panelarrow

Kristen Lahtein: Murmansk ja Karjala

Eelmisel nädalal, st 14.-16.09 käis Peterburi peakonsulaadi esindus visiidil Murmanski oblastis ja Karjala Vabariigis. Selguse huvides täpsustan, et Peterburi peakonsulaadi piirkonnaks on Loode-Venemaa ehk täpsemalt Leningradi oblast, Peterburi linn, Novgorodi oblast, Arhangelski oblast, Vologda oblast, Murmanski oblast, Karjala Vabariik ja Pihkva oblast. Viimases asub eraldi ka peakonsulaadi kantselei.

Koola poolsaarel asuv Murmansk oli kummalisel kombel jäänud pikaks ajaks meie kaardilt välja. Tõtt öelda on sinna ka raske niisama sattuda, sest transpordivõimaluste kesisus ja geograafiline kaugus mängivad siin oma rolli. Ka Murmanski oblasti kuberneri Dmitri Dmitrenko sõnul eestlasi sinna eriti ei sattu ja selle aasta esimese poole Eesti ja Murmanski oblasti kaubavahetuseks on ümmargune null.

Samas on Murmanski oblast rikas maavarade poolest, Murmansk on tuntud ka Venemaa põhjapoolseima jäävaba sadamana ja Barentsi merre plaanitava Stokmanni gaasiprojekti poolest.

Murmanski oblast asub polaarjoone taga ja suurem osa elanikest elab linnades. Vastupidiselt sealsamas kõrval asuvatele Põhja-Norrale või Põhja-Soomele, külaelu praktiliselt pole. Murmanski linnas endas on üle 300 000 elaniku, kellest suurem osa on sisse rännanud. Linn on asutatud 1916. aastal ja kandis algselt nime Romanov Murmanil (Рома́нов-на-Му́рмане).

Murmanski oblasti loodus on põhjamaiselt imekaunis: mäed, kärestikulised mägijõed ja meie mõistes tohutud järved ning muidugi tundra. Mööda maanteed sõites on näha vaid mäed ja lõputu avarus. Tee ääres on aeg-ajalt parkinud end mõni auto, mille omanik on tundras kas pohli või seeni korjamas või järve ääres hoopis kala püüdmas.

Karjala, mis asub Murmanski oblastist lõunas, on eestlasele rohkem tuntud. Ka on seal suhteid Eestiga rohkem ja aktiivselt tegutsev eesti selts. Meie seekordsel visiidil (olen Karjalas viiendat korda) kohtume Petroskoi linna värskelt ametisse astunud linnapeaga ja Karjala kultuuriministriga. Petroskoil on tihedad sidemed Eestist Narva linnaga ja hea meel oli kuulda, et kahepoolseid suhteid hoitakse ja arendatakse.

2008. aastal korraldas Peterburi peakonsulaat Eesti Vabariik-90 ürituste raames ka Karjala Vabariigi Rahvusraamatukogus fotonäituse „Prichudie.Revisited“, mis väga sõbralikult vastu võeti.

Karjalas on maa soine ja ka metsa jagub piisavalt. On väga levinud, et tee ääres istuvad inimesed ämber ees ja müütavad parasjagu seda, mida metsast hetk tagasi korjasid. Kohalike sõnul pidi praegu jõhvikate jaoks veel vara olema, küll aga kaubeldi seente ja pohladega.

Nii Murmanskis kui Karjalas rõõmustati eriti uudise üle, et schengeni viisa taotlemiseks Eesti esindustes ei pea enam esitama ametlikku kutset, vaid saab ka lihtsamalt. Oleks huvitav jälgida, kas tänu sellele infole meil sealtkandist nüüd ka rohkem viisataotlusi hakkab tulema!

Kristen Lahtein on EV peakonsul Peterburis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail