panelarrow

Mamberti visiit


Üle-eelmisel nädalal väisas Eestit Püha Tooli peapiiskop Dominique Mamberti, kes on sisuliselt Vatikani välisminister (ing keeles Secretary for Relations with States). Sündmus oli selles mõttes ajalooline, et iial varem pole Püha Tooli välispoliitika juht Eestit külastanud. Samuti on viimastest riigijuhtide tasemel visiitidest möödas juba tublisti üle kümnendi, nii et väikene üksteise tundmise värskendus oli igati kohane.

Oluline on selle visiidi juures just see, et külastati väikest mittekatoliiklikku riiki, kus katoliiklased on väga väike vähemus (usklikudki on meil vist vähemuses, kui rahvaloenduse andmeid uskuda) ja kus kirikul pole mingeid olulisi probleeme. Kohtumised Eesti riigijuhtidega olid väga sõbralikud ja tulevikkuvaatavad, võiks isegi öelda et filosoofilised. Nenditi, et nii riigi kui kiriku ülesanne on suures osas tegelikult sama – teenida oma inimesi, kumbki muidugi omal moel.

Sügavat muljet avaldas kõrgele külalisele kohtumine Eesti Kirikute Nõukoguga, kus kümme erinevat kristlikku kirikut koostööd teevad, katoliiklik kirik teiste hulgas.

Peapiiskop külastas ka Tartut, kus nägi katoliikluse taassündi (lasteaed, kool ja kogudus) ja pidas põhjaliku loengu Tartu Ülikooli aulas. Vaatasin just, et loeng on Ülikooli kodulehel kättesaadav http://www.ut.ee/615452, sestap kindlasti ei tasu minul seda ümber jutustama hakata. Huvilistele aga soovitan kuulata, kuidas Püha Tooli kõrge esindaja ise veenvalt selgitab, milles seisneb paavsti välispoliitika ja kuidas seda teostatakse tänapäeva maailmas. Hoolas kuulaja saab sealt isegi aimu, miks osutus paradoksaalselt „bumerangiefektiks” Jossif Stalini omaaegne ärplemine paavsti tankide ja diviiside teemal. Olen endalegi üllatuseks avastanud, et eelmise paavsti, Johannes Paulus II keerulistel aegadel lausutud sõnad „Non avete paura!“ – “Ärge kartke!” jõudsid ka Eestisse läbi raudse eesriide ja said just nii mõistetud, kui nad mõeldud olid.

Minul Eesti mitteresideeriva suursaadikuna Püha Tooli juures oli sellest visiidist muidugi siiras häämeel.

Jüri Seilenthal, on alates 1. juunist 2007 EV mitteresideeriv suursaadik Püha Tooli juures, augustist 2009 ka EV alaline esindaja ÜRO ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide juures Genfis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail