panelarrow

Kadri Jõgi: verevalamine välisministeeriumis

Välisministeeriumis on kena traditsioon korraldada kaks korda aastas koostöös Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskusega doonoripäevi. Viimane neist, 21.aprillil, oli järjelt juba seitsmeteistkümnes. Seekord võttis osa 63  töötajat, kutsutud olid ka pereliikmed. Nelja tunni jooksul koguti 23,9 liitrit verd.

Põhja-Eesti verekeskuse spetsialisti Merle Juhkami sõnul on asutuste ja ettevõtete huvi doonoripäevade korraldamise vastu üsna suur. Doonoripäevi on korraldatud näiteks ka Sotsiaalministeeriumis, Rahandusministeeriumis, Keskkonnaministeeriumis ning Põllumajandusministeeriumis. Välisministeeriumis on osavõtt alati suur olnud ning verekeskusel on hea meel siia tulla.

Milline on doonoripäev Välisministeeriumis? Sagimine algab juba hommikul, mil verekeskuse töötajad saabuvad ja vajaliku varustuse nii vere võtmiseks kui sellele eelnevate protseduuride läbiviimiseks üles panevad. Varsti hakkavadki inimesed kogunema, täidetakse dokumente, vesteldakse meditsiinitöötajaga oma tervisest, tehakse protseduure. Nimelt, enne vere andmist  tuleb eesruumis täita ligi kahekümnest küsimusest koosnev ankeet oma tervise ja eluviiside kohta. Kui andmed  arvutisse kantud, mõõdetakse vererõhku ja võetakse vereproov näpuotsast, vajadusel küsib meditsiiniõde lisaküsimusi.  Kui kõik korras,  võibki asuda suurde saali verd loovutama. Vere andmise käigus võetakse 450 ml verd. Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere abil võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada.

Maailma Tervishoiu Organisatsiooni soovitusel on riigi verevaru tagatud kui vähemalt 4 – 5% elanikkonnast on aktiivsed doonorid. Eestis on doonorite üldarv elanikkonnast ainult 2,6%, mistõttu vajame, et meie inimesed teaksid doonorlusest üha rohkem ja näeksid seeläbi paljude jaoks kättesaadavat võimalust head teha.

Pärast vere andmist istutakse taas eesruumis ja juuakse mahla, et paremini taastuda. Vahetatakse muljeid või lobisetakse niisama. Tänutäheks saab iga doonor väikese kingituse nii Verekeskuselt  kui Välisministeeriumilt.  Seekord oli selleks Tarmo Vahteri raamat “Lennart Meri. Kolmat põlve poliitik”.

Järgmine doonoripäev toimub jälle sügisel, ootame ka siis rohket osavõttu!

Kadri Jõgi on haldusküsimuste asekantsleri vanemreferent

FacebooktwittermailFacebooktwittermail