panelarrow

Andres Tomasberg: Leonardo da Vinci portree

Läinud aasta viimase päeva õhtupoolikul vaatas Itaalia ajaloolane Nicola Barbatelli ühe Basilicata kunstikollektsionääri palvel tema kogus olevat vanemat maali, mida pildi omanik pidas tundmatu autori poolt maalitud Galileo Galilei portreeks ega olnud osanud seni eriti väärtustada. Barbatellit hämmastas Firenze Uffizi galeriis eksponeeritud Leonardeo da Vinci portreega väga sarnase maali erakordselt kõrge kunstiline tase ning kui puittahvlile maalitud pildi tagakülge puhastades tuli esile kiri PINXIT MEA, kirjutatud tagurpidi, paremalt vasakule, nagu oli tavaks Leonardo da Vincil, tekkis Barbatellil aimdus, et tema ees võis olla meistri enda poolt maalitud autoportree.

Koos sõbra Gianni Glinniga organiseeris Barbatelli maali ajalise päritolu ja autorluse määramiseks paljusid erinevaid ekspertiise ning 5. juunil esitleti portreed ja seniste uuringute tulemusi Roomas Santa Maria del Popolo basiilikas paiknevas Leonardo da Vinci muuseumis esmakordselt ka laiemale avalikkusele. Kuigi uuringud veel jätkuvad ning kõik kunstieksperdid pole kaugeltki kindlad, et tegemist Leonardo da Vinci originaalloominguga, on Barbatelli ja Glinni selles nüüdseks üha enam veendunud. Ning oma osa – ja nende endi sõnul väga oluline osa –  on selles ka Eestil. Nimelt modelleeris Tallinna Ülikooli õppejõud kunstnik Orest Kormashov pildi põhjal skulptuuri, mis omakorda võimaldas Helen Kokal luua maalist kolmemõõtmelise arvutisimulatsiooni. Tänu skulptuurile ning arvutimudelile sai leitud tööd väga hästi võrrelda kõigi seni teadaolevate, ka teise rakursi all Leonardo da Vincist tehtud portreedega. Orest Kormashov, kes samuti Roomas toimunud konverentsil kõneles, juhtis muuhulgas tähelepanu mitmetele olulistele maalitehnika aspektidele, mis Leonardo da Vinci autorluse hüpoteesi toetavad.

Pärast maali originaali nägemist ütles Orest Kormashov, et tegemist on sedavõrd meisterliku ning võimsa energiaga tööga, et tema jaoks pole küsimus, kas see on  Leonardo da Vinci enda maalitud või mitte, isegi enam nii oluline – igal juhul seisame silmitsi täiesti erakordse ja äärmiselt mõjuva teosega, mille olemasolust meil seni aimugi polnud.

Loodetavasti leiab Orest Kormashov millalgi aega ja tahtmist sellest fenomenaalsest maalist, tema põnevast avastamise ning uurimise loost Eesti lugejalegi põhjalikumalt kirjutada. Ning kui kõik edeneb kavakohaselt, võime ehk näha Leonardo da Vinci autoportreed kunagi Tallinnaski – vähemalt lubavad mul nii loota Nicola Barbatelli ning Gianni Glinniga peetud vestlused.   

 

Andres Tomasberg on EV suursaadik Roomas

 

Kõnealuse maali ülesvõte on pärit veebiaadressilt: 

http://www.nannimagazine.it/articolo/Leonardo%3A+il+mistero+del+nuovo+autoritratto  

FacebooktwittermailFacebooktwittermail