panelarrow

Märt Hiietamm: Valik uudiseid „Brüsseli-suunalt”

Seoses kahtede, nii meil tuntud kui õigeusklike lihavõtete tähistamisega, on aprill Euroopa Liidus (EL) traditsiooniliselt teistest veidi vaiksem kuu. Vaid august, mil inimesed reeglina valdava osa oma puhkusest välja võtavad, möödub rahulikumalt. Seetõttu on aprill meie Euroopa Liidu osakonnale (ELO) võrdlemisi hea aeg suuremate,  igapäevasest tööst eristuvate projektidega tegelemiseks.

Nõnda on viimase lihvi saanud ning trükikotta saadetud raamat Eesti liitumiskogemusest EL-iga, mille heaks väga paljud inimesed oma igapäevase tavatöö kõrvalt väga palju vaeva näinud on. Mainitud kogumik pealkirjaga „Estonia’s Way into the European Union” peaks aitama nii praegustel – Horvaatia, Makedoonia ja Türgi – kui tulevastel kandidaatmaadel kiiremini ja paremaid tulemusi saavutada (ja lihtsalt näitama teed kõigile teistele riikidele, kes on otsustanud demokraatia ja turumajanduse ülesehitamise kasuks).  EL-i laienemise põhimõttelise toetajana ning veel suhteliselt värske vastava kogemuse omajana lasub meil kohustus nende edule kaasa aidata. Siis on ka rõõm pärast järjekordse uue liikmesmaa tervitamist seda suurem.

Samuti on aprillikuu jooksul koostöös Riigikantselei Euroopa Liidu Sekretariaadiga tegutsetud „Ametniku Euroopa Liidu käsiraamatu“ uuendamise heaks. Antud teos on mõeldud EL-asjadega tegelema hakkavatele ametnikele ühendusealaste põhiteadmiste ning tööks vajalike oskuste tutvustamiseks ning üldise hüva nõu andmiseks. Eelmine trükk käsiraamatust pärineb aastast 2005. Et aga meie võimed ja oskused EL-is käituda on nelja aastaga tublisti paremaks muutunud, ongi kätte jõudnud sobiv hetk seda uuendada, täiendada ja kus vaja, ka parandada. Raamat peaks uuel kujul trükikojast tulema juunis.

Mai lõpus leiab Tallinnas aset juba mitmendat aastat ELO ning meie Pressi- ja infoosakonna poolt korraldatav nädalane seminar Euroopa Komisjoni vanemametnikele, mille organiseerimisega viimased nädalad intensiivselt tegeletud on. Seminari eesmärk on muuta komisjoni ehk EL-i ühishuvide kaitsele pühendunud institutsiooni ametnikud teadlikumaks Eesti ajaloost ning tänapäevast. Märkimisväärset lisandväärtust annavad külalistele kahepoolsed kohtumised nende Eesti kolleegidega. Seekordse ürituse käigus viiakse siia saabujad ka Ida-Virumaale, kus neil on võimalik Eesti energeetikasektoriga tutvuda.

Natuke ka kirjutise algul mainitud jooksvast tööst. Eile leidis Luksemburgis aset igakuine EL üld- ja välisasjade nõukogu; Eestit esindas traditsiooniliselt välisminister Urmas Paet. Nõukogu päevakorras olid muuhulgas Horvaatia liitumisläbirääkimiste kulg ning mõttevahetus Euroopa Naabruspoliitika üle. Räägiti ka olukorrast Moldovas ning Ukrainas, samuti mai algul Prahas aset leidvatest tööhõive-, Idapartnerluse ning Lõunakoridori tippkohtumistest.

Märt Hiietamm on ELO lauaülem

FacebooktwittermailFacebooktwittermail