panelarrow

Operatsioon “Tuhalõks”

Märtsi lõpul – aprilli algul toimus 10. korda konsulaarametnike seminar. Läbiva teemana käsitleti Eesti kodanikega seonduvat välisriikides. Tõdeti, et 2009. aasta oli suhteliselt rahulik ja möödus ilma suuremate kriisideta. Et konsulid n-ö „rooste“ ei läheks, korraldati osadele Tallinnas viibivatele konsulitele kriisiõppus, mille käigus simuleeriti konsulaarkriis, kus stsenaariumi kohaselt toimus Itaalias maavärin. Legendi kohaselt viibis kriisialadel kuni 84 eestlast. Nende seas oli ministeeriumide ametnikke, ERRi võttegrupp, turistid, õppurid, ajakirjanikud, purjetajad, kalastajad ja ärimehed. Algasid päringud meili teel ja telefonitsi. Konsulite meeskonnad pidid kaardistama abivajajaid, süstematiseerima saadud infot, tegema vahekokkuvõtteid, eesmärgiga vahendada infot nii kodanikele kui pressile. Miski ei viidanud sellele, et õppustel omandatut läheb vaja varem, kui keegi arvata oskas.

Neljapäev, 15. aprill. Ridamisi tuleb teateid mõnede Euroopa riikide õhuruumi ja lennujaamade sulgemistest. Saabub info sellest, et kolleeg Valdo, kes osales Brüsselis viisatöörühmas, ei pääse koju, kuna…kõik on suletud. Kuid laupäeval on, maksku, mis maksab, vaja olla Riias toimuval Metallica kontserdil. Välisministeeriumi Twitterisse tekivad esimesed kriisiteemalised säutsud, mis ei vaiki enam hetkekski järgnevate kriisipäevade vältel.

Reede, 16. aprill. Leviva vulkaanilise tolmupilve tõttu laekub info õhuruumi sulgemisest pea kõikides Euroopa riikides. Ministeeriumil on mure, et kantsler ei pääse tulema Islandilt. Paljud teisedki kolleegid on Euroopast koosolekutelt ja töögruppidest tulemata.

Püsib lootus, et pilv liigub meilt edasi samamoodi, nagu ta siia oli saabunud. Miski ei viita sündmustele, mille puhul võime täheldada kriisile sarnaseid jooni. Avalikkusele antakse teada, et kuigi reisitõrked ei ole konsulaarabiga lahendatavad juhtumid, on välisministeerium tõsiselt mures, kuidas meie kaaskodanikud koju saavad. Pressis korratakse üle põhilised soovitused ja ka see, et lennu- ja reisifirmad vastutavad oma klientide eest.

Ka on üks minibuss Brüsselist juba teel Eesti suunas ja seal olevat ka meie kolleeg Valdo.

Algab nädalavahetus ja konsulaarabi valvetelefonile jääb vastama konsulaarabi büroo direktor Sven Tölp.

Laupäev, 17. aprill. Teated Euroopa lennuliikluse kohta on murettekitavad. Eestisse lendamiseks pole mingit lootust. Esimesed murelikud kodanikud uurivad konsulaarabi telefonil võimalusi, kas saaks kodumaale naasta läbi Moskva või Kiievi. Egiptuses ja Türgis puhkavate kodanike Eestis olevad sugulased vahendavad, et reisifirmad hakkavad inimesi tänavale tõstma. Siiski püsib olukord veel kontrolli all ja loodetakse õhuruumi peatsele avanemisele.

Pühapäev, 18. aprill. Kogu tähelepanu on suunatud Poolale, kus toimuvad presidendipaari matused. Siin-seal mainitakse riigipäid, kes Euroopa õhuruumis valitseva kaose tõttu matustele ei jõudnud.

Euroopa konsulaarteenistused raporteerivad, et tegu pole tavapärase konsulaarkriisiga ning kodanike organiseeritud tagasitoomist ei kavandata.

Eesti välisministeeriumi konsulaarabitelefon aga heliseb järjest tihedamalt ja helistajate hääles on reipus kadunud. On tunda kojuigatsust ja muret algava töönädala pärast. Ka Eestis ei istuta käed rüpes. Agaramad bussiomanikud seavad end teele Euroopa suunas ja seda infot jagatakse ka valvekonsuliga. Celia, aktiivne konsul Pariisis, on võtnud enda peale esimese bussi komplekteerimise. Teade sellest läheb välisministeeriumi kodulehele. Sellele järgnev infotulv võtab mõõtmed, mida valvekonsul vaid telefonitsi enam hallata ei suuda. Sündmused nõuavad kiiret reageerimist ja algab päästeoperatsioon „Tuhalõks“. Jõutakse äratundmisele, et tuleb hakata koordineerima transporti, mis Euroopast Eesti poole liigub.

Islandi väljakul kogunevad kriisiistungile konsulaarosakonna peadirektor Lauri Bambus, konsulaarosakonna konsulaarabi büroo direktor Sven Tölp ning konsulaarosakonna konsulaarabi büroo kriisiekspert Liina Viies.

Kell 19 läheb teele palve meie Euroopas tegutsevatele konsulitele uurida ning leida oma asukohamaal võimalusi Eesti kodanike saamiseks Eestisse. Vajadusel ja võimalusel tuleb kaaluda ka välisesinduste mikrobusside kasutusele võtmist.

Ministeeriumi kodulehele läheb teade lennuliikluse katkemise tõttu hätta sattunud eestlastele vahendada välisministeeriumile infot Eesti poole suunduvate alternatiivsete transpordivahendite kohta. Kutsutakse üles teavitama ka sellest, kui kellelgi on vabu kohti Eestisse suunduvates bussides või autodes. Hädasolijatel palutakse endast märku anda e-kirjaga või välisministeeriumi valvekonsuli telefonil +372 53 01 9999. Minister annab raadiotele ja õhtustele teleuudistele intervjuusid, et sõnum võimalikult paljude inimesteni jõuaks.

Infot tuleb hoolimata pühapäeva õhtust nii massiliselt, et võtame appi uue meedia tööriistad. Kärmelt saab Liina administraatoriõigused välisministeeriumi Facebooki lehel ning asume postitama väärtuslikku infot lõksus olijatele ja nende lähedastele. Twitter säutsub pressitalituse kaasabil paralleelselt kaasa. Kohati on tunne, nagu käiks aktsioon „Teeme ära!“. Hädasolijatele pakutakse abi nii majutamisel kui transpordil. Inimesed tunduvad harjumatult sõbralikud ja heatahtlikud.

Välisministeeriumi Facebookist saab kiiresti väga populaarne suhtluskeskkond, kus toimub aktiivne infovahetus. Kui pühapäeval käib seal vaatamas 1960 huvilist, siis oma lae saab see esmaspäeval ligi 4900 külastajaga. Olgu huvipakkuva faktina esile toodud ka meie Facebooki lehekülje kiirelt kasvav fännide arv, enne „tuhalõksu” 784 fänni, tänaseks on neid 1377.

Esmaspäeva, 19. aprill. Öösel kell 02.07 valmib esialgne kokkuvõte hädasolijatest eri riikides. Nimekirja on koondatud sadakond inimest Ungarist, Hollandist, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Inglismaalt ja mujalt, ka eksootilistest riikidest. Sel ööl saavad ka esimesed abivajajad oma e-kirjadele vastused.

Kell 8.00. Pooljahtunud kohv köögis viitab sellele, et mõned kolleegid on äsja töölt lahkunud. “Terevisioonis” istub osakonna peadirektor Lauri Bambus, puhas särk seljas ja punane lips ees. Miski ei viita öötööst tingitud väsimusele. Ehk vaid teda hästi tundvad kolleegid märkavad, et Lauri silmade ümber on mustad magamatuse rõngad. Kuku raadios räägib samal ajal välisminister. Kolleeg Valdo on veel Metallica kontserdi muljete mõju all.

„Meil on andmeid 100 kuni 200 Eesti kodaniku kohta, kes on jäänud „tuhalõksu“,“ selgitab Lauri televaatajatele. Lauri saabub televisioonist näpus trahvikviitung 460 krooniga. Ka maja juurde parkida ei olnud võimalik, mis teha, kiire! Kõlab konsulaarmurfoloogia – tee head ja tänu tuleb! Lohutame ülemust ning avaldame õelalt lootust, et tal avaneb võimalus ka teine parkimine trahvina lunastada.

Kell 8.30 Saabub tööle Sven. Heitlik pilk ja rutakas samm viitavad sellele, et mehel on kadumas ajataju. Küsimusele, millal ta töölt lahkus, vastab ta, et kella ühe paiku. Kell 2.07 välja saadetud meil räägib teist keelt.

Kell 9.15 on nõupidamine ministri juures, kes on isiklikult mures, saanud kodanikelt kõnesid ja saab meilt viimase ülevaate olukorrast. Lepitakse kokku uus nõupidamine pärastlõunal. Lisaks muule on algaval nädalal Tallinnas NATO välisministrite kohtumine, mille toimumine või mittetoimumine on hetkel suur küsimärk.

Kell 9.30 toimub konsulaarosakonnas välknõupidamine. Osad kolleegid, kellel vähegi võimalik, on vaja anda konsulaarabibüroo kasutusse.

Kõnesid ja e-maile muudkui tuleb. Appi tuleb mitu inimest konsulaarosakonna teistestki büroodest. Aktsioonis on juba kõik esindused. Paistab, et suuremad eestlaste massid on koondunud Prantsusmaale, Belgiasse, Hispaaniasse, Portugali ja Itaaliasse. Seal on konsulitel keerulised ajad. Konsulid ka meie teistes saatkondades muudkui jagavad infot oma riigis viibijatele, uurivad kes kus magada saab jne. Nii et oma osa said „tuhakriisist“ ka Kopenhaagen, Berliin, Haag, Budapest, London, Dublin, Viin, Varssavi ja abi paluti ka kaugemal nagu New York, Peking, Tokio.

Välja joonistub stsenaarium, mis on kordades hullem kui õppustel kogetu. Kui õppustel on treenitud haldama lokaalset kriisi, siis tegelikkuses on hõivatud kogu Euroopa. Kaos hakkab levima ka mujale.

Konsulaarosakond lööb kokku esmaseid arve. Esialgsed andmed näitavad, et tšarterreisidega ootab Madeiralt, Egiptusest ja Türgist puhkusekohast koju jõudmist ligi 1500 Eesti turisti.

Meie saatkondadest ja välisministeeriumist on abi palunud:

Hispaanias 90+

Portugalis 50+

Itaalias 50+

Pariisis 60+

Belgias 50 +

Samas helistasid või kirjutasid konsulaarosakonnale ka inimesed – või nende lähedased – kes viibisid parasjagu: Bali saarel, Austraalias, Havail, Pekingis, Küprosel, Dubrovnikus, Bagdadis, Seoulis, Kuala Lumpuris, Tais, Saudi-Araabias, Ukrainas, Monacos, Norras, Hiinas ja mujal.

Pärastlõunasel nõupidamisel ministri juures arutatakse Egiptuses ja Türgis viibivate Eesti turistide olukorda. Tulevad signaalid, et reisikorraldajad ütlevad lepinguid üles. Otsustatakse konsulite lähetamine Kairost Sharm El Sheikhi ja Ankarast Alanyasse.

Samal ajal pidasid Euroopa transpordiministrid videokonverentsi ja loodeti, et see toob kaasa lennukeeldude leevendamist.

On tekkimas uus suund uurijaid, kel sooviks hoopis Eestist Euroopasse jõuda. Keda ootab töökohtumine, kel eksamid. Ühtlasi kogeme, kui kiiresti muutub „kodu” mõiste. Dublinis asuvasse Eesti saatkonda helistab Eesti kodanik, kelle Eesti kodanikust tüdruksõber on Eestis „kinni” ja küsib, kas saatkonnal on plaan organiseerida buss Tallinnast Dublinisse, et seal viibivad Eesti kodanikud saaksid koju, Dublinisse tulla.

Kolleegid on väsimusest pikali kukkumas. Hästi ei taha toimida teine õppusel kätteõpitud valem – “Oska oma töö teisele üle anda! Oska puhata!”

Teisipäev, 20. aprill. EL riikide konsulaarteemalisel telefonikonverentsil antakse ülevaade olukorrast. Ükski riik ei ole riiklikul tasemel otsustanud kodanikke koju tagasi tooma hakata. Kesk-Euroopas ei ole üldse kriisi tunda.

Eesti konsulid Egiptuses ja Türgis kohtuvad kohapeal sadade inimestega ning kõik meie saatkonnad saadavad pidevalt raporteid olukorrast. Omavahel visatakse nalja, kuidas Eesti diplomaati rannas ära tunda? Tal on must ülikond seljas.

Õnnelikud on need, kel info- ja transpordivajajaid on vaid paarkümmend – saab kasutada individuaalset lähenemist. Tänu Elisa lahkele pakkumisele katsetame ka Elisa välismaal roamingus viibivatele klientidele spetsiaalse sms-i saatmist. Valime suurimate hädasolijatega riigid, sedapuhku Itaalia, Prantsusmaa ja Hispaania. Ehk saab nii suurem hulk inimesi omale vajaliku info kätte.

Samas hakkab tulema esimesi teateid eri riikide õhuruumide ja lennujaamade osalisest avanemisest. Saab selgeks, et NATO kohtumine toimub. Õhtul tulevad rõõmustavad teated osade Eesti turistide peatsest kojujõudmisest Egiptusest.

On tunne, et kriisi hari on ületatud.

Kolmapäev, 21. aprill. Turismifirmad otsivad lennukeid oma klientide äratoomiseks. Õhtuks saame kinnituse, et kõikide turistide äratoomine Egiptusest ja Türgist on korraldatud. Elu hakkab vaikselt pöörduma tavapärasesse rütmi. Katkestame transpordipakkumise vahendamise Eestist Euroopa suunas. Tundub, et tuhalõks teeb ruumi NATO kohtumisele. Konsulaarosakonnas taastub tavapärane töörütm.

Neljapäev, 22. aprill. Hommik toob teateid lõksusolijate kojujõudmisest. Konsulid esindustes saavad tänusõnu abisaajatelt. Algas NATO kohtumine ning lennukid muudkui lendavad.

Reede, 23. aprill. Pikk töönädal annab tunda ning oodatakse päästvat nädalavahetust.

Veidi pärast kella viit tuleb teade Hillary Clintoni lennuki õhkutõusmisest. NATO välisministrite kohtumine on ajalugu ning operatsioon „Tuhalõks“ on lõppenud. Samal ajal tuleb ka teade, et osakonna peadirektori esmaspäevahommikuse Terevisioonis-käimisega saadud parkimistrahv on tühistatud. Lõpp hea – kõik hea!

VM konsulaarosakond

Loe ka Eesti Ekspressi artiklit “Hästi tehtud, välisministeerium!”

FacebooktwittermailFacebooktwittermail