panelarrow

Läti harjub uue eurorahaga

Mati Vaarmann, Eesti suursaadik Riias
http://www.eiro.lv

Uus aasta 2014 tõi lätlastele kaasa suure muudatuse. Loobuti 22 aastat kasutusel olnud Läti latist ja võeti kasutusele euro. Loomulikult ei tulnud muudatus ülepea, vaid selleks valmistuti pikalt ja hoolikalt.

Kuigi põhimõtteline otsus üleminekuks euroga tehti juba Läti liitumisel Euroopa Liiduga 2004. aastal, kiirendas seda protsessi hiljutine majanduskriis. Riigi rahandusolukorra  parandamiseks tehtud kardinaalsed ja mitmeti sunnitud  abinõud viisid selle seisundisse, kus oldi  valmis täitma eurotsooniga liitumiseks vajalikke Maastrichti kriteeriume juba aastal 2012.

2013. aastal Euroopa Liidu erinevate institutsioonide poolt vastu võetud otsused avasid Lätile lõplikult ukse liitumiseks. Paralleelselt käivitati tehnilised ettevalmistused, mille puhul oli silmapaistev Eesti Panga abistav roll. Üldsuse tähelepanu pälvis kõige rohkem Läti euromüntide kujundus. Tõepoolest, need said ilusad.

Selle eduloo kõrval ei saa vaikides mööda minna üldsuse toetuse vähesusest eurole üleminekul. Terve 2013. aasta jooksul näitasid avaliku arvamuse uurimused stabiilselt pilti, mille kohaselt elanikest 25% pooldas eurole üleminekut, pooled oli selle vastu ja 25% inimestest polnud seisukohta. Kõrvuti nostalgiliste tunnetega omaseks ja armsaks saanud lati vastu tekitasid inimestes ebakindlust ärevad teated üldise majandusolukorra kohta eurotsoonis ja kartust võimalik hindade kasv.

Hinnatõusu puhul osundati juba Eestis toimunule. Ka allkirjutanul tuli korduvalt anda sellel teemal Läti meediale intervjuusid või vastata turul, juuksuri juures, kohvikus jne tavaliste lätlaste uudishimulikele küsimustele, kui nad avastasid, et nende  vestluspartner on pärit Eestist. Tuleb paraku tunnistada, et makromajanduslikult vajalike sammude selgitamine ei ole mikromajanduse tasandil mitte alati lihtne.

Teisalt on selge, et iga uuendusärevus ja sellega algselt kaasnevad sekeldused mööduvad. Nii kirjutasidki mitmed Läti lehed kõigest nädalapäevad hiljem, 8. jaanuaril, et lätlased hakkavad juba eurodega harjuma.

Omalt poolt tahan soovida, et eurole üleminek toetab Läti majandusarengut, mis oli eelmisel aastal Euroopa Liidu  kiireim ja mida saatis kadestamisväärselt madal inflatsioon. Eesti on huvitatud naaberrahva heast majanduslikust käekäigust ja meie toetust sellele soovile  olid sümboolselt demonstreerimas uusaastaööl Riias lätikeelse tervituskõnega esinenud peaminister Andrus Ansip ja 2. jaanuaril Põhja-Läti väikelinnas Rujenas eurode eest kohalikku jäätist ostmas käinud president Toomas Hendrik Ilves.

            

FacebooktwittermailFacebooktwittermail