofoonia tippkohtumisel Montreux’s
 Selge see, et kõik eestlased prantsuse keelt (veel?) ei valda. Kõik eestlased, usun, peavad aga kalliks põhimõtet, et kõik keeled maailmas on väärtuslikud. Frankofoonia organisatsioon on loodud selleks, et edendada prantsuse keelt, kuid ka keelelist mitmekesisust laiemalt, ning rahu, demokraatiat ja inimõigusi, haridust, teadust ja kultuuri ning koostööd jätkusuutliku arengu nimel. Vaatlejastaatus selle organisatsiooni juures annab Eestile võimaluse sidemete tihendamiseks  prantsuskeelsete riikidega. Meile tekib juurde oluline foorum Eesti tutvustamiseks maailmas, saame elavdada majanduskoostööd muidu kaugevõitu riikidega, osaleda mitmepoolsetes haridusprogrammides. Rõõmustada võiksid niisiis kõik, kellele läheb korda suhtlus ümbritseva mitmekeelse maailmaga.

Malle Talvet-Mustonen
VM 2. poliitikaosakonna peadirektor

FacebooktwittermailFacebooktwittermail