panelarrow

Simmu Tiik: Kinkige naistele lilli

Venemaa kõige õhkamapanevam eriomadus on teadagi see, et ta suudab ikka ja jälle üllatada. Mõnikord paneb see sind kukalt kratsima, aga mõnikord ka rõõmsalt naeratama.

Majanduskriisi tont, mis juba ligi aasta mööda maailma ringi kummitab, on ka Venemaal palju pahandust teinud. Enamus kraanasid seisab ning meilegi tuttav ostuhullus on kadunud nagu vits vette. Eestis püsib vähemalt kroon kindlalt nagu luterlase „kindlale linnale ja varjupaigale“ kohane. Venemaal aga kukkus rubla aasta alguses euro suhtes enam kui veerandi võrra.

Ometi on ristis hambaid ja musta masendust harva leida. Venelased naudivad täiel rinnal suve. 30 kraadises kuumuses küpsev Moskva on inimestest üsna tühjaks jäänud. Tänu 12. juunil tähistatavale „Venemaa päevale“ on kõigil jälle vähemalt 3 puhkepäeva jutti ning paljud tööandjad lisavad mõne päeva ka omaltpoolt juurde – kasvõi meilegi uuesti tuttavaks saava palgata puhkuse näol. Pühadega koonerdada pole siinmail kombeks ning alati leiab riik mingi nõksu, et nädala keskele sattunud riigipüha lähima nädalavahetusega ühendada. Kuulsaim taoline puhkeperiood on muidugi Uusaasta. Nii oli tänavu esimeseks tööpäevaks pühapäev 11. jaanuar. Pipi Pikksukk oleks Venemaal oma eluga rahul – „koolivaheaja“ saavad ka need, kes koolis ei käi.

Kuna rubla kukkumine on puhkusereisid välismaale paljudele liiga kalliks teinud, siis on siinne rahvas hakanud üle pika aja jälle kodumail ringi reisima ja uuesti Venemaad avastama. Üllatusega leiab nii mõnigi, et Venemaal on leida kenamaid ja huvitavamaid paiku kui ta Türgi rannikul või Punase mere ääres kunagi näinud on.

Enamus rahvast ei tõtta siiski kaugemale kui oma linnalähedasse suvemajakesse või maal elava vanaema juurde. Ja sinna minnakse mitte ainult päikest võtma ja ojakäärus suplema vaid ka eelseisvaks talveks valmistuma. Aiandusajakirjade ning -käsiraamatute läbimüük on siin mullusega võrreldes tõusnud 400%. Ka see, kes pole veel kunagi elus labidat mulda löönud harib tänavu tubli lapi aiamaad üles. Mis omast käest võtta on ikka kindlalt olemas, et talvel põske pista. Liiati teeb väike kaevamine, kastmine ja rohimine värskes õhus „tindisolkijast“ linnamehe tervisele rohkemgi head kui jõusaalis käimine, mis on küll popp aga teeb rahakotile üha rohkem liiga.

Kõige positiivsema kriisiaegse emotsiooni sain ma siiski värskest maaõhust üpris kaugel ehk keset Moskvat ja sügaval maa all. Metroos nimelt. Äritegevuse kiratsemise tõttu tühjaks jäänud suured reklaamtahvlid olid taas täidetud. Ei, mitte poliitreklaamiga. Hoopis aasalillede ja lihtsa sõnumiga – „Kinkige naistele lilli!“

Simmu Tiik on EV suursaadik Moskvas

FacebooktwittermailFacebooktwittermail