panelarrow

Lauri Bambus: Uued tuuled konsulaartegevuses

Konsulaarametnike seminar on traditsiooniline üritus. Igal kevadel sõidavad kaheks-kolmeks päevaks Tallinnasse kokku meie konsulid – ametnikud, diplomaadid, keda tunnevad paljud meie kodanikud, kes on hätta sattunud välismaal või on vajanud esinduse nõu ja abi. Konsulaardiplomaadid on just need, keda teavad ka paljud Eesti sõbrad ja külalised, kes on kas saanud viisa või teavet Eesti kohta.

On hea meel tõdeda, et kolleegid on konsulaarametnike seminari alati väga kõrgelt hinnanud, sest on see ju olnud üritus, kus jagatakse kogemusi oma igapäevategemistest ning saadakse ülevaateid päevakajalistest sündmustest. Sedapuhku oli küllaga infot, mida isekeskis jagada! Muidugi ülevaade eelmise aasta kordaminekutest – edukas aasta Euroopa Liidu ühtses viisaruumis, edukad operatsioonid konsulaarabi osutamisel meie kaasmaalastele, kes sattusid Somaalia piraatide kätte, kodanike evakueerimine 2008. aasta sõjakeeristesse sattunud Gruusiast, Välisministeeriumi osalus turismimessidel Tourest 2008 ja Tourest 2009 jne.

15.-17.04.2009 toimunud seminaril oli palju juttu ka uutest tuultest konsulaartegevuses. Nii ootame ju 2009. aastal uue Konsulaarseaduse jõustumist. Uuendusi seisab ees ka passitaotluste vastuvõtmisel meie esindustes; 28. juunist hakkavad meie esindused passitaotlejatelt hõivama sõrmejälgi. Kui aga tehtud ja tegemisel olevast viisatööst rääkida, siis viisaesinduslepingud on kahtlemata üks meie prioriteete. Praeguseks on Eestil seitsme Schengeni liikmesriigiga viisaesindusleping, mille alusel toimub viisaesindustöö enam kui viiekümnes riigis. Selliste lepingute alusel saavad Eestit külastada ka nende riikide kodanikud, kelle asukohamaal ei ole Eesti esindust. Suureks muudatuseks saab olema ka viisakutsest loobumine, mille parlamendipoolset heakskiitmist on oodata lähiajal.

Kui seriaali „Õnne 13“ tegelased otsisid Austraaliasse sõiduks reisiinfot Välisministeeriumi kodulehelt, siis oli see vaid kinnitus sellele, et meie kodulehe külastatavus ei ole väike ning sealt leitav info on oluline. Seepärast kõlas ka seminaril üleskutse nii välisministeeriumi kui ka välisesinduste kodulehekülgi regulaarselt uuendada, et kodanikud leiaksid neilt kodulehtedelt vaid kõige värskemat ning usaldusväärsemat (konsulaar)infot.

Seminaril osalenute tagasiside kinnitas, et me ei saa sedalaadi „iga-aastasest inventuurist“ üle ega ümber. Elame pidevalt muutuvas maailmas, kus iga päev toimub midagi, millest õppida ja ammutada koostegutsemiseenergiat. Konsulid, aga ka konsulaarsekretärid on need, kes peavad teadma, kuidas erinevates olukordades tegutseda, millist nõu ja konsulaarabi anda. Oleme ikka selleks, et lihtsustada meie kodanike, kaasmaalaste ja Eesti külaliste toimetamisi nii, et see tugevdaks heasoovlikkust Eesti suhtes.

Lauri Bambus on Välisministeeriumi konsulaarosakonna peadirektor

*Pildil paremalt vasakule: juriidiliste ja kons. küsimuste asekantsler Aino Leppik von Wirén, Lauri Bambus, kons.osakonna büroo juht Signe Matteus, Riia saatkonna konsul Tarmo Punnik, büroode juhid Monika Tabor ja Ene Luide

FacebooktwittermailFacebooktwittermail