panelarrow

“Reisi targalt“ ehk kolm müüti reisimisest

Liina Viies
Konsul, „Reisi targalt“ e-kursuse ja kooliseminaride projektijuht
 
Juba aastaid on välisministeeriumi konsulid jaganud oma teadmisi ja kogemusi sellest, mida kõike on reisile minnes vaja teada ja millest hoiduda, et hiljem mitte hätta sattuda. Targalt reisimist toetab välisministeeriumi tasuta mobiilirakendus “Reisi targalt”, samuti on välisministeeriumi kodulehel reisijale suunatud „Reisi targalt“ rubriik. Nõu saab veebikonsulilt Facebook´is või e-maili teel konsul@mfa.ee. Hiljaaegu valmis koostöös Tartu Ülikooliga ka reisihuvilistele mõeldud „Reisi targalt“ lühike e-kursus https://sisu.ut.ee/reisitargalt.

Eriti populaarseks on aga osutunud targalt reisimise tutvustamine koolides, kus seminarides on tänaseks osalenud juba umbes 1000 õpilast ning nende õpihimu olnud suur. Koolides käimist ja seal tarkuse jagamist soovime kindlasti jätkata, kuna huvilisi on palju ning tulevastele reisijatele kuluvad näpunäited juba maast madalast marjaks ära.   
Foto: Estraveller
Foto: Jõhvi kool


Kui varahommikul kodust välja minnes on pime ja õhtul tagasi tulles tundub, et veel pimedam, siis tahaks kangesti valgust ja päikest ning mõtled, et läheks õige reisile, kusagile kaugele, päikesele lähemale… ning nii avastadki end reisikorraldajate värskeid pakkumisi uurimast. Et unistuste reisid kenasti ka täide läheksid, kasutan siin konsulina võimalust tutvustada kolme reisimisega seotud müüti. Nagu rahvaluulega ikka, hakkavad nad elama oma müütilist elu. Kuni need lood meid ja meie lähedasi ei puuduta, pole suurt vigagi. Kui aga peame ise uue ootamatu olukorraga rinda pistma, tuleb ehk kasuks omada pisut konsulaarteemalisi lisateadmisi.

Müüt nr 1  „kui mu pass on aegunud enne reisi, siis välisministeerium annab mulle asenduseks mingi vajaliku tõendi või paberi“
Müüt on lausa nii elujõuline, et keskmiselt kolm inimest nädalas helistavad meile ahastuses, kuidas edasi toimida. Tõesti, riikidel on erinevad nõudmised passi kehtivuse osas. Näiteks Jamaika või Singapuri külastamiseks peab pass kehtima vähemalt kuus kuud. Euroopas ringiliikumiseks piisab reisi jooksul kehtivast reisidokumendist. Kui reisini on vaid loetud päevad, võib veel abi olla kiirpassi tegemisest (pass valmib 48 tunniga vt www.politsei.ee ). Ja ei tasu end ise eksiteele viia lahketest soovitajatest, et seni, kuni Schengenis, prooviks hoopis juhiloa või väikelapse puhul sünnitunnistusega läbi ajada.  Nutikas paneb kuus kuud enne passi lõppemist omale kalendrisse meeldetuletaja, et jõuaks vajadusel uue passi teha, et nii totral põhjusel nagu aegunud pass ei jääks reisile minemata.
Müüt  nr 2 „ kui minuga pole kunagi midagi reisil juhtunud, siis ei juhtu ka“
Reisi õnnestumiseks on vaja head ettevalmistust, vahvaid reisikaaslasi … ja teatud koguses õnne. Kahjuks selle loogika vastaselt vajas eelmisel aastal umbes kolm inimest päevas välismaal konsuli abi. Suurim hulk probleeme on inimestel reisidokumendiga.  Pass kas varastatakse, kaob või muutub kasutamiskõlbmatuks. Kahjuks pole sugugi  harv asjade vargus, äkiline haigestumine, liiklusõnnetused ja surm. Loomulikult konsulid nõustavad hädasolijat välisriigis ja lähedasi Eestis, kuidas tekkinud olukorras toimida. Kahjuks aga selliste reisil tekkinud ebameeldivustega käivad käsikäes üllatuslikult suured transpordikulud ja arstiarved.  Kuna seda ei suuda ilmselt keegi öelda, millal tuleb inimesel oma reisil raskete katsumustega kokku puutuda, soovitan alati panustada reisikindlustusele.
Müüt nr 3  „kui rikkuda seadust siirast teadmatusest, siis välismaalasi ei karistata“
Oleks see vaid nii. Eelmisel aastal abistasid konsulid ligi 200 korda välisriikides kinni peetud eestlasi. Kes oli valel ajal vales kohas, kes eksis teadmatusest, kes ei vastutanud varasemalt oma tegude eest või patustas muud moodi kohalike seaduste vastu. Kuidas siis teada saada, mis on külastatavas riigis lubatud ja millest tuleks hoopis hoiduda? Info saamise võimalusi, kust end sihtkoha eripäraga kurssi viia, on mitmeid. Ka välisministeerium pakub  tasuta mobiilirakendust “Reisi targalt”, välisministeeriumi kodulehel on „Reisiinfo riigiti“ rubriik, oma küsimusi saab saata veebikonsulile Facebookis või e-maili teel (konsul@mfa.ee).
Kahjuks ei ole mul võimalik siin kirjutada kõikidest müütidest, mis meie reisiselle kimbutavad (sh a la politseinik soovib vaid altkäemaksu; välismaal sõlmitud fiktiivsest abielust ei saa keegi kodumaal teada; ajutise reisidokumendiga saab reisi jätkata, laps kuulub emale jms). Kel huvi end reisimiseks paremini ette valmistada, soovitan välisministeeriumi mini e-kursust “Märkmeid konsuli päevikust ehk teejuht  targa reisimiseni”. Kursus vaatleb meie kodanikega võõrsil aset leidnud kahetsusväärseid lugusid ja iga juhtum annab omakorda võtme, millest analoogsetes olukordades saab tulevikus lähtuda. Värskelt õpitut saab ka testides proovida. Just omal ajal, omas tempos, vajalik on vaid internetiühendusega arvuti ja soov. Nii saab igast õpipoisist kunagi meister. Selleks ikka, et unistuste reisid igati õnnestuksid. Reisi targalt!
Kursuse juurde pääseb siit https://sisu.ut.ee/reisitargalt

FacebooktwittermailFacebooktwittermail