panelarrow

Rasmus Lumi: Mida on erilist Kanadas?

Seitsme maa ja mere taga on üks huvitav paik, millel nimeks Kanada. Kanadal on maailmas pisut eriline aura, kuna pealtnäha on tegemist „üleval vasakus nurgas” asuva tühermaaga, millest peale heaoluühiskonna olemasolu suurt midagi ei teata. Tänapäeval aga on tehnika ja ühiskonna areng suurema osa riike üksteisele väga lähedale toonud, mis teeb uute avastuste tegemise varasemast palju lihtsamaks. Mõningad näpunäited aitavad ehk kaasa sellele, et sellest mitmekülgsest riigist lihtsalt mööda ei vaadataks.

Mis teeb Kanada eriliseks? Eelkõige mitmekesisus. Mitmekesisus avaldub inimestes, linnades, looduses ja paljus muus.

Kanada on sisserändajate riik ja igal aastal lisandub neid üle veerand miljoni. Pea kõik sisserändajad säilitavad suuremal või vähemal määral oma identiteedi, mistõttu vastamine küsimusele – kes on kanadalane? – muutub justkui üha keerulisemaks. Aga see ei pea tingimata nii olema. Suuremale osale kanadalastest, olgu nad siis mis tahes kultuuritaustaga, on omased tolerantsus, töökus ja positiivsus. Tunnen isiklikult mitmeid erinevatest kultuuriruumidest pärit inimesi, kes on kodu leidnud Kanadas ja täidavad kuhjaga eelnimetatud kriteeriume. See teebki Kanada unikaalseks, et siin võib kohata igast maailmanurgast tulnud inimesi ja kuigi nad on uhked oma päritolu üle, on neis igaühes ka kindel killuke seda raskesti defineeritavat kanadalast.

Eripalgelisus peegeldub ka Kanada linnades. Toronto, suurlinn ka maailma mastaabis, on kõige kirjuma olemisega, kus leidub pea kõiki rahvusgruppe, sh pea 20 000 eestlast. Ottawa on suhteliselt väike linn, mille tähtsust tõstab valitsuse asupaik. Quebec City oma unustamatu vanalinnaga on kui tükike Euroopat keset Põhja-Ameerikat. Montreal on segu euroopalikust ja ameerikalikust suurlinnast, mida iseloomustab prantsuse ja inglise keelte paralleelne kasutus. Calgary esindab metsikut läänt, olles kauboide meelispaigaks ja kuulsa Calgary Stampede’i toimumiskohaks. Vancouver aga on aken Aasiasse, kus tänavapildis inimesi vaadates on raske aru saada, kas oled Põhja-Ameerikas või Aasias.

Loodusesõpradele on Kanada muidugi tõeliseks maiuspalaks. Siin leidub mäestikke ja lauskmaid, ookeane ja järvi, liiva ja lund, 40-kraadist kuumust ja 40-kraadist külma ja nii edasi. Ja seda kõike ka suurtes asustatud kohtades, mida Kanada territooriumi arvestades suhteliselt vähe. Äärmuslikumate elamuste otsijad võivad käia vaatamas jääkarusid, matkata pea Põhjapoolusele või lihtsalt kaduda sadade kui mitte tuhandete kilomeetrite kaupa laiuvasse asustamata tundrasse.

Kanadal on palju pakkuda kõigile neile, kes soovivad avastada midagi uut, kus teda ei kammitseks piirid ja kuhu võiks sukelduda nii lühemaks kui ka pikemaks ajaks. See on avatud ja sõbralik maa, mis meelsasti jagab oma ilu muu maailmaga ning mis leiab ikka ja jälle võimaluse üllatada oma mitmenäolisusega.

Rasmus Lumi on Ottawa suursaatkonna asjur

 

FacebooktwittermailFacebooktwittermail