panelarrow

Ilon Wikland Jerevanis

Novembrikuine Jerevan on sume ja värviküllane.

8. novembril avati siin pärast seitse aastat kestnud renoveerimistöid linna grandioosseim vaatamisväärsus Jerevani Kaskaadid. Õigemini sellesse arhitektuurilisse ansamblisse paigutatud Cafesjian Art Centre. Galerii, kus eksponeeritakse eraisikust annetaja, välisarmeenlase Gerard L. Cafesjiani kogude haruldusi. Alates erakordsetest klaasskulptuuridest erinevatelt autoritelt üle kogu maailma ja lõpetades eksbiitli eksabikaasast fotograafi Pattie Boydi stiilse väljapanekuga. Viimane ei pidanud paljuks ka avamisel osaleda.

Mõned päevad hiljem lendas aga Stockholmist kohale keegi tegelane, kes on armas nii Rootsi kui Eesti lastele ja selgus, et niisama omane ka Armeenia lastele – Karlsson.

Tema sättis ennast sisse mitte kaugele Kaskaadide jalamist, valgusküllasesse Laste Kunsti Galeriisse. Seltsilisteks Tjorven ja Sammel ning Bullerby, Haapsalu ja Tallinna elanikud. Ning muidugi väike Ilon, kes 65 aastat tagasi Haapsalust “Pikale pikale teekonnale” läks. Kokku 24 pilti.

Armeenia lapsed olid selleks sündmuseks põhjalikult ette valmistunud. Septembrist alates oli üle kogu maa “Junior Achievement of Armenia” poolt organiseeritud isetegevuskava konkursid, milles osales rohkem kui 400 kooliõpilast kahekümnest koolist. Teemaks lapse õiguste konventsiooni aastapäev, 20. november.

Parimad aga said võimaluse esineda näituse “Karlsson katuselt lendab jälle” avamisel Ilon Wiklandile ning näituse korraldamise taga olevatele Eesti suursaadik Toomas Lukile, Rootsi Kuningriigi suursaadikule Hans-Gunnar Adenile ja arvukale hulgale külalistele. Näituse avamisega kaasnesid ÜRO lapse õiguste konventsiooni aastapäevaga seotud Armeenia laste esitatud ingliskeelsed minisketšid.

Väikese pettumuse Armeenia publikus tekitas Iloni kinnitus, et Karlsson ei olegi armeenlane ja isegi mitte rootslane, vaid on hoopis Pariisist pärit.

Galerii altkorruse väljapanekusaalist aga leidsime eesti tüdruku Liisi vahva Läänemereteemalise pildi, kus peategelaseks hülgepoiss.

Karlsson lubas aga õige pea edasi lennata ja sedakorda detsembrikuuks Tbilisisse!

Dagmar Raudam
Eesti Suursaatkond Tbilisis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail