panelarrow

Plahvatused Moskva metroos

Saabusime täna hommikul kolleegidega rongiga Kaasanist, kus korraldasime koos teiste EL riikide saatkondadega Euroopa päeva. Poole kaheksa paiku hommikul on linnas veel autoga võimalik sõita, seega otsustasime, et ei lähe oma mitmete pakkidega metroosse vaid võtame ühiselt takso.

Sel ajal on kõige kibedam tööleruttamise aeg ja metroodega liigub mitu miljonit inimest. Metroo on Moskva jaoks nagu vereringe, mis tagab selle linna organismi toimimise.

Saatkonda jõudes saime ehmatusega raadiost teada ohvriterohkest plahvatustest Lubjanka jaamas ning paarkümmend minutit hiljem tuli teade ka teisest. Seda kõike samal punasel liinil, mis toob inimesi Kaasani, Yaroslavli ja Leningradi vaksalist Arbatile ja äärelinnadest kesklinna. Nüüdseks on FSB juba teatanud, et tõenäoliselt oli tegu enesetaputerroristidega.

Mõne hetkega oli linn täis ummikuid, õnnetuskohtadel suleti liiklus ja kesklinna toodi juurde OMON-i ja miilitsaüksuseid. Läbi linna kihutasid kannatanutele appi signaalidega kiirabiautod ja isegi helikopterid, sest ka kiirabiautodel on selles linnas raske ummikutest läbi pääseda.

Kohe avati ka kuum liin, kust sai infot kannatanute kohta. Uskumatu operatiivsusega suudeti juba päeval kella 13ks ka Lubjanka ja Park Kulturõ metroojaamad uuesti liikumiseks avada, õnnetusejäljed koristada ja rongiliiklus taastada.

Tõenäoliselt kasutab täna siiski metrood tavapärasest vähem inimesi, selline kohutav õnnetus on šokk kõigile, kes igapäevaselt metrooga sõidavad. Kõigi metroojaamade juures kontrollitakse pisteliselt inimeste dokumente ja vaadatakse läbi ka kotte. Tõenäoliselt rakendatakse samalaadseid turvameetmeid veel mitu päeva, tuleb ilmselt arvestada, et linnas liikudes pass kindlasti kaasas oleks.

Täna keskpäevaks olid meile juba kättesaadavad ka kannatanute ja hukkunute nimekirjad ning haiglate nimekiri, kuhu ohvrid toimetati. Eesti kodanikke nende seas esialgsetel andmetel ei olnud. Saatkond tunneb kaasa hukkunute omastele.

Kairi Leivo,
EV saatkond Moskvas

FacebooktwittermailFacebooktwittermail