panelarrow

Katrin Saarsalu: Austria täna ja eile

Austria on suusaturistide ning Viin kultuuri- ja muusikalembeste eestlaste armastatud sihtpunkt. Kui suundume Viini keskpunktist Stephansdom’i katedraalist Viini riigiooperi poole, paeluvad igal sammul pilku vanalinna suursugused hooned. Raske on endale ette kujutada pilti, mis avanes märtsis 1945, kui liitlaste juhusliku pommi tagajärjel põlesid maha ooperi saal ja lava. Ka Stephansdom, viinlaste poolt hellitavalt Steffl’iks kutsutud rooma-katoliku toomkirik, võttis ümbruskonnas poode rüüstanud austria vandaalide käe läbi tuld ning kiriku katus ja kellatorn põlesid maha ööl vastu 12. aprilli 1945, mil nõukogude armee linna sisse marssis.

Stephansdom taastati juba 1952 paljuski tänu linnaelanike annetustele. Novembris 1955 avas oma uksed uuesti üles ehitatud riigiooper.

Edasi lõuna poole suundudes jõuame saatkondade rajooni Schwarzenbergplatz’i juures, kus asub ka Eesti suursaatkond Viinis. Just siin, pärastsõjaaegse nimega Stalini väljakul, näeme Punaarmee kangelaste auks püstitatud mälestusmärki. Kahekümnemeetrise samba otsas seisva kuldse kiivri ja Nõukogude Liidu vapiga sõduri pilk on suunatud Prantsuse saatkonna ja Haus der Industrie poole, kus alates 1945. aasta sügisest istus koos Austriat okupeerivate jõudude nõukogu. Viinlastele ei ole monumendi olemasolu kunagi au pihta käinud – mälestusmärgi sõnum oli suunatud liitlastele. Punaarmee mälestusmärgi alla maetud sõdurid on tänaseks Viini kesksurnuaiale ümber sängitatud. Austria võttis 1955. aasta Riigilepingus endale kohustuse mälestusmärki ja teisi sarnaseid mälestisi hooldada ja säilitada. Mälestusmärk restaureeriti põhjalikult käesoleval aastal.

Linnast väljapoole kõndides möödub huviline Belveder’i lossist, kus mais 1955 lõpetati Riigilepingu sõlmimisega okupatsioon Austrias ning algas uus, neutraliteedi-ajajärk. Nagu Viin, nii oli kogu riik peale II maailmasõda jagatud neljaks tsooniks. Burgenland, Alam- ja põhjapoolne Ülem-Austria kuulusid Nõukogude Liidu, lõunapoolne Ülem-Austria ja Salzburg Ameerika, Kärnten, Ida-Tirool ja Steiermark Briti ning Põhja-Tirool ja Vorarlberg Prantsuse tsooni. Austerlaste jaoks oli selge, et nad ei saa leppida riigi sellise sundjaotamisega ja nii oodati kannatlikult soodsat hetke okupatsioonist vabanemiseks. Pärast Stalini surma ja võimuvahetust Moskvas see võimalus tekkis. Austria riigimehed panid mängu kogu oma diplomaatilise osavuse, et saada Riigilepingule kõigi nelja okupatsioonivõimu nõusolek. Austria pidi omalt poolt nõustuma igavese neutraalsusega ja loobuma sõjalistesse allianssidesse kuulumisest.

Neutraalsel Austrial võivad olla oma kaitsejõud. Kui külaline juhtub Viinis viibima 26. oktoobril, siis võib ta Heldenplatz’il kaasa elada kõige tähtsama riikliku püha pidustustele. Just selleks päevaks 1955. aastal olid Austriast lahkunud kõik võõrväed. Heldenplatz’il näidatakse Austria sõjaväe varustust ja oskusi, mida kasutatakse ülekaalukalt humanitaarsetel operatsioonidel, aga ka näiteks riigipiiri valvamisel.

Austria on külastamist väärt kõigil aastaaegadel, Euroopa ajalugu kangastub siin igal sammul.

Katrin Saarsalu on EV suursaadik Viinis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail