panelarrow

Marten Kokk: Esmakordsed Eesti-Soome-Türgi kolmepoolsed poliitilised konsultatsioonid

Esmakordselt toimusid esmaspäeval, 8. veebruaril Ankaras Eesti-Soome-Türgi kolmepoolsed poliitilised konsultatsioonid.Tavatu on selliste konsultatsioonide pidamine kolmekesi laua ümber istudes, kuid kuna Eesti ja Soome Türgisuunaline välispoliitika on sedavõrd sarnane, siis ei valmistanud meile mingeid raskusi Soome Välisministeeriumi kantsleri Pertti Torstilaga omavahel teemad ära jagada ning neid meie Türgi kolleegi Feridun Sinirliogluga arutada. Osaliselt sai see üritus muidugi teoks ka tänu sellele, et eelmisel päeval olime koos Perttiga ühiselt osalenud Eesti saatkonna korraldatud suusafestivalil, mis muutis hõlpsaks ürituse ajastamise. Vaevalt me muidu naljalt ühel ajal Türki oleksime sattunud.

Kohtumisel keskendusime peamiselt Türgi liitumisele Euroopa Liiduga. Algselt tunniajaliseks planeeritud kohtumine vältas peaaegu kaks tundi, kuna just see teema neelas lõviosa ajast. Kinnitasime veelkordselt, et Eesti ja Soome on Türgi Euroopa Liiduga liitumise tugevad toetajad, kuid andsime loomulikult ka mõista,et ootame Türgi poolt reformide kiirendamist, et saaks võimalikuks uute peatükkide avamine ja et liitumise toetajatel jätkuks skeptikute veenmiseks püssirohtu.

Peatusime ka Küprose probleemistikul, mille lahendamine on oluline nii Türgile kui Euroopa Liidule laiemalt. Oluline on siinkohal mitte käest lasta praegust võimalust, kus saare kahe kogukonna liidrid, Christofias ja Talat, kes on juba varasemast ajast omavahel head tuttavad, koos ühiseid probleeme lahendada püüavad, sest vastasel juhul võib selle probleemi lahendus lükkuda täiesti ettenägematusse tulevikku.

Pikalt rääkisime ka olukorrast Lääne-Balkanil, kus mure Bosnia ja Hertsegoviina käekäigu pärast on jälle hakanud süvenema. Kogukondade vaheline suutmatus riigi poliitilises tulevikus ning edasistes reformides kokku leppida on tekitanud pingelise olukorra, mis nõuab rahvusvahelise üldsuse kontsentreeritud tähelepanu. Optimism, et kõik laheneb nüüd ja edaspidi sealkandis probleemivabalt on olnud liialdatud.

Rääkisime veel ka Pakistanist, Afganistanist, Venemaast ning Lõuna-Kaukaasiast. Eesti tervitab Armeenia ja Türgi presidentide ning Aserbaidžaani-Armeenia omavahelisi regulaarseid kohtumisi, sest Türgi ja kogu regiooni ning Euroopa julgeolek paraneb kui Türgi suudaks mõjutada Armeeniat ja Aserbaidžaani pühenduma rohkem Mägi-Karabahhi konflikti lahendamisele.

Pildil Soome VM kantsler Pertti Torstila (vasakul) ja Eesti VM kantsler Marten Kokk Türgi suusafestivalil

FacebooktwittermailFacebooktwittermail