panelarrow

Eurost ja hindadest


Veel kolm ja pool kuud on meil aega debateerida ja spekuleerida selle üle, mis hakkab saama hindadest alates 1. jaanuarist 2011. Arvata võib, et mõned neist langevad ja mõned tõusevad. Kartuse kaalukauss kipub muidugi langema viimase kasuks. Nädalavahetusel avastasin, et üks hind vist kindlasti langeb ja kuna see on päris väärt kraam, millel ta langeb, siis jagan seda ka siinkohal laiemalt.

Jutt on Briti ajakirjast/nädalakirjast The Economist, mis viimasel ajal tänuväärselt (suhteliselt) palju ka Eestist on kirjutanud ja muidu Eesti pressis viitamist leidnud. Tõsi ta on, et tegu on globaalse levikuga ajakirjaga ja eri kontinentidel levitatavas on sees eri jutud ja kaanel eri maksumus. Euroopa versiooni esikaane allosas on väikeses kirjas ka hinnad. Eurotsoonis müüakse teda igal pool hinnaga €5.50 tükk. Seni oli Eesti (Estonia) taga hinnaks EEK89. Viimasel numbril (varem pole ma seda lihtsalt tähele pannud) aga juba EEK89/€5.69.

Esiteks on The Economist siis kuulda võtnud soovitust/nõuet, et hinnad peavad Eestis olema nüüd paralleelselt väljendatud ka eurodes. (NB! Milline mõju Eesti regulatsioonidel). Teiseks tekib muidugi küsimus, miks meie peame kroonides ja arvestades krooni/euro vahetuskurssi üksiknumbri eest 19 eurosenti – peaaegu 3 krooni – rohkem maksma kui eurotsooni riikide lugejad. Ju vist seetõttu, et selle mitte ainult majandusfriikidele mõeldud liberaalse ajakirja levik kodumaal kahetsusväärselt väike on, mistõttu levi püsikulud sedavõrra suuremad.

Aga kõige tähtsam on siiski vist järeldus – kui praeguse eurotsooni riikides maksab The Economist üksikmüügist ostes igal pool, Portugalist Kreekani ja Maltalt Iirimaani 5.50, siis on alust arvata, et peale 1.01.2011 saab seda ka Eestis odavamalt kui seni, 19 sendi võrra. Maailma asjad ja välispoliitilised analüüsid hakkavad odavamalt kätte tulema. Oleks vaid lugejaid.

Priit Pallum
EV suursaadik Budapestis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail