panelarrow

Eesti saatkond Helsingis sai kingituseks klaveri

Mai lõpus saabus Eesti saatkonda Helsingis uhiuus valge Estonia vabrikus valmistatud kabinetklaver. 1. juunil korraldasime esimese klaverikontserdi. Sellega jõudis kauni kulminatsioonini üks pikk lugu.

2006. aastal hakkas Helsingis koos käima grupp eestlasi, kes mitteametlikult nimetasid end Helsingi Eesti klubiks. Ühel järjekordsel koosviibimisel 2008. aasta sügisel tekkis arutelu teemal, miks ei võiks saatkonna kaunis saalis muude kultuuriürituste (näiteks näituste) kõrval toimuda rohkem ka kontserte ja muusikasündmusi. Selleks oleks aga vaja klaverit. Arutelust kasvas välja Gunnar Okki ja Mart Ernesaksa sõnastatud ettepanek, et klubi võiks algatada raha kogumise ja kinkida saatkonnale klaveri. Iseenesest mõistetavalt pidi tegu olema Estonia klaveriga ning saatkonna ruume arvestades pidi see olema valge kabinetklaver.

Mõeldud-tehtud. Algetapis asus asja vedama EASi esindaja Helsingis Valdar Liive, kellel oli juba varasemast hea kontakt klaverivabriku juhtide Venno ja Indrek Lauluga. Pianist Mart Ernesaks oli abiks sobivate mõõtmetega klaveri mudeli väljavalimisel. Vabrik tuli vastu klaveri hinna osas. Korjanduse algatamiseks oli aga vaja avada ka pangaarve, uurida annetuste kogumist reguleerivat seadusandlust ja välja töötada kirjalik üleskutse annetajate kaasamiseks. Selles etapis kutsuti projektiga ühinema Soome-Eesti Kaubandusühing (SEKY), kuna eestlaste klubi ei olnud ametlikult registreeritud ühendus.

SEKY juhatus otsustas projektiga liituda ja avas oma nimel pangaarve. Ühingu juristidest liikmed aitasid välja uurida vajalikud seadusepügalad ning vormistada annetusele üles kutsuva kirja ja muud dokumendid, mis võimaldaks osaleda ka ettevõtetel. Sümboolse sammuna otsustas SEKY juhatus kohe ka omapoolse annetuse teha. Projektile lisas sära ja usaldusväärsust tõik, et maestro Eri Klas isiklikult nõustus olema korjanduse patrooniks.

Kuigi algus oli tehtud, ei paistnud asjad sugugi sujuvat. Õnnetuseks sattus annetuste kogumine majanduskriisi aega ning palju oli skeptikuid, kes ei uskunud ettevõtete ja ka inimeste valmisolekusse sellises olukorras klaveri ostuks raha annetada. Terve aasta vältel oli korduvalt tunne, et asi ei liigu edasi, aga õnneks oli projekti oma südameasjaks võtnud mõlemas organisatsioonis aktiivselt tegutsev Henri Malvet, kes maad võtvale pessimismile vaatamata asja ikka päevakorral hoidis ja ka teisi sellega tegelema sundis. Entusiastide visa töö, eesti-klubilaste ja kaubandusühingu juhatuse eeskuju isiklike panuste näol ning vähehaaval kosuma hakanud pangaarve lisasid kõhklejatele kindlustunnet, et asi võib teoks saada. Lisaks lubati annetusena nii klaveritool kui klaveri transport Tallinnast Helsingisse.

Tõelise hoo sai korjandus sisse peale 2010. aasta iseseisvuspäeva üritusi, kui paljud Eesti sõbrad – eraisikud ja sõprusseltsid – korjanduse kohta infot said ja samuti oma panuse tahtsid anda. Nii et juba märtsikuus võisime ametliku tellimuse teele saata ja klaveri valmistamine võis alata. Vahepeal juba uskumatuna näiv sai teoks, kui klaver 24. mail saatkonda toodi. Seejärel tundus juba sama uskumatuna, et seda seal kogu aeg pole seisnud – niivõrd hästi sobis see meie valgesse saali.

Pidulik klaveri esitlemise kontsert, mille olime lubanud korjanduses osalenutele ja nende sõpradele-koostööpartneritele, toimus 1. juunil. Kontserdil esines suurepärane klaveriduo Kai Ratassepp ja Mati Mikalai, kes võlusid uuest pillist välja meisterlikke helisid küll ükshaaval, küll duona mängides. Kontserti aitas veelgi kaunistada sopran Pille Lill. Enne muusika kuulamist peeti mõistagi ohtralt tänukõnesid ja neis öeldi vastastikku väga palju liigutavalt häid sõnu. Meile läks eriti hinge annetajate kinnitus, et klaver on saatkonnale kingituseks hea koostöö eest eri sidusrühmadega.

Sel õhtul mõtlesid ilmselt kõik, kes oma hinge ja käega projekti juures olid olnud, et oleme endale tõestanud – tasub unistada! Kui on piisavalt usku ja tahtmist, võib ka kõige võimatuma näivad unistused teoks teha.

Kristi Karelsohn

EV Suursaatkond Helsingis

Fotod: Toomas Dettenborn

FacebooktwittermailFacebooktwittermail